Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Acelasi produs in mai multe categorii?

marcos29 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    27th September 2007
    Posturi
    239
    Putere Rep
    30

Implicit Acelasi produs in mai multe categorii?

Salutare

Stie cineva un raspuns sigur din experience?

Este ok din punct de vedere SEO sa ai acelasi produs in mai multe categorii? De exemplu aceeasi maina Dacia sa o listezi in categoriile:
    - Marca Masini
    - Puetere motor
    - Culori masini
    etc

Mie frica ca aceste categorii vor arata 70-80% similare si nu stiu cum va vedea Google acelasi lucru. daca ma gandesc logic m-ar avantaja sa am multe categorii pentru ca am si multe keuywords si un site mai mare. Dar nu stiu daca e bine pentru Google. Sa pastrez mai putine categorii si "mai unice"? Asi pierde multe categorii si keywords per categorie

Cum ma sfatuiti. daca voi ati avea mai multe produse care ar putea face parte din mai multe catetorii..ati crea acele categorii chiar daca riscati sa fie similare? Mie frica ca ar semana cu taguri si stiu ca google recomanda nofollow la taguri (poate chiar din acest motiv?

Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    29th March 2013
    Vârstă
    54
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    27

Implicit

Mi se pare ca esti putin confuz. Inca n-ai gandit structura site-ului.
    Poti pune acelasi produs in mai multe categorii, dar alea vor fi, in exemplul dat de tine, Masini Dacia, Masini rosii, Masini de x CP. Ce ar cauta o Dacie in categoria Marca masini si cum te-ar ajuta asta? Plus ca cele trei categorii din exemplul tau ar fi absolut identice.
    Daca structurezi ierarhic pe categorii si subcategorii evita sa obtii categorii cu continut identic, asa cum este exemplul dat de tine.

andrei.d este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    5th July 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Marca masina, ca pagina are logica si zic eu ca e ok dar pentru masini albe sau cu motor de x cp nu e ok sunt in realitate filtre pe categoria masini sau pe categoria masini marca dacia. Pentru aceste filtre daca generezi cate o pagina poti seta la inceputul ei rel canonical catre categoria/pagina ierarhic superioara din care provine.

Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    61

Implicit

Citat Postat în original de marcos29 Vezi Post

Este ok din punct de vedere SEO sa ai acelasi produs in mai multe categorii? De exemplu aceeasi maina Dacia sa o listezi in categoriile:
    - Marca Masini
    - Puetere motor
    - Culori masini
    etc
    E chiar indicat sa il asociezi, cu mentiunea ca tre sa aiba url unic.
    Sa luam hartie igienica.
    Merge la:
    - produse hartie
    - igiena personala
    - produse pentru casa
    Spor
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

Madison este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    18th January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    137
    Putere Rep
    25

Implicit

@1nesco are dreptate, url-ul trebuie sa fie unic.

Ca sa nu pici intr-o capcana redundanta, incearca sa separi urmatoarele doua notiuni: adresa la care se gaseste produsul (exemplu.ro/produs) si locul in care se gaseste produsul pe site (categoria x, subcategoria y, filtrul z).
    Tu poti seta ca un produs sa aiba un url unic, fie ca pastrezi "calea" in url sau nu. Pentru exemplul de mai sus, pagina pe care vei vinde hartie igienica poate avea 3 url-uri:
    exemplu.ro/paroduse-hartie/hartie-igienica
    exemplu.ro/igiena-pesonala/hartie-igienica
    exemplu.ro/paroduse-casa/hartie-igienica
    In acest fel pe care nu in recomand, deja ai acelasi continut accesibil prin 3 url-uri (aceasta e adevaratul continut duplicat). Ca sa eviti problemele care apar atunci cand un produs este accesibil din mai multe categorii sau filtre si in acelasi timp sa nu te mai incurci cu rel=canonical, poti "lega" url-ul produsului direct de home, astfel: exemplu.ro/hartie-igienica.

Poate ai auzit ca e bine sa ai produsele accesibile in maxim 3, 4 click-uri de pe home. Este mai mult o regula de bun simt, cu o mica legatura cu seo, care se refera mai mult la faptul ca autoritatea homepage-ului se poate dilua prea mult daca te departezi de home. De obicei puterea curge de la homepage prin categorii, apoi prin subcategorii, apoi produse (de fapt, orice link prezent pe homepage va primi putere). Dar faptul ca tu legi url-ul de home nu are legatura cu locatia lui pe site, cum am zis mai sus. Daca tu ai un produs pe care vrei sa-l scoti la inaintare, il poti promova direct pe home.

Raspuns final la intrebarea ta: poti avea acelasi produs in mai multe categorii, cu conditia ca sa ai mai multe produse in categorii si pe langa produse sa adaugi text sau video, sa le diferentiezi.
    Intrebare: tu vrei sa rankezi cu produsul sau cu categoriile?

imagini este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30

Implicit

Desi nu ma pricep la SEO precum colegii mei mai vechi pe forum, o sa il contrazic pe Sorin F. Care este logica sa ai acelasi continut in 3 pagini diferite, dincolo de numarul mare de pagini? Pentru a "agata" trafic pe toate combinatiile posibile? Nu mai bine faci un articol bun care sa cuprinda toate cele 3 combinatii? Probabil el vorbeste dpdv al unui shop, dar exemplul dat de initiatorul postului se refera la un site de informare.

Dupa mine, google imita din ce in ce mai mult comportamentul uman. Daca eu ca user gasesc in site, in 10 parti, acelasi continut, credeti ca voi reveni? Sa zicem ca oricare dintre voi cautati informatii despre Dacia. Gasiti o pagina, intrati, apoi navigati si dati iar peste aceeasi pagina. Ok, nu zaboviti decat 5 secunde maxim, cat va ia sa scanati toata pagina. Si treceti mai departe. Si iar aceeasi pagina. Aici pot incepe sa pariez ca multi dintre voi parasesc site-ul.

Daca asta este seo de calitate, n-am invatat nimic in tot acest timp petrecut aici.

Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    61

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

E ok.
    Fiecare categorie nu are toate produsele, contentul e total diferit, mai ales daca se face si o descriere cat mai stufoasa a categoriei.
    Pe exemplul meu, la igiena personala gasesti si hartie igienica, sapun si pasta de dinti, total diferit de categoria "produse din hartie".
    Sa luam haine: caciula.
    E ok ca o caciula barbat sa fie atat in categoria caciuli (alaturi de caciul femei si copii) dar si in categoria imbracaminte barbati sau/si categoria imbracaminte iarna.
    Un exemplu si mai simplu: taguri articole wp. In fiecare tag se regasesc articole diferite. Acum ca unora le e lene sa optimizeze tagurile si le pun de regula pe nofollow/noinde, e partea 2.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Mai multe site-uri acelasi ip
    De LuKian în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 16th May 2012, 00:27
  2. Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 21st February 2012, 21:04
  3. Produs in mai multe categorii egal continut duplicat?
    De pgpaul în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 10th March 2011, 11:58
  4. Produs cu multe caracteristici.Cum organizam baza de date?
    De evolution în forumul Server side
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 10th April 2009, 18:24
  5. Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 10th March 2009, 16:05

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •