Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Publicarea in directoare articole cu PR mic - merita efortul?

  1. #1
    Avatarul lui Ikaros
    Ikaros este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    28th June 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0


    Implicit Publicarea in directoare articole cu PR mic - merita efortul?

    Salutare tuturor,

    Intentionez sa promovez o pagina de pe site-ul meu, care are un PR3, pentru anumite cuvinte cheie. Asa ca m-am gandit sa public ceva materiale care sa aiba cuvinte cheie in link-urile catre pagina respectiva, pe niste directoare de articole. Printre directoarele de articole recomandate am gasit si unele cu PR mai mic, de 2, chiar 1. Merita sa public texte pe directoare cu un PR mai mic decat site-ul meu, sau trebuie sa ma orientez doar catre cele cu PR egal sau mai mare? Altfel spus, obtin vreun beneficiu SEO de la link-urile din materialele publicate pe directoare cu PR mai mic decat al siteului meu?

    Multumesc

  2. #2
    Avatarul lui sebyyx
    sebyyx este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    4th June 2013
    Vârstă
    35
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Nu conteaza in mod direct PR-ul, mai degraba calitatea articolelor pe care tu le publici si la cati cititori ajung ele. Daca articolul este citit si se face click pe link catre site, atunci Google vede asta ca un link valoros. Doar o parere.

  3. #3
    Avatarul lui Benko Zoltan
    Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    51
    Posturi
    359
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Citat Postat în original de sebyyx Vezi Post
    Nu conteaza in mod direct PR-ul, mai degraba calitatea articolelor pe care tu le publici si la cati cititori ajung ele. Daca articolul este citit si se face click pe link catre site, atunci Google vede asta ca un link valoros. Doar o parere.
    Eu cred ca este o parere gresita. Unele directoare de articole nu sunt deloc promovate si au pr 0, linkurile de pe ele sunt slabe. Daca verifici linkul pe care o ai de la un astfel de director si una de pe un site pr2 in SEO SpyGlas vei vedea cateva diferente. Cand alegi un site de pe care doresti un backlink trebuie sa iei in considerare, pagerank, alexa rank si varsta domeniului respectiv.
    Ultima modificare făcută de Benko Zoltan; 15th October 2013 la 19:53.

  4. #4
    Avatarul lui Claudyou
    Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    533
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Is bune si linkurile de pe pagini cu pagerank mai mic ca si al paginii tale, daca sunt directoare de calitate, dar avand in vedere de cand nu s-a facut PR update poti spune ca nu este cel mai bun criteriu de a alege directorul. Eu in general ma ghidez si dupa numarul de OBL ale siteului si numarul de linkuri acceptate/numar de cuvinte, dar si IBL-urile acelui director, prima data cu siguranta ma orientez dupa activitate de pe acel director de articole si cand a fost acceptat ultimul articol.
    Fara semnatura.

  5. #5
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Citat Postat în original de sebyyx Vezi Post
    Nu conteaza in mod direct PR-ul, mai degraba calitatea articolelor pe care tu le publici si la cati cititori ajung ele. Daca articolul este citit si se face click pe link catre site, atunci Google vede asta ca un link valoros. Doar o parere.
    Pr-ul conteaza, indiferent ca nu mai este update de mult timp.

    Eu sunt de parere ca un site cu pr1-2 are o problema destul de mare. Pr4+ sunt link-uri ok(teoretic). Practic se obtine PR prin spam, depinde de site.

    Calitatea unui articol pe un site plin de linkuri = spam, este egala cu 0. Indiferent daca primesti trafic, te uiti "unde citesti", iar un director de articole arata ca un director. Ce credibilitate sa-ti ofere? Vinde tu haine originale in europa (langa bucuresti), sa vedem cati cred ca sunt originale.

    ----

    Pr mai mic ca al paginii tale, nu conteaza daca este site related. daca este director sau orice link free, nu te ajuta cu nimic.

    Daca ai pagina pr3, inseamna ca root are pr4+, deci ai un site bunicel, nu-ti bate joc de el.

    Pr mai mic la link-uri primite, NU inseamna penalizare, e o aberatie.

    Citat Postat în original de Claudyou Vezi Post
    Is bune si linkurile de pe pagini cu pagerank mai mic ca si al paginii tale, daca sunt directoare de calitate, dar avand in vedere de cand nu s-a facut PR update poti spune ca nu este cel mai bun criteriu de a alege directorul. Eu in general ma ghidez si dupa numarul de OBL ale siteului si numarul de linkuri acceptate/numar de cuvinte, dar si IBL-urile acelui director, prima data cu siguranta ma orientez dupa activitate de pe acel director de articole si cand a fost acceptat ultimul articol.
    Ti-am raspuns partial mai sus.

    OBL-urile unui site? IBL-uri? Numar? calitate? (verifici toate linkurile)

    Un director de articole ofera links free. Un link free are valoarea "free". Este mai bun in unele cazuri "decat deloc", dar in alet cazuri, mai bine nu il ai.
    Ultima modificare făcută de Tom; 16th October 2013 la 00:07.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  6. #6
    Avatarul lui Claudyou
    Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    533
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    Pr mai mic ca al paginii tale, nu conteaza daca este site related. daca este director sau orice link free, nu te ajuta cu nimic.
    Daca linkul nu vine de pe un site related neaparat, sa ii spunem "generalist" unui director de articole, dar contentul din pagina(si categoria) de pe care vine linkul este related, nu este mai bine decat acel "deloc"?
    Fara semnatura.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 24
    Ultimul Post: 12th January 2012, 02:44
  2. merita sa platesti la directoare? dar la asta?
    De Cipiot în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 18th December 2011, 17:47
  3. In ce directoare romanesti merita sa apari?
    De Heavenz în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 33
    Ultimul Post: 30th July 2011, 19:37
  4. 1500 Directoare Externe Gratis & Top 100 Directoare de Articole
    De poison17 în forumul Directoare web straine
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 4th January 2011, 19:46
  5. Publicarea de articole
    De bobu în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 22nd June 2005, 12:11

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •