Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 23

Subiect: Daca am multe linkuri externe pe site sunt depunctat?

  1. #1
    Avatarul lui slobodan
    slobodan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    28th August 2006
    Vârstă
    44
    Posturi
    581
    Putere Rep
    35


    Implicit Daca am multe linkuri externe pe site sunt depunctat?

    As avea si eu o intrebare pentru cei ce se pricep la SEO. Am site-ul ponturifierbinti.com si de cateva zile am pus o multime de resurse externe pe prima pagina a site*ului. As vrea sa stiu daca acest lucru imi afecteaza pozitia in motoare de cautare sau imi aduce vreun alt dezavantaj. Multumesc anticipat!

  2. #2
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    Nu neaparat depunctat.

    Nu stiu de unde e faza asta cu depunctatul. Nu e concurs.

    Poate mai degraba "neapreciat" de motoare. E mai bine sa ai link-uri multe catre tine decat de la tine spre altii.
    Sau cel putin sa existe un echilibru.

    Trebuie sa dai prin link mai multa relevanta/importanta site-ului tau in primul rand..abia apoi altora.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  3. #3
    Avatarul lui slobodan
    slobodan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    28th August 2006
    Vârstă
    44
    Posturi
    581
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Da am si linkuri spre mine (desi mereu e loc de mai bine) dar as vrea sa stiu daca in urmatoarea perioada o sa am mai putini referali de pe google datorita faptului ca am pus linkurile alea. Sau nu e o regula?

  4. #4
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    Backlink-urile nu cred ca o sa iti scada..doar relevanta la unele cautari.
    Nu sint sigur.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  5. #5
    Avatarul lui Cristian Mezei
    Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.974
    Putere Rep
    61


    Implicit

    Link-urile externe chiar pot ajuta in anumite cazuri, daca sunt limitate (<5-10) si daca sunt relevante pentru pagina in care exista.
    Co-founder of Deepstash. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

  6. #6
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Daca ai un numar mare de link-uri externe, respectiv raportul outbound/inbound mare, sansele sa fii 'depunctat' sunt foarte mari.

    Efectul va fi ca motoarele de cautare, in special Google, iti vor consider situl o colectie de link-uri (sau director) si paginile tale vor avea ranking scazut (te poti astepta la rezultate pe jumatate, sau chiar mai slabe, in ce priveste volumul de trafic). De remarcat ca probabil nu vei fi penalizat sau banat doar pentru acest fapt, dar ranking-ul tau (si evident traficul din cautari organice) va scadea destul de mult.

  7. #7
    Avatarul lui tataraseni
    tataraseni este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    15th July 2005
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.482
    Putere Rep
    40


    Implicit

    Nu stiu cum sta treaba cu directoarele si SEO pentru ca sunt nou in bransa (numai 6 luni pentru directorul Smarty) dar eu am sesizat un aspect cel putin "bizar" : la unele cautari directorul apare in lista de rezultate cu mult inaintea paginii de origine (de exemplu se cauta "paturi rabatabile" si Smarty apare pe pozitii mai bune decat www. paturirabatabile .ro ) sau ceea ce nu mi se pare normal mai e si faptul ca paginile de oricine nu mai apar la rezultate... v-am cam ametit cu exprimarea nu ?

    Singurul aspect "penalizant" de la google a fost un PR mai mic decat se astepta lumea dar exista si pentru aceasta o explicatie : update-ul PR-ului a fost mai repede decat mai asteptam...

  8. #8
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Citat Postat în original de tataraseni Vezi Post
    Nu stiu cum sta treaba cu directoarele si SEO pentru ca sunt nou in bransa (numai 6 luni pentru directorul Smarty) dar eu am sesizat un aspect cel putin "bizar" : la unele cautari directorul apare in lista de rezultate cu mult inaintea paginii de origine
    Google obisnuieste sa depuncteze directoarele si in ce priveste PR public. Am observat de multe ori la lansarea unor situri noi, diferente mari intre siturile de continut si directoare, in ce priveste pagerank-ul, pentru IBL-uri similare. Nu este o regula absoluta, dar se intampla foarte frecvent. In experienta personala, s-a intamplat in 4 cazuri din 5.

    Referitor la aspectul 'bizar', si asta se intampla destul de des in cazul directoarelor. Am intalnit doua situatii. Prima ar fi cazul de '302 hijacking'. Nu stiu daca Google a reparat aceasta situatie in prezent (in totalitate) dar este oricum indicat sa folosesti un 301 redirect si nu un 302 pentru redirectare catre pagini externe.

    In al doilea caz, pagina din director beneficiaza de o popularitate mai mare, sau este mai bine 'optimizata' decat pagina originala - oricat de putin probabil ar parea lucrul asta. Multe situri sunt ne-optimizate si au foarte putine IBL-uri, si uneori se intampla ca situl respectiv sa fie eliminat ca duplicat sau depunctat, comparativ cu pagina din director. Siuatia e destul de comuna, in opinia mea. Fireste, proprietarul sitului respectiv poate opta pentru eliminarea inregistrarii respective din director.

  9. #9
    Avatarul lui tataraseni
    tataraseni este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    15th July 2005
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.482
    Putere Rep
    40


    Implicit

    Prefer sa cred cazul al doilea... am vazut foarte multe site-uri neoptimizate sau prost optimizate. NU vreau sa ma hazardez acum dar tind sa cred ca peste 90% din site-urile romanesti nu au beneficiat de nici un fel de optimizare...

  10. #10
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Citat Postat în original de tataraseni Vezi Post
    Prefer sa cred cazul al doilea... am vazut foarte multe site-uri neoptimizate sau prost optimizate. NU vreau sa ma hazardez acum dar tind sa cred ca peste 90% din site-urile romanesti nu au beneficiat de nici un fel de optimizare...
    E o cifra realista. Exista totusi si situri excelente in ro, dar din pacate cam putine.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. schimb de linkuri - mai multe siteuri
    De delpi în forumul Link/banner exchange
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 4th November 2009, 18:24
  2. Linkuri externe cat afecteaza ?
    De Cata. în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 27th September 2009, 18:27
  3. Acestea sunt site linkuri?
    De deadworldisee în forumul Google
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 22nd November 2008, 04:26
  4. Sunt considerate linkuri reciproce?
    De beeuser în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 19th July 2008, 10:05
  5. Cum Aflu Daca Sunt In Dmoz
    De w3bmaster în forumul DMOZ
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 24th May 2006, 19:03

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •