Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 20 din 20

Subiect: Site Hacked

  1. #11
    Avatarul lui startblog
    startblog este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    22nd December 2007
    Locaţie
    Constanta, Romania
    Posturi
    297
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Pe site rulam un PhpLD.
    Treaba s-a rezolvat, ca in romania dar s-a rezolvat.
    Am vorbit cu cei de la hosting. Le-am spus ce s-a intamplat. Primesc un copy paste
    Hello,

    We have suspended this website as we see phishing contents uploaded on it. Also the client have created one sub-domain with the name of bank of america
    onlineid.bankofamerica.com.directorulweb.com: direweb

    All the files are uploaded in
    /home/direweb/public_html/onlineid.bankofamerica.com/ZoErgJgfdrrGyyZpOoIXwgr/tcp
    directory. So we have suspended this website.

    Please inform your client directorulweb.com that uploading this phishing files is not lgal on server. So we cannot unsusped this website on server.
    Adica ma acuzau de phishing a trebuit sa mai insist ca sa inteleaga nu eu mi-am scris mare pe index HACKED BY VIRUSMAN.
    In fine. Ii intreb ce s-a intamplat si mi se raspunde "pai ....ti-am spus , ai citit ce sa intamplat" .!!!
    Da am citit dar cine e de vina... asta am intrebat. Superb. Superb. Superb.
    Ii intreb
    ati putea inainte sa stergeti contul sa-mi trimitet-i si mie un bacup de la baza de date?
    si primesc un raspuns la fel de multumitor ca si celelalte, contul va fi sters si creat din nou, dar backup nu pot sa-mi trimita sa nu fie infectat.
    Traiasca romania

    Edit: forapathy: meriti un +

  2. #12
    Avatarul lui Mihai Gianu
    Mihai Gianu este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    16th August 2007
    Posturi
    388
    Putere Rep
    0


    Implicit

    e din cauza scriptului, nu esti sungurul care a patito, de asemnea wordpres si joomla sunt varza la atacuri

  3. #13
    Avatarul lui alecs
    alecs este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    5th February 2007
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    36
    Posturi
    490
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Citat Postat în original de startblog Vezi Post
    dar backup nu pot sa-mi trimita sa nu fie infectat.
    Daca era specificat in pachetul de gazduire ca asigura backup atunci schimba hostul. Punct.
    Am lista de directoare românești gratuite și o unealtă pentru căutare de utilizatori în rețelele sociale românești.

  4. #14
    Avatarul lui Joaffx
    Joaffx este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    19th June 2008
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de Mihai Gianu Vezi Post
    e din cauza scriptului, nu esti sungurul care a patito, de asemnea wordpres si joomla sunt varza la atacuri
    asta unde ai auzit-o ?

    Pai ce vina au Joomla si Wordpress ca tu instalezi X componente facute de persoane care nu stiu sa securizeze ?

    Stii cum e asta ?

    Ca si cum tu ti-ai lua un BMW X5 , dupa il modifici si pui motor de Dacie iar apoi te plangi ca masina e instabila si nu ia virajele bine si etc.

    Joomla si Wordpress curate sunt chiar foarte bine securizate .

    Curat = fara componente,addonuri,modificari etc.

  5. #15
    Avatarul lui Nica Cristian
    Nica Cristian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    23rd May 2007
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    35
    Posturi
    652
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Are dreptate Joaffx..un prieten de al meu a patit tot asa si avea joomla, cu vreo 2 zile inainde sa i se intample luase dupa nu stiu ce site o componenta ( nu mai stiu cum se numea dar o sa il intreb ) si tot asa i se intamplase dar nu stiu daca tot asa ii aparea cu virusman...

  6. #16
    Avatarul lui forapathy
    forapathy este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    7th May 2007
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    38
    Posturi
    212
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Citat Postat în original de Joaffx Vezi Post
    asta unde ai auzit-o ?

    Joomla si Wordpress curate sunt chiar foarte bine securizate .

    Curat = fara componente,addonuri,modificari etc.
    pentru cei ce nu stiu de asta imediat dupa lansarea versiunii 2.5 a aparut un hack ce avea efect de la versiunea 1 pana la 2.5 .. apoi in cateva zile a aparut versiunea 2.6 si o alta versiune din seria 1 si cu specificarea ca toata lumea sa faca upgrade la 2.6.

    Eu am avut 5 site-uri pe care rulam wordpress afectate de acel hack dar mi-am dat seama repede si am sters si repus la loc totul..
    Pe langa ca punea in baza de date un user nou pentru atacator.. lua toate fisierele din ftp si le adauga o bucata de cod.. si astfel atacatorul avea acces la parole si vedea toate miscarile de pe acele site-uri.

    Da.. sunt ele sigure acum.. dar daca iti pui doar baza in asta si nu faci back-upuri.. mai bine pui direct parolele pe prima pagina a site-ului si ai rezolvat problema
    Scriu, rar, pe point47 diverse tips&tricks in web-dev.

  7. #17
    Avatarul lui dacian
    dacian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    4th May 2007
    Locaţie
    [root@localhost root]#
    Vârstă
    48
    Posturi
    346
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Si sa nu va mirati ca eu prefer sa-mi fac singur scripturile , nu vezi codul sursa , nu sti ce e pe acolo , nu sti cum ai putea sparge scriptul . Si ca sa revin ontopic care ar fi sansele de castig daca as merge la politie cu dovezile unui atac asupra serverului ( loguri & notificari pe mail de la sistemul supraveghere al serverului ) ? IP-ul este unul de romania , am gasit foarte usor si isp-ul ( serverul e acum secure , am vazut cum au reusit sa intre si am remediat problema ) .
    Si da , joomla si wordpress-ul sunt ok daca le instalezi doar pe ele , dar , oare cati vor sa foloseasca doar functiile default ale acestor scripturi ?

  8. #18
    Avatarul lui pitagora
    pitagora este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    18th January 2008
    Locaţie
    Cluj
    Vârstă
    38
    Posturi
    71
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Citat Postat în original de dacian Vezi Post
    Si sa nu va mirati ca eu prefer sa-mi fac singur scripturile , nu vezi codul sursa , nu sti ce e pe acolo , nu sti cum ai putea sparge scriptul . Si ca sa revin ontopic care ar fi sansele de castig daca as merge la politie cu dovezile unui atac asupra serverului ( loguri & notificari pe mail de la sistemul supraveghere al serverului ) ? IP-ul este unul de romania , am gasit foarte usor si isp-ul ( serverul e acum secure , am vazut cum au reusit sa intre si am remediat problema ) .
    Si da , joomla si wordpress-ul sunt ok daca le instalezi doar pe ele , dar , oare cati vor sa foloseasca doar functiile default ale acestor scripturi ?
    banuiesc ca mici. Probabil ca trebuia din start sa preleveze ei probele. Nu stiu. Dar daca toti zic ca mine dupa nimeni nu face raport. Daca incerci ceva si primesti vreun raspuns oficial sa ne zici si nou sa stim pe viitor.

  9. #19
    Avatarul lui dacian
    dacian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    4th May 2007
    Locaţie
    [root@localhost root]#
    Vârstă
    48
    Posturi
    346
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Citat Postat în original de pitagora Vezi Post
    banuiesc ca mici. Probabil ca trebuia din start sa preleveze ei probele. Nu stiu. Dar daca toti zic ca mine dupa nimeni nu face raport. Daca incerci ceva si primesti vreun raspuns oficial sa ne zici si nou sa stim pe viitor.
    Din lipsa timpului nu am apucat sa sun la politie , maine sunt putin mai liber si voi face acest lucru , va anunt cum decurg treburile .

  10. #20
    Avatarul lui Sebastian
    Sebastian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    7th June 2007
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    45
    Posturi
    150
    Putere Rep
    31


    Implicit

    Vedeti mai multe aici, poate si siturile voastre:

    www. zone-h. org/component/option,com_attacks/Itemid,43/

    Am avut si eu probleme destule si chiar interesante, dar din 5 atacuri turcesti de ex, doar 1 a fost in directa legatura cu scriptul folosit. Celelalte au fost atacuri de succes din cauza companiei de hosting.

    Cand m-am confruntat si eu cu ceva mai serios, am scris si aici, nestiind exact ce se intamplase ( http://forum.seopedia.ro/discutii-ge...not-found.html )

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Twitter hacked
    De Nica Cristian în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 20th December 2009, 19:57
  2. hacking attempt or hacked?
    De inscaun în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 11th February 2009, 09:55
  3. optmedia.ro - Hacked By H4xK3R
    De Toto în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 18th September 2008, 18:20
  4. Site "hacked"
    De Costin în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 15th September 2008, 19:54
  5. hacked
    De zgabu în forumul Continut web
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 17th March 2007, 00:15

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •