Sunteti pro sau contra?
Daca te uiti in codul sursa nu le indexeaza, asta nu as putea spune ca e un lucru bun, dar pt promovarea pe retea, eu consider ca sunt foarte bune!
Sunteti pro sau contra?
Daca te uiti in codul sursa nu le indexeaza, asta nu as putea spune ca e un lucru bun, dar pt promovarea pe retea, eu consider ca sunt foarte bune!
De ce sa te stresezi sa creezi continut pentru fb si nu pentru tine insuti? Nu prea inteleg, sincer. Gandeste-te ca un comentariu la tine pe blog e fresh content. Sau nu ai nevoie de asa ceva?
Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!
mmm... In codul sursa n-or fi, dar google le poate indexa. Dupa cum stii, google este mai istet acum, poate executa scripturi simple javascript, poate da submit la form-uri simple, etc.. Si indexeaza comentariile prin FB de ceva vreme:
Google Indexes Facebook and Disqus JavaScript Comments
Signatura lipsa
pentru unul din site-urile la care lucrez vreau ca sa fie comentariile paginate. site-ul are wordpress si am inteles ca daca le paginez din discussion atunci nu e bine pentru seo ca face mai multe pagini cu continut duplicat. am incercat sa instalez wp-comment-master, dar nu functioneaza si chiar nu inteleg de ce...
Si ma gandeam ce posibilitati mai am.
Sincer, in ziua in care dispare FB eu am alte griji mai mari decat ca pierd cateva commenturi.
Signatura lipsa
Multi bloggeri nu folosesc acest plugin pentru facebook, cativa dintre ei lucreaza si cu facebook si fara el cand vine vorba de comentari, o sa ai probleme daca si facebook o sa ai probleme, eu nu as opta pentru asa ceva, nu e bine sa depinzi de prea multi, e bine sa reduci riscurile(nu e neaparat vorba doar de comentari).
Vreau mai mult, mai mult si atat.
@ tymbark. Ultima oara cand am verificat, google nu indexa comentariul. Incearca copy paste la un text in google, si vezi daca iti da pagina respectiva, sau pagina de facebook. Daca nu le indexeaza, dpdv seo, le prefer in site! Content nou, fresh,...
Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.
Da, dar depinde si de topicul site-ului, sa zicem. Daca scriu un articol pt useri, fara optimizare, fara nimic, atunci nu-mi pasa sa am continut fresh pe site. Si atunci, prefer comentariile prin FB, pt ca daca este bifata casuta aia, vad si prietenii userului respectiv faptul ca a postat un comentariu, si uite asa obtii trafic viral. Nu toate site-urile mele le optimizez pt google. Am site-uri pe care scriu doar pt useri, si atunci normal ca nu rankeaza fabulos. Dar nu asta ma intereseaza, de aia prefer posibilitatea de a obtine trafic prin FB.
Acum, daca intr-adevar nu mai indexeaza, mai este o varianta:
Make Facebook Comments Box Indexable by Search Engines | SEOmoz
Asa impusti 2 ierpuri de-odata, dar pare mai greu de implementat, ca tre sa te chinui sa stilizezi comentariile, etc.
Ideea e ca, pt mine, raspunsul la intrebarea ta e simplu: depinde. Alegi comentariile de la WP pt content fresh, alegi comentariile FB pt trafic viral.
Signatura lipsa
Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează īn acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)