Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 52

Subiect: Problema Page Rank

  1. #21
    Avatarul lui Hakuna Matata
    Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    791
    Putere Rep
    44


    Implicit

    egal tuturor celorlalte pagini din Internet - pe-asta chiar nu am inteles-o - adica o parte din PR construit de mine se duge pe internet, cum adica pe internet?!

    nofollow don't pass PR - imparteala se poate face la 80 insa de vreme ce catre cele 10 i-am spus nu le acorde PR se va propaga uniform pe cele 70 ramase, adica e mai puternic

    @Nichita nu se pierde se redistribuie pe ce pagini vreau eu, nu are cum sa se piarda atata timp cat eu am colectat acel scor de PR

  2. #22
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.417
    Putere Rep
    90


    Implicit

    Nu se redistribuie. Paginile cu nofollow ar fi primit acelasi link juice.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  3. #23
    Avatarul lui puthre
    puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.154
    Putere Rep
    80


    Implicit

    Citat Postat în original de karismasand Vezi Post
    egal tuturor celorlalte pagini din Internet - pe-asta chiar nu am inteles-o - adica o parte din PR construit de mine se duge pe internet, cum adica pe internet?!
    Adica pr-ul ala care NU se duce spre pagini prin linkurile pe care ai pus nofollow se imparte la cele cateva sute de miliarde de pagini indexate de google si se transmite lor. Pentru ca la sfarsit nimic nu se pierde, suma PR-urilor tuturor paginilor e constanta. Adica asa pe internet .
    Dar nu-ti bate capul cu asta, poti sa spui ca se pierde ca nu gresesti prea mult. Deci daca nu e link pus de cineva din exterior care ar putea face spam, nu are sens sa pui nofollow. Iar daca pui nofollow spre propriile pagini, ies in avantaj cei care inteleg sa nu faca asta.
    Caut cu jingle.ro.

  4. #24
    Avatarul lui Bogdan Patru
    Bogdan Patru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    26th July 2012
    Locaţie
    Bucuresti / Pitesti
    Posturi
    94
    Putere Rep
    22


    Implicit

    M-ati lamurit de tot Eu as vrea sa pun linkuri dofollow pt toate linkurile interne si nofollow pt linkurile externe. Ar fi ok asa?
    Ultima modificare făcută de Bogdan Patru; 11th January 2013 la 00:41.

  5. #25
    Avatarul lui puthre
    puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.154
    Putere Rep
    80


    Implicit

    Citat Postat în original de Bogdan Patru Vezi Post
    M-ati lamurit de tot Eu as vrea sa pun linkuri dofollow pt toate linkurile interne si nofollow pt linkurile externe. Ar fi ok asa?
    Nu, pui dofollow peste tot, mai putin in cazul linkurilor asupra carora n-ai control (adica linkuri puse de utilizatorii tai).
    Caut cu jingle.ro.

  6. #26
    Avatarul lui Hakuna Matata
    Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    791
    Putere Rep
    44


    0 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    @puthre Cu parere de rau iti spun ca nu ai nici-o treaba cu ceea ce inseamna PR, cum se colecteaza pe un site si cum se propaga pe acel site.

    PR este individual si reprezinta suma backlinkurilor adunate in total cate site-ul tau. In functie de acest volum de aduna un scor de PR care se imparte la linkurile interne si externe (cele cu dofollow). Am sa dezvolt pentru ca aici se produce confuzia - Sa spunem ca este momentul in care G face update la PR si scorul meu este 5. Inainte sa mi se acorde acest scor integral g se uita cate linkuri interne si externe am ca sa faca imparteala (index, categorii, posturi - mai exact cum va pleca PR din index). Daca eu am sa zicem in total 30 de linkuri la imparteala cu siguranta voi primi scor 5 pe index si diluat cu un punct pe structura. Daca eu am 90 de linkuri la imparteala voi primi 3 sau 4 pe index si diluat cu un punct pe structura.

    PR alocat site-ului meu nu are cum sa se duca in alta parte [evidenta aberatie] adica la alte pagini de pe internet.

    Nu stiu ce teste ai facut tu sau unde ai invatat asta insa este complet gresit.

    Mai ai si tupeul sa-mi spui mie sa nu-mi fac griji ...

    Tu spui ca daca eu am un site si never nu fac linkbuilding tre sa astept ca voi avea de castigat de pe urma celor care vor pune nofollow si cu timpul am sa primesc si eu ceva PR ... Am site-uri pe net de peste un an pentru care nu am facut linkbuilding si ghici ce nu am primit nimic verde la redistribuirea de care vorbesti tu pentru ca nu exista, acestea sunt PR0

    @puthre - modul de alocare al PR il studiez si il testez de peste 3 ani si iti spun inca o data ca nu ai nici-o treaba ...

    Este parerea meau, poti da negativ, m-am obisnuit cu asta ...


    Citat Postat în original de puthre Vezi Post
    Adica pr-ul ala care NU se duce spre pagini prin linkurile pe care ai pus nofollow se imparte la cele cateva sute de miliarde de pagini indexate de google si se transmite lor. Pentru ca la sfarsit nimic nu se pierde, suma PR-urilor tuturor paginilor e constanta. Adica asa pe internet .
    Dar nu-ti bate capul cu asta, poti sa spui ca se pierde ca nu gresesti prea mult. Deci daca nu e link pus de cineva din exterior care ar putea face spam, nu are sens sa pui nofollow. Iar daca pui nofollow spre propriile pagini, ies in avantaj cei care inteleg sa nu faca asta.


    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    Sa spunem ca eu, cu tine si cu inca alte 98 de poersoane lucram la un proiect si in final pentru acel proiect primim 100.000 EUR. La final cand primim banii ne intalnim toti cei 100 ca sa-i impartim insa 20 dintre persoanele cu care am plecat la drum in acest proiect nu au avut nici-o contributie si stabilim prin vot ca acele persoane nu merita sa primeasca nimic din suma. Deci cum facem, impartim la 100 si primeste fiecare imparteala la 100 iar partea celor 20 o donam in atmosfera sau o redistribuim?

    Citat Postat în original de Nichita Vezi Post
    Nu se redistribuie. Paginile cu nofollow ar fi primit acelasi link juice.


    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    @Nichita - Te rog sa-mi motivezi negativul (sau o faci doar asa pentru ca poti si ca ai "puthre"?). Nu e prima data cand imi dai negativ degeaba, poti sa nu fi de acord cu mine insa nu trebuie sa imi dai negativ. Ti-am raspuns cu argumete solide, nu are rost sa dai in cineva doar ca nu e de acord cu tine
    Ultima modificare făcută de Hakuna Matata; 11th January 2013 la 09:51.

  7. #27
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.417
    Putere Rep
    90


    Implicit

    @Karisma vad ca tu continui sa dezinformezi. Singura persoana care nu are nici o treaba aici, esti tu...

    BruceClay - SEO Newsletter - FEATURE: Matt Cutts on Nofollow and the Siloing Solution

    Question: Hey Matt, just to get back to PageRank sculpting for a second, you had mentioned that if you had 10 links on the home page and five of them you made nofollow so there were only five left, it used to be that the remaining PageRank would be kinda distributed amongst those remaining five.

    Matt Cutts: Correct

    Question: Now you're saying that that's changed and that's not really happening, so there is some kind of a loss of PageRank. Where is it going?

    Matt Cutts: You can almost think of it as just evaporating.


    However, in reading Matt's blog post, it appears that PageRank evaporation may be more significant. According to Matt's example, one can interpret that there is a total loss of PageRank associated with nofollow links.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  8. #28
    Avatarul lui Hakuna Matata
    Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    791
    Putere Rep
    44


    Implicit

    @Mai omule da-mi exemple de ce ai facut tu nu de ce zice Mutt - one can interpret adica poate fi interpretat, nu este o certitudine ...my friend.

    (Pana acum mi-ai dat doar Copy-Paste la diferite lucruri insa nu mi-ai argumentat cu propriile cuvinte unde gresesc si mai ales de ce)

    Cum poti demonstra ca eu dezinformez? Prin faptul ca mi-ai dat negativ si niste copy-paste?

    Propaganda Google este normala si anume sa iti spuna ca tre sa uiti de toate si sa pui content minunat pentru ca asta este interesul sau, sa aiba rezultate cat mai relevante si nu le poate obtine decat daca te indoctrineaza pe tine ca asa e bine ...

    Asta zice in linkul pe care mi l-ai dat mai sus, la prima intrebare:

    Question: Hey Matt, just to get back to PageRank sculpting for a second, you had mentioned that if you had 10 links on the home page and five of them you made nofollow so there were only five left, it used to be that the remaining PageRank would be kinda distributed amongst those remaining five.

    Matt Cutts: Correct

    Asta am afirmat si eu pana acum si in exemplele de mai sus ... cred ca ar trebui sa-ti dai negativ singur, nu sa le dai altora care chiar impartasesc lucruri testate si vorbesc dintr-o experienta solida.

    Aceasta atitudine imperativa negativa a ta manifestata de niste membrii care chiar au ceva de spus nu face decat sa scada valoarea forumului in ansamblu deoarece acei membri "mustrati" nu vor mai posta din lehamite fata de acest comportament de pe picior de putere. [am vazut ca ceilalti moderatori sunt neutri]

    Succes in ceea ce faci!

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    PS - Am sa mai dau un exemplu legat de aceasta "evaporare" a PR pe nofollow ca sa-ti demonstrez ca am vorbit de acelasi lucru insa nu ne-am inteles la partea cu nofollow.

    In argumentele de mai sus eu am vorbit dor de imparteala pe dofollow. Legat de nofollow - daca la imparteala eu am un scor de PR 5 si interzic 10 linkuri dintr-un total de 30 este adevarat ca si acele 10 linkuri pe care le-am interzis ar fi primit PR insa de vreme ce le-am interzis nu am vrut sa primesc Pr pe ele si am vrut sa fie redistribuit pe alte pagini mai importante. Nu vreau sa primesc rank pe pagini precum contact, termeni si conditii, etc. Deci este o "pierdere" asumata!

    Sper ca acum s-a clarificat!
    Ultima modificare făcută de Hakuna Matata; 11th January 2013 la 11:26.

  9. #29
    Avatarul lui puthre
    puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.154
    Putere Rep
    80


    Implicit

    Citat Postat în original de karismasand Vezi Post
    @puthre Cu parere de rau iti spun ca nu ai nici-o treaba cu ceea ce inseamna PR, cum se colecteaza pe un site si cum se propaga pe acel site.
    Parerea ta despre cat stiu eu este irelevanta.
    Citat Postat în original de karismasand Vezi Post
    PR este individual si reprezinta suma backlinkurilor adunate in total cate site-ul tau. In functie de acest volum de aduna un scor de PR care se imparte la linkurile interne si externe (cele cu dofollow). Am sa dezvolt pentru ca aici se produce confuzia - Sa spunem ca este momentul in care G face update la PR si scorul meu este 5. Inainte sa mi se acorde acest scor integral g se uita cate linkuri interne si externe am ca sa faca imparteala (index, categorii, posturi - mai exact cum va pleca PR din index). Daca eu am sa zicem in total 30 de linkuri la imparteala cu siguranta voi primi scor 5 pe index si diluat cu un punct pe structura. Daca eu am 90 de linkuri la imparteala voi primi 3 sau 4 pe index si diluat cu un punct pe structura.
    Asta e o viziune foarte simplista si incorecta. PR-ul nu e dat de suma backlinkurilor catre SITE, e dat de suma PR-urilor backlinkurilor follow catre PAGINA. E page rank, nu site rank.

    Citat Postat în original de karismasand Vezi Post
    PR alocat site-ului meu nu are cum sa se duca in alta parte [evidenta aberatie] adica la alte pagini de pe internet.
    Daca tu nu intelegi, nu inseamna ca e gresit. Evident deocamdata e doar ca nu intelegi.

    Citat Postat în original de karismasand Vezi Post
    Mai ai si tupeul sa-mi spui mie sa nu-mi fac griji ...
    N-am zis sa nu-ti faci griji, am zis sa nu-ti bati capul, pentru ca e destul de irelevant. Nu vad tupeul.

    Citat Postat în original de karismasand Vezi Post
    Tu spui ca daca eu am un site si never nu fac linkbuilding tre sa astept ca voi avea de castigat de pe urma celor care vor pune nofollow si cu timpul am sa primesc si eu ceva PR ... Am site-uri pe net de peste un an pentru care nu am facut linkbuilding si ghici ce nu am primit nimic verde la redistribuirea de care vorbesti tu pentru ca nu exista, acestea sunt PR0
    N-am zis niciodata sa nu faci linkbuilding. PR0 pe care il vezi tu e doar o oglinda pe o scara logaritmica de la 0 la 10 a pagerankului real. Orice pagina are pagerank si e mai mare ca 0

    Citat Postat în original de karismasand Vezi Post
    @puthre - modul de alocare al PR il studiez si il testez de peste 3 ani si iti spun inca o data ca nu ai nici-o treaba ...
    Stai bine, altii au studiat sute de ani si credeau ca soarele se invarte in jurul pamantului.

    Citat Postat în original de karismasand Vezi Post
    Este parerea meau, poti da negativ, m-am obisnuit cu asta ...
    Eu nu dau negativ decat pentru probleme de atitudine si comportamente de tarani. Nu e cazul.


    Citat Postat în original de karismasand Vezi Post
    Sa spunem ca eu, cu tine si cu inca alte 98 de poersoane lucram la un proiect si in final pentru acel proiect primim 100.000 EUR. La final cand primim banii ne intalnim toti cei 100 ca sa-i impartim insa 20 dintre persoanele cu care am plecat la drum in acest proiect nu au avut nici-o contributie si stabilim prin vot ca acele persoane nu merita sa primeasca nimic din suma. Deci cum facem, impartim la 100 si primeste fiecare imparteala la 100 iar partea celor 20 o donam in atmosfera sau o redistribuim?
    Cum v-ati imparti voi banii n-are nici o relevanta in discutie.
    Citat Postat în original de karismasand Vezi Post
    @Nichita - Te rog sa-mi motivezi negativul (sau o faci doar asa pentru ca poti si ca ai "puthre"?). Nu e prima data cand imi dai negativ degeaba, poti sa nu fi de acord cu mine insa nu trebuie sa imi dai negativ. Ti-am raspuns cu argumete solide, nu are rost sa dai in cineva doar ca nu e de acord cu tine
    Nichita n-are "puthre", doar eu am

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    Citat Postat în original de karismasand Vezi Post
    Asta zice in linkul pe care mi l-ai dat mai sus, la prima intrebare:

    Question: Hey Matt, just to get back to PageRank sculpting for a second, you had mentioned that if you had 10 links on the home page and five of them you made nofollow so there were only five left, it used to be that the remaining PageRank would be kinda distributed amongst those remaining five.

    Matt Cutts: Correct
    A fost valabil, nu mai e. Uita-te la data.

    Citat Postat în original de karismasand Vezi Post
    Nu vreau sa primesc rank pe pagini precum contact, termeni si conditii, etc. Deci este o "pierdere" asumata!
    Vezi ca paginile astea pot fi foarte importante pentru Pinguin, asa ca nu le-as marginaliza.
    Caut cu jingle.ro.

  10. #30
    Avatarul lui Hakuna Matata
    Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    791
    Putere Rep
    44


    Implicit

    @Asta e o viziune foarte simplista si incorecta. PR-ul nu e dat de suma backlinkurilor catre SITE, e dat de suma PR-urilor backlinkurilor follow catre PAGINA. E page rank, nu site rank.

    Simplista nu este, a fost facuta in graba, ai dreptate aici PR-ul e dat de suma backlinkurilor catre domeniu (corect) iar aia cu follow nu trebuia adusa in discutie ca doar alea transfera, am presupus ca se subintelege.

    In rest, nimic care sa combata ce am spus

    Apreciez ca poti avea o discutie fara sa fi "razbunator"

    Succes!

    @A fost valabil, nu mai e. Uita-te la data.

    Pai sa mi se dea postul unde se spune ca nu mai e valabil. Pentru mine inca este valabil deoarece este testat functioneaza si azi.

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    @pot fi - bine spus!

Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Linkuri pe pagini cu Page Rank 4-7 ON PAGE!!!
    De diet.popu în forumul Link/banner exchange
    Răspunsuri: 44
    Ultimul Post: 25th July 2013, 11:18
  2. Page Rank 10
    De Duncan în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 22
    Ultimul Post: 21st January 2011, 12:48
  3. Director Web Page Rank 2
    De wladevlad în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 20th March 2010, 17:38
  4. Page Rank 0 (zero)
    De pstefan75 în forumul DMOZ
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 24th April 2007, 13:45
  5. page rank
    De Bogdan Citoiu în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 20th March 2007, 18:53

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •