Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: Ghid de shopping online

  1. #1
    Avatarul lui Viral Evil
    Viral Evil este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    24th May 2007
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0


    Implicit Ghid de shopping online

    Va salut pe toti!
    Este primul meu post pe acest forum, locul de unde am invatat destule lucruri utile.
    Deci, multumesc!
    Recent am finalizat un director, zic eu - de nisa, pe care sper sa il transform cu timpul in ceva mai mult decat un simplu director, ci intr-un adevarat ghid de cumparaturi. Ma intereseaza sa incurajez discutiile libere pe mai multe subiecte legate de e-commerce, experiente ale cumparatorilor (am vazut si pe aici asa ceva), recomandari, opinii ale comerciantilor, recenzii, etc.
    Problema mea cea mai mare acum este ca, datorita lipsei de experienta, abia acum vad la ce m-am inhamat si nu prea vad cum o sa ma descurc singur. Dar asta ar fi o alta problema.
    As dori sa il viziteze si oameni mai experimentati si care sa ma ajute cu opinii. Directorul este construit cu Joomla + un plugin platit, Mosets-Tree. Preiau si fluxuri de stiri (ofer mai putin de 50 de cuvinte, deci sper ca nu incalc drepturile de autor).
    Astept un semn de la un moderator, sa vad daca pot da link-ul, pentru ca portalul in discutie include si un forum despre e-commerce, lucru ce poate fi interpretat ca si concurenta. Pana atunci, PM, daca se poate.
    Va multumesc!

    Directorul este www cumparaturi.com.ro
    Ultima modificare făcută de Viral Evil; 24th May 2007 la 22:22. Motiv: Am studiat mai atent si cred ca pot da link-ul

  2. #2
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    cumparaturi.com.ro/tehnologie/index.php
    As avea o intrebare: cu cine ai vorbit sa poti prelua si afisa pe site prin Rss continutul de pe forum?

    Nu ca ne-ar deranja...dar in .ro toti isi insusesc intr-o forma sau alta continutul de pe alte site-uri. Nu crezi ca ar fi fost frumos sa ceri intai de a posta.

    Sau crezi ca gestul asta de "curtuazie" te ajuta cu ceva?

    Cod:
    <title>Cumparaturi - Director de magazine online din Romania - Prima pagina</title>
    E un director de magazine online? Vad mai degraba stiri preluate din diferite domenii si din diferite surse (probabil neaprobate).

    Fara sa incerc sa aduc o ofensa muncii voastre, dar genul asta de portalo-director de tip ziar care preia stiri prin Rss fara acord si care defapt prin numele domeniului si intentie sugereaza cu totul altceva, nu o sa aiba prea mari sanse.

    Spor.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  3. #3
    Avatarul lui Viral Evil
    Viral Evil este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    24th May 2007
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Multumesc, este un raspuns pertinent. Sincer, credeam ca pot face preluarea RSS fara sa cer aprobarea, niciodata nu m-am documentat prea mult in legatura cu asta. In continuare mi-am propus sa contactez toti cei de la care folosesc feed-urile, pentru a solicita acordul lor, iar stirile vor fi doar din aria e-commerce si cam ce este legat de zona aceasta, restul vor fi excluse. Am luat in calcul observatia legata de mixtura nu prea coerenta de stiri si tenta de director.

  4. #4
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    Pai nu e director?
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  5. #5
    Avatarul lui Viral Evil
    Viral Evil este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    24th May 2007
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Ooo, ba da, asta este intentia, insa am aglomerat prea multe stiri in el, astfel atragand atentia de la obiectul principal, iar acum mi-am dat seama. De asta spuneam ca am luat in calcul observatia. (BTW, chestia cu stirile voia sa fie un condiment in plus pentru vizitatori. Atata tot.)

  6. #6
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    Pentru condimente incearca documentatie utila, nu stiri postate de inca alte n site-uri.
    Cumpar Online o initiativa mai veche postata aici Ghidul cumparatorului de produse si servicii online.
    Apoi, daca e director..fa-l sa fie director..ca ai concurenta mare (World: Română: Cumpărături online: Directoare - in cazul in care link-ul nu merge).

    Spor.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  7. #7
    Avatarul lui Viral Evil
    Viral Evil este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    24th May 2007
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0


    Implicit

    In ciuda faptului ca m-ai "urechit" zdravan (meritat), sunt bucuros ca m-ai ajutat cu niste sugestii utile.
    Am renuntat sa umplu paginile cu bucati de stiri, am preluat doar doua fluxuri (unul care se acorda fara obligatii si unul la care am cerut permisiunea), in plus ma apuc sa adaug articole originale. Dar, sincer, nu prea ma incanta ideea ca prima pagina care se deschide in site sa fie cea cu categorii, iar partea cu articole si discutii sa ramana pe planul doi. Cum spuneam si sus, experienta in constructia si mentenanta de directoare... nu am, deci poate gresesc.
    In alta ordine de idei, am vazut concurenta, dar sincer, la o simpla analiza de trafic, am vazut de ce sunt in stare. Singurii buni sunt cei care ofera comparatii de preturi. Eu vreau sa fac un site care sa recomande magazine online, eventual sa ajute la formarea unei comunitati formata din detinatori si clienti. Directorul are rolul de ... hmm, cum sa-i zic, de loc unde gasesti magazinele recomandate.
    Daca poti sa imi mai dai vreun sfat... multumesc dinainte!

  8. #8
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    In principiu e bine sa "ataci domeniul" asta pe toate caile/formele oferite de Internet.
    Spor.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  9. #9
    Avatarul lui Viral Evil
    Viral Evil este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    24th May 2007
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Poate nu abuzez, am nevoie de o parere, crezi ca popularizarea lui e bine sa fie facuta dupa ce am inscrisa o lista de magazine in el? Pot alege magazine si sa le inscriu de capul meu, cu/fara acordul proprietarilor, inscrierea fiind insotita de recenzii? E bine sa incerc sa il pun "sub umbrela" vreunei organizatii, in care poate voi gasi o echpa de editori care sa ajute la articole si discutii?

  10. #10
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    Eu stiu ca abia dupa ce e gata treaba, il dai la "produs".
    Dar e optiunea ta.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Promovare site shopping in .com
    De papucei în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 22nd July 2010, 16:01
  2. Prestashop, shopping cart Web 2.0 gratuit
    De zuk în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 10th June 2008, 21:58
  3. Vand Interspire Shopping Cart Ultimate Edition
    De BeFree în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 28th March 2008, 00:19
  4. LiveCart shopping cart review.
    De BeFree în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 21st November 2007, 08:42
  5. Cum alegem cel mai bun shopping chart ?
    De evolution în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 15th November 2006, 16:44

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •