Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Probleme cu stergerea de aplicatii facebook

  1. #1
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    103
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    49
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    103


    Implicit Probleme cu stergerea de aplicatii facebook

    Mentionez ca sunt un novice in ceea ce inseamna retelele de socializare

    Am comandat la un user de aici mai multe aplicatii anul trecut, omul a modificat o aplicatie dupa cerintele mele , iar restul default.

    Dupa ce au rulat 3 zile aplicatiile, contul meu de facebook a fost suspendat si pierdut definitiv, mia fost filtrat domeniul si banii pe certificatul SSL pierduti, un cont important pentru mine.

    Saptamana trecuta a zis ca imi rezolva problema, i-am pus la dispozitie un nou cont de facebook, un nou certificat SSL (stiti ca nu sunt tocmai ieftine) si am mai cumparat o aplicatie, dupa cateva zile au fost sterse toate aplicatiile si iar mi-a fost blocat contul, am reusit sa il recuperez, dar am interditie pentru utilizare aplicatii.

    Mentionez ca data aceasta aplicatiile au fost facute asa cum a zis el ca respecta termenii facebook

    Omul spune ca asa este normal, ca facebook baneaza foarte repede conturile si ca toate lumea pateste asa, dar pentru mine a fost o paguba destul de mare, si aplicatiile nu si-au atins obiectivul.

    Acum vreau sa va intreb daca si la voi vi se baneaza imediat conturile de facebook si vi se sterg aplicatiile sau eu sunt un "norocos" ca am dat peste un programator care face ceva ce nu respecta termenii facebook.

    Sincer nu prea mai am chef sa pierd bani, nu sunt zgarcit, dar nici nu imi place sa fac risipa, si prefer sa dau cuiva care stie sa faca treaba buna.

    PS: Aplicatiile nu sau raspandit prea mult, au adunat undeva intre 300 si 500 de click-uri toate aplicatiile
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  2. #2
    Avatarul lui kleampa
    kleampa este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    1.598
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Da, s-a intamplat acum 2 zile la o aplicatie cu tag-uire automata facuta de o colega.

  3. #3
    Avatarul lui PhoeniXman
    PhoeniXman este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    8th October 2010
    Locaţie
    Cluj
    Vârstă
    39
    Posturi
    1.834
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Nu am patit asa ceva pana acum, clar e ceva in neregula cu aplicatiile facute de el.

  4. #4
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    103
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    49
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    103


    Implicit

    Citat Postat în original de kleampa Vezi Post
    Da, s-a intamplat acum 2 zile la o aplicatie cu tag-uire automata facuta de o colega.
    Poate pentru ca taguirea este considerata spam si era normal. Dar pe mine ma intereseaza daca si la aplicatii simple care nu sunt foarte invazive una dintre ele fiind cea de aici vi se intampla la fel, la mine sa intamplat de 2 ori la 3 zile dupa pornirea aplicatiei.

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    Citat Postat în original de PhoeniXman Vezi Post
    Nu am patit asa ceva pana acum, clar e ceva in neregula cu aplicatiile facute de el.
    Asta inseamna ca trebuie sa cer banii inapoi?
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  5. #5
    Avatarul lui kleampa
    kleampa este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    1.598
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Au bifa de "vreau sa postez pe wall"? Nu e de ajuns doar sa-i ceri permisiuni la "instalare"

  6. #6
    Avatarul lui ionutzz23
    ionutzz23 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    6th April 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    32
    Posturi
    196
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Buna seara!

    Citat Postat în original de kleampa Vezi Post
    Au bifa de "vreau sa postez pe wall"? Nu e de ajuns doar sa-i ceri permisiuni la "instalare"
    Aplicatiile nu au aceasta bifa, dar o voi face acum si voi reconfigura aplicatiile, insa din cate am discutat cu alte persoane din acest domeniu toate aplicatiile de acest tip (care urca poze pe profilul utilizatorului) care se raspandesc repede sunt considerate drept spam.
    O idee iti poate schimba viitorul...

  7. #7
    Avatarul lui kleampa
    kleampa este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    1.598
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Cam asa e cu astea cu upload

  8. #8
    Avatarul lui Stefania Trandafir
    Stefania Trandafir este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    18th June 2012
    Posturi
    550
    Putere Rep
    36


    3 out of 3 members found this post helpful.

    Implicit

    Ultima modificare facuta de Facebook a fost in 17 decembrie 2012. Cei care fac aplicatii trebuie sa le faca astfel incat sa respecte aceste cerinte.
    Facebook nu accepta sa urci automat o poza pe peretele utilizatorului, chiar daca i-ai cerut acceptul initial ca ai acces la pozele lui. Poza se urca direct numai de utilizator din aplicatie (care este considerata a 3-a parte) printr-un buton de share (distribuie).
    Acum, cum il convingi pe utilizator sa dea share tine de "inventivitatea" aplicatiei.

    Pentru aplicatii care se fac pentru a organiza anumite concursuri pe Facebook, regulile sunt foarte stricte.
    - nu se permite sa fie asociat brandul Facebook intr-un fel cu aceste concursuri
    - nu se permite ca utilizatorii sa fie indrumati sa posteze ceva pe peretele (wall-ul) paginii respective
    - nu se permite sa indrumi potentialii fani sa dea "Like" la pagina daca vor sa intre in concurs, dintr-o postare gen anunt pe peretele (wall) paginii.
    - punctele din regulametul concursului se anunta fie prin intermediul aplicatiei (in interiorul ei) fie printr-un site separat
    - nu se permite ca, castigatorii sa fie anuntati direct pe perete (wall) in pagina respectiva de facebook. Se procedeaza cum am specificat mai inainte
    - nu se permite ca aplicatia sa nu aiba termeni si conditii, regulament de functionare concurs, si alte explicatii necesare desfasurarii concursului.
    - nu se permite sa folosesti adresele de email colectate de la fani, pentru a le trimite mesaje. Asta se poate face din aplicatie cu un tool de email marketing integrat in aplicatia respectiva.

    Si pentru ca oricine poate reclama o aplicatie, Facebook sanctioneaza doar daca are motive.

  9. #9
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    103
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    49
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    103


    Implicit

    Multumesc Stefania

    Cine face sau modifica aplicatiile pentru mine care sa corespunda acestor specificatii? Aplicatiile gazduite pe un user facebook al persoanei respective.
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  10. #10
    Avatarul lui valentino
    valentino este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    28th March 2011
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    38
    Posturi
    667
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Confirm, si eu am 2 conturi pe care nu mai pot crea aplicatii, primul cont a fost blocat pentru ca posta o poza pe profilul celor care o foloseau si probabil a fost raportata ca spam de prea multe ori iar cand am pus`o la al doilea cont am scos optiunea de a mai pune pe wall, sperand ca asa o sa scap. Cumva, au reusit sa mi`o blocheze in mai putin de o zi, probabil pastreaza domeniul pe care am folosit`o.
    Prind toate reducerile de pe www.redumag.ro

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Vand aplicatii Facebook
    De ionutzz23 în forumul Continut web
    Răspunsuri: 44
    Ultimul Post: 24th January 2013, 10:24
  2. Schimb aplicatii Facebook
    De MaXz în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 29th October 2012, 23:48
  3. Aplicatii Facebook
    De piciu1993 în forumul Discutii Social Media
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 30th September 2012, 15:11
  4. Vand pagina facebook + aplicatii atasate
    De Maldinii în forumul Continut web
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 10th February 2012, 22:52

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •