Sunt sigur ca americanii nu ar interveni armata contra Rusiei decat daca ar invada astia asa vreo jumate de Europa in genul nazistilor in WW2.
Populatia amricana e anti razboi cu oricine, mai ales dupa Iraq, cum dealtfel a fost intotdeauna. Desi, daca ma gandesc bine...la americani asa a stat situatia aproape de fiecare data in ultimul secol in ce priveste razboaiele americanilor![]()
Am dat un link cu cateva posturi mai inainte. Ei bine, nu sunt sigur daca le impartasesc ideea sau nu inca, dar acolo spune despre cauzele a 4 razboaie americane, de fapt 5. Tot timpul pop americana a fostr contra razboiului, dar cate ceva i-a facut sa accepte. Sa le luam pe rand. In primul razboi mondial americanii au trimis din "intamplare" o nava deasupra submarinelor nemtesti care evident a fost atacata. Consecinta: au intrat in razboi. In al doilea razboi mondial au fost atacati la Pearl Harbour, dupa care au intrat in razboi. Prin 67 sau cand a fost in vietnam, au fost atacati pe un portavion cica, sau ceva in genul de vietnamezi. consecinta: au intrat in razboi. 9/11 septembrie, atacul de la WTC, americanii ataca irak si afganistan. E prea mare coincidenta ca sa nu o remarci pt ca e mereu acceasi reteta. Pop e contra razboi in majoritatea ei, intervine ceva si mor 2-3 mii de americani, presupunem ca XX e responsabil, populatia vrea razbunare, america ataca.
Ma gandesc ca e nevoie de asta ca sa atace SUA efectiv Rusia.
Ah..si apropo...oare de ce sua nu ataca inca Iran sau nu ataca Koreea? Pt ca cele 2 state...desi isi vad de treaba lor cu bombele lor...nu ii sacaie pe americani in adevaratul sens al cuvantului pt ca nu le-au facut nimic lor....



.
Răspunde cu citat