Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 15

Subiect: Dilema - mag. online de pe o platforma la cheie "inchiriata" la wordpress ecommerce

  1. #1
    Avatarul lui Dragos Bunea
    Dragos Bunea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    48
    Data înscrierii
    4th January 2011
    Locaţie
    Tulcea
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.036
    Putere Rep
    48


    Implicit Dilema - mag. online de pe o platforma la cheie "inchiriata" la wordpress ecommerce

    Precizez dinainte ca orice sfat, parare, idee este binevenita asa ca spuneti-va parerea fara probleme.

    Am un magazin online lansat in luna septembrie a anului trecut, initial am oscilat intre a pune wordpress pe el cu o tema de ecommerce sau de a inchiria o platforma specializata la cheie. Am ales varianta a doua si anume platforma inchiriata. Initial am platit chiria care a fost mai mare de cat am crezut eu (AICI cititi mai multe despre intamplare)
    In urma acestui articol am primit scuze + o luna gratis din partea lor + cel mai important lucru si anume faptul ca au modificat ce am cerut eu sa modifice.
    Toate bune si frumoasa pana in luna decembrie cand am considerat ca plata pachetului Premium nu este justificata deoarece eu consumam cam 30% din resurse(ex: din 1.000 de produse pe care le puteam pune eu aveam doar vreo 150 si acestea doar cu 1 sau maxim 2 poze din maximul de 5 poze/produs) insa plateam pretul normal asa ca am renuntat si am trecut la pachetul Basic – gratuit, pachet ce imi da voie sa pun doar 50 de produse (le-am pus pe cele care le-am vandut eu cel mai des).
    Precizez ca pe aceasta platforma nu pot modifica mare lucru, doar chestii nesimnificative.
    Dilema mea vine de la faptul ca 95% din totalul comenzilor se fac telefonic, oamenii vad produsul in poza, citesc caracteristicile si apoi suna sa mai intrebe una-alta si fac comanda, deci se sare peste platforma specializata de ecommerce. Faptul ca am renuntat la planul Premium si am decis sa investesc in publicitate acei bani luna de luna a fost un lucru bun.
    Acum as vrea sa trec pe wordpress ecommerce din cateva motive:
    1. Libertate – sa modific ce vreau si cand vreau
    2. Propietate – oricat de bine mi-ar merge magazinul eu nu as putea sa iau prea multi bani daca ma voi hotara sa-l vand, defapt in momentul de fata daca cei de unde am inchiriat magazinul decid sa scoata planul Basic ori inchid pravalia si pleaca acasa eu raman fara magazin.
    3. Multitudinea de teme si pluginuri ce ii pot conferi magazinului o imagine demna de web 2.0
    4. Din punct de vedere SEO cred ca as sta mult mai bine (aici ar putea sa intre tot la punctual 1, dar am tinut sa remark si acest lucru).

    Temerile mele sunt legate de faptul ca nu am mai facut niciodata o astfel de trecere, nu stiu ce efecte poate avea (din toate punctele de vedere)? Pot pierde pozitiile din SERPS?, PR-ul, etc? sau nu? Ce pot sa fac ca sa minimizez efectele negative (sunt constient ca sunt)?

    Eu as vrea sa cumpar tema de ecommerce si sa o modific cum vreau eu iar cand e gata atunci sa fac transferul.
    Sunt curios voi ce-ati face in locul meu si cum ati proceda?
    "Blog de afiliat si calatorii: Dragos Bunea Blog"

  2. #2
    Avatarul lui Toto
    Toto este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    14th June 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.905
    Putere Rep
    44


    Implicit

    O sa presupun ca este vorba despre tulceamag.ro ... Intamplator sau nu, eu am ceva experienta in ecommerce pe wordpress, fiind autorul unui plugin care transforma cunoscuta platforma de blogging intr-o platforma foarte buna de comert electronic. Am lansat 3 magazine mari (si ca trafic si ca produse) pe aceasta platforma si vreau sa spun ca functioneaza foarte bine.

    Initial, am dezvoltat acel plugin pentru mine, uz personal, dar, avand intrebari/solicitari atunci am zis ca este cazul sa il pun la bataie si pentru altii. Ti-am facut povestea asta nu ca sa iti vand eu pluginul meu, ci ca sa imi pot argumenta opinia de mai jos - deci vorbesc in cunostinta de cauza, nu din povesti.

    WP este o platforma foarte buna - din punct de vedere SEO - insa este influentata foarte tare si de tema folosita. Sunt teme mai bune si mai slabe - retine, vorbesc din punct de vedere seo. Fac oricand pariu cu oricine, pe orice, ca un magazin online pe WP, cu o tema buna, bate din start orice alta platforma de ecommerce si la rapiditatea cu care este indexat siteul (desi poate multi vor spune ca nu are legatura) si la usurinta in folosire, la usurinta de a dezvolta pluginuri care sa faca diferite lucruri, de exemplu, printat facturi, importat stocuri din excel, statistici, orice... Practic limita este data de nevoie si imaginatia celui care administreaza.

    Personal nu inteleg de ce D-zeu ai optat pentru varianta cu shopmania, dar ma rog, fiecare are gandurile, preferintele, cunostintele sale... Nu e cazul sa iti para rau, o poti lua ca pe o "scolire" in domeniu...

    Revenind, avand in vedere ca magazinul ruleaza pe domeniul tau, si ca optezi pentru WP, daca tii cont de anumite lucruri nu vei pierde nimic, ba dimpotriva, vei castiga multe avantaje.

    Nu pierzi PR pentru ca si acum si dupa schimbare vei folosi acelasi domeniu, deci, toate IBL-urile pe care le-ai acumulat catre domeniul tau, vor continua sa existe. Este ca si cum ai schimba gazduire... Daca schimbai domeniul si nu aveai posibilitatea de 301 atunci da, era o problema...

    Vei pierde SERPS? NU - daca tii cont de structura actuala a URL-urilor si a schemei de linkuri interne actuale. Daca vei schimba structura URL-urilor s-ar putea sa pierzi...

    Ce as face eu?
    As schimba totusi structura URL-urilor - care acum nu imi pare ca fiind cea mai buna - insa as redirecta 301 URL-ul vechi catre varianta noua - din htacces, pe noul host...

    In concluzie, da-i bataie si fa mutarea, nu ai nimic de pierdut. Bafta!

  3. #3
    Avatarul lui puthre
    puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    79
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.154
    Putere Rep
    79


    Implicit

    De ce te gandesti la wordpress si nu la o platforma specializata de ecommerce? Wordpress e bun pentru bloguri, dar daca-ti vin idei sa dai cupoane de reducere, pachete de produse, puncte de fidelizare, plata cu cardul si alte nazdravanii s-ar putea sa ai probleme.
    Caut cu jingle.ro.

  4. #4
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    Eu nu as sta deloc pe ganduri, mai ales ca shopul nu are vechime prea mare, trecerea acum nu va fi prea mult afectata, iar daca adaugi si ceva link-uri puternice, nu o sa fii afectat. Daca ai nevoie te ajut si eu cu link-uri din articole de la mine gratis.
    Nu stiu care este pluginul lui TOTO si ce face acesta, dar o platforma de ecommerce dedicata as prefera in locul unei platforme shopmania, sau a ceva adaptat.
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  5. #5
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    Implicit

    @dragos
    Vezi navigatii dedicate de care inca ma ocup.
    O sa mai fie nevoie de programatori ca sa mai faca oarece specificatii pentru seo/usabilitate dar imi place.
    Nimic inchiriat, nimic cumparat...

    Pozitii nu piezi ca fiind pe wordpress ai avantajul de a lucra cu pluginul urban giraffe (sau oricare altul pentru management 404 si redirecturi).
    Practic in log vezi ce nu a gasit si il declari super elegant din administrare, fara sa intri in .htacces.
    Daca e nevoie, iti dau si programatorii
    Spor
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  6. #6
    Avatarul lui Dragos Bunea
    Dragos Bunea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    48
    Data înscrierii
    4th January 2011
    Locaţie
    Tulcea
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.036
    Putere Rep
    48


    Implicit

    @Toto - Mersi pentru sfaturi, sper sa imi iasa totul bine!
    @puthre - ma gandesc la wordpress in primul rand pentru ca lucrez de 2 ani pe aceasta platforma si unele modificari le pot face si eu fara prea mari probleme de cap pe cand daca aleg o platforma de ecommerce va trebui ori sa invat acea platforma (ceea ce nu cred ca e rentabil ca timp pentru mine), fie sa platesc pe cineva sa-mi faca modificarile pe care o sa le vreau (in acest caz inseamna niste cheltuieli in plus, cheltuieli care nu stiu daca sunt binevenite). M-am gandit la prestashop, am studiat un pic magazinele facute pe aceasta platforma si chiar imi plac, la fel si joomla+virtuemart sau magento, dar eu am incredere in wordpress (ma simt ca acasa atunci cand intru in wp-admin )
    @lovelife - multumesc pentru oferta (eu am fost extrem de ocupat zilele astea insa o sa te contactez si pentru schimbul acela de articole cu site-ul de fashion - nu am uitat )
    @1nesco - arata bine site-ul, dar eu nu am bani de cheltuit pe programatori, daca aveam nu mai statea sa ma incurc cu platforme inchiriate de la bun inceput. Eu am nevoie de un magazin online cu maxim 100 de produse, nu am planuri extraordinar de mari si de aceea nici nu investesc prea mult. Am un esec in trecut si incerc sa invat din el, scopul meu este sa fac bani cu o investitie cat mai mica, pana in prezent se pare ca mi-a reusit, sa vedem ce-mi rezerva viitorul.

    Multumesc tututor pentru sfaturi, incurajari, intrebari, etc., mai astept si altele!
    "Blog de afiliat si calatorii: Dragos Bunea Blog"

  7. #7
    Avatarul lui Mindrunner
    Mindrunner este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    4th December 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    59
    Posturi
    49
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Dupa cum prezinti tu lucrurile, cel mai indicat pt tine ar fi prestashop-ul.Free, suport cat cuprinde, usor de pus pe picioare - adminstrare la fel.Gasesti si template-uri free cat de cat ok, asa ca... give a try.
    Ultima modificare făcută de Mindrunner; 25th February 2012 la 02:33. Motiv: caligrafia bat-o vina!

  8. #8
    Avatarul lui paulpadurariu
    paulpadurariu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    25th February 2009
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    41
    Posturi
    558
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Eu am un magazin online facut pe wordpress (cel din semnatura) si sunt foarte multumit de cum se misca. Mai am experiente cu osc si presta, e frumusel intr-adevar si presta dar daca stii wordpress eu zic ca merita 100%
    Din pasiune, fotograf

  9. #9
    Avatarul lui palex1988
    palex1988 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    16th April 2009
    Locaţie
    Hunedoara
    Vârstă
    35
    Posturi
    344
    Putere Rep
    29


    Implicit

    De un astfel de serviciu vreau sa ma ocup si eu. Sa ofer magazine inchiriate la cheie pentru comercianti (adica ceva de genul: domeniu + hosting (gratuit insa probabil cu access doar la folderul cu pozele produselor.) + site + plata cu card-ul+seo). Insa acestia nu vor putea edita tema de wordpress. In rest...vor avea propriul lor cont de pe care isi vor administra site-ul exact ca un blog normal. Va exista probabil o limita de produse, pentru pachete diferite.

    @puthre: de ce sa ai probleme la implementarea platii cu cardul ? Este o chestie simplu. Eu personal de asta ma ocup acum. Vreau sa iau toti procesatorii de plati online si sa ii introduc in magazin, astfel clientul poate sa negocieze cu fiecare comisionul, dupa care eu trec la implementare.

  10. #10
    Avatarul lui Dragos Bunea
    Dragos Bunea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    48
    Data înscrierii
    4th January 2011
    Locaţie
    Tulcea
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.036
    Putere Rep
    48


    Implicit

    @paul - stiu magazinul tau, l-am studiat un pic acum ceva timp.
    @palex1988 - fara suparare, dar ce vrei tu sa faci nu cred ca e ceva profi, incerci si tu marea cu degetul insa nu o sa-ti iasa. Pei decat sa-ti plateasca tie chirie + ce mai vrei tu mai bine isi fac la shopmania un cont gratuit si stau linistiti, e cam acelasi lucru insa nu poti compara o companie cum e Asesoft Net cu o singura persoana. +Eu aici am cerut niste sfaturi, o parere, o idee si nu prea imi convine cand vine cineva si comenteaza facandu-si reclama, nu sunt interesat de serviciul tau, multumesc!
    "Blog de afiliat si calatorii: Dragos Bunea Blog"

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Sfaturi optimizare cuvant cheie "greu" .
    De Hapiuc Robert în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 8th May 2011, 01:57
  2. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 3rd February 2011, 12:54
  3. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 9th May 2009, 09:51
  4. sfaturi, mica "dilema"
    De FireEyes în forumul Server side
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 2nd May 2007, 00:06

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •