Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: Sectiunea de sanatate ROL.ro este furata!!!

  1. #1
    Avatarul lui cristinam
    cristinam este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    1st August 2007
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0


    Implicit Sectiunea de sanatate ROL.ro este furata!!!

    Buna, felicitari pentru Forumul vostru!

    Am intrat si eu acum cateva zile si am aflat multe lucruri interesante de la voi.

    Vreau sa anunt intai pe toti cei care au site-uri de medicina si sanatate de content sa verifice daca nu cumva au fost furati de cei de la rol.ro - sectiunea lor de sanatate.
    Eu reprezint site-ul ROmedic si am mai gasit materiale si de pe Naturaplant si Sfatulmedicului. Si inca am sa mai caut.

    Sa va povestesc acum si o ciudatenie : materialele sunt copiate in intregime- adica pe o sectiune au dat copy paste si atat! Iar cautand in Google dupa o fraza intreaga ei apar si noi nu mai aparem !!!! Linkul este in Google si totusi ii afiseaza pe ei la fraza respectiva. Asta mi se pare revoltator...La alte cautari apar inaintea noastra, iar la unele materiale ei nu apar deloc si aparem doar noi...

    Spuneti-mi a mai patit cineva asa? Sa ii fie furat textul si hotul sa apara inaintea lui in Google? SI nu ma refer la un cuvant cheie...ci la fraza identica!

    Astept cu mult interes experientele si comentarile voastre.
    numai bine

  2. #2
    Avatarul lui add
    add
    add este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    27th November 2005
    Posturi
    265
    Putere Rep
    34


    Implicit

    si mie mi-a copiat unu' un site si l-a pus pe scribd, fiind tot continutul intr-o pagina si scribd fiind site mare iesea in fata mea la cautari.

    am dat mailuri, am reclamat la google, nimic.

    pana la urma am observat ca ala facuse hotlinking si l-am aranjat.

  3. #3
    Avatarul lui Marius Mailat
    Marius Mailat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    16th November 2005
    Vârstă
    46
    Posturi
    1.818
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Daca esti sigur ca contentul e al vostru original, trimite un Cease And Desist Letter completat corect si daca ROL.ro e serios in ceea ce face va sterge jos paginile cu pricina.

    Eu i-as obliga si la un permanent redirect catre paginile tale.

    Asta in cazul in care tu ai dreptate, niste linkuri edificatoare ar trebui postate inainte sa iti dau dreptate. Eu folosesc cu success un astfel de Cease And Desist Letter (in engleza scris) si pana acum am reusit sa rezolv toate probleme gen ( trimis mail la Godaddy si in 1 hr domeniul era suspendat; alt caz trimis mail si factura de 200.000€ pentru furt de design, in jumatate de ora situl disparuse ).

    Solutii sunt, important e sa insisti si sa aduci dovezi care nu se pot contesta.
    Ultima modificare făcută de Marius Mailat; 1st August 2007 la 18:43.
    Directory Submitter - soft de inscriere in 4500 de directoare straine si 1025 romanesti
    Anunturi - soft de inscriere in 500 de siteuri de anunturi

  4. #4
    Avatarul lui cristinam
    cristinam este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    1st August 2007
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0


    Implicit

    C&D Letter completat corect? Exista undeva un model? sau doar la avocat....
    Permanent redirect ? Adica sa posteze mereu un link catre noi?

    Ce inseamna hotlinking? ( V-am spus ca sunt noua ? deci nu prea stiu multe...)

    Am tot incercat cu linkuri....chiar si fara http in fata , imi tot spune ca sunt prea la inceput ca sa am voie sa pun linkuri...deci cum vreti sa fac ? ca sa aduc dovezile?

    De exemplu in pe ROmedic in Boli si Afectiuni, boli de piele , Scabia este identic preluata in Sanatate rol ro . Iar articolul este realizat pentru noi de un medic colaborator si este un articol complet preluat.In rest toate bolilele lor sunt copiate...

  5. #5
    Avatarul lui cristinam
    cristinam este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    1st August 2007
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Un exemplu concludent sper: cautati in Google urmatorul text:

    traduce prin inflamatia partii superioare a faringelui (rinofaringe). Faringele este un conduct muscular si membranos care se

    Va da un singur rezultat rol.ro , dar daca repetati cautarea cu rezultatele omise...iaca apar si fraierii care platesc pentru continut!!!!!!!

  6. #6
    Avatarul lui dojo
    dojo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    23rd July 2006
    Locaţie
    New York
    Vârstă
    45
    Posturi
    213
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Am verificat deja textele mele de ortodontie pe aparat-dentar.ro .. se pare ca inca nu au luat. Ingrozitor. Si asta e site ce se vrea cu pretentii

    Bafta .. anunta-ne ce si cum

  7. #7
    Avatarul lui Nic
    Nic
    Nic este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    14th May 2007
    Posturi
    987
    Putere Rep
    50


    Implicit

    pune linkuri fara www, daca mai ai nevoie sa pui ceva.
    Sfatul lui marius e cel mai bun, dar trebuie sa poti demonstra ca este continutul tau.

  8. #8
    Avatarul lui cristinam
    cristinam este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    1st August 2007
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Marius, iti apreciez lupta si succesele in numele dreptatii! Felicitari!

    Nu stiu cum sa fac rost de dovezile astea...Este foarte simplu pentru articolele scrise de medici - ei nu si-au dat acordul iar textele lor sunt luate. Dar pentru celelalte texte...traduceri facute de editorii nostri, nu prea stiu ce dovezi sa le dau. Ok, ei si-au facut sectiunea in aprilie , iar noi aveam materialele astea de la inceputul anului, din februarie

    Cel mai nedrept mi se pare atitudinea Google. Cum as putea sa raportez la ei chestia asta? Are legatura cu spam-ul? Sau sa le scriu un mail?

    Noi tocmai pe asta ne bazam : ca oricum sunt materialele noastre si oricine le-ar fura , tot noi suntem primii pe ele. vad ca nu ma mai pot baza si trebuie sa fiu atenta la toata lumea....Inca astia de Rol au copiat 80% sau mai mult de la noi si e simplu...dar altii care iau cate putin de la toata lumea?

    M-am mai distrat cu voinics.ro , sectiunea pentru femei are si materiale de sanatate, preluate toate de pe ROmedic, dar oamenii au incercat macar sa posteze un banner, un link...nu au trecut pur si simplu materialele ca fiind ale lor.

  9. #9
    Avatarul lui add
    add
    add este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    27th November 2005
    Posturi
    265
    Putere Rep
    34


    Implicit

    poti sa reclami la google duplicate content, insa eu nu am vazut pana acum vrun rezultat la reporturile alea, cred ca se duc direct in "Junk"

  10. #10
    Avatarul lui cristinam
    cristinam este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    1st August 2007
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Buna! Astazi sunt mai fericita...Internetul Romanesc nu este o totusi o jungla! Doar ca trebuie sa fii atent si sa iti ceri drepturile la timp.

    Cei de la ROL si-au cerut scuze si au aruncat toata vina pe seama unui editor care nu si-a facut treaba - tot ce e posibil - si au sters in totalitate sectiunea de Boli de pe Sanatate.rol.ro . Toata lumea poate sa stea acum linistita!
    Si ca scuze un link pe sanatate.rol.ro pentru 6 luni este tot ce pot oferi ca isi spele obrazul. Noi doream un link pe indexul lor permanent...ca redirect permanent nici nu am avut curaj sa cer.

    Cei de la voinics si-au sters si ei in totalitate sectiunea de sanatate - desi le-am propus sa preia doar 500 de caractere si sa trimita mai departe...sau sa ne ceara doar 3 articole si sa ne posteze link ( Ei au fost mai draguti, oricum si au precizat sursa de la bun inceput...)

    Cu alte cuvinte, multumesc mult pentru sfaturile voastre, am si eu acum un model de C& D Letter gata pregatit in romana pentru viitori plagiatori!

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Cumpar link-uri in articole auto/sanatate
    De vmariusgl în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 16th September 2009, 01:19
  2. Link exchange cu site-uri de sanatate
    De vmariusgl în forumul Link/banner exchange
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 11th March 2009, 09:34
  3. link exchange site sanatate
    De hcs în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 29th November 2007, 19:26
  4. Numar de reclame pe sanatate
    De Psyche în forumul Adsense
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 10th March 2007, 22:22

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •