Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Probleme cu link-urile „permalinks”

  1. #1
    Avatarul lui Adiiii
    Adiiii este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    21st July 2013
    Locaţie
    Botosani
    Posturi
    384
    Putere Rep
    20


    Implicit Probleme cu link-urile „permalinks”

    In urma cu ceva timp am observat ca mi-a scazut traficul grav pe unul dintre site-uri. Am inceput sa caut problema, iar scaderea de trafic era cauzata de o treaba ciudata. Link-urile articolelor mele indexate pe Google s-au modificat „peste noapte” din tipul „postname” in formula cu „data/luna/postname” sau ceva asemana. Desigur ca nu duceau nicaieri, pentru ca eu pe blog aveam setat sa fie la url doar numele articolului. Tot ce am facut atunci a fost sa modific din setari sa fie exact precum le-a preluat Google din cine stie ce motive.
    Dupa mult timp mi-am dat seama ca am uitat ceva, destul de grav de altfel. Faceam trimitere dintr-un articol catre altul, doar ca toate aceste link-uri aveau forma initiala, cea cu nume articol.

    Iar ca sa nu iau totul „manual cu mana” am trecut inapoi forma la „postname” si am facut ceva redirect din htacces, dupa un ghid de pe site-ul Yoast, astfel incat link-urile vechi sa duca catre cele noi. M-am uitat in sitemap sa apara cu link obisnuit, adaugat in consola noua, cerut reindexare si momentan nimic..
    Am facut, de test, o modificare a descrierii meta pentru prima pagina, iar aceasta s-a facut destul de rapid. Am mai cerut de asemenea indexarea unui articol cu link-ul nou, dar inca nu s-a intamplat nimic.

    Daca doresc sa solicit indexarea unui link cu forma noua, imi spune asa:
    Adresa URL dublură trimisă nu a fost selectată ca fiind canonică
    Stare:
    Exclusă

    Sfaturi, recomandari, pareri?
    Ultima modificare făcută de Adiiii; 12th April 2019 la 10:02.

  2. #2
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    55
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Salut,
    Nu esti primul, ai reusit sa zapacesti crawlerul, o sa-i ia ceva timp. Puteai si sa lasi permalink-ul in forma in care era deja indexat si sa faci redirectul invers, adica link-urile intre pagini sa treaca prin redirect.
    Verifica sa lucreze redirectul corect, verifica in codul paginii sa ai canonical corect (m-as mira sa fie altfel) si asteapta. Poti sa soliciti si o reindexare pe domeniu dar numai dupa ce esti foarte sigur ca nu mai faci modificari.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Permalinks Seo
    De danielb în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 21st March 2015, 17:08
  2. Probleme dupa o schimbare in "permalinks"
    De Bogdan Patru în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 21st September 2012, 19:11
  3. Permalinks
    De Pancu în forumul WordPress
    Răspunsuri: 23
    Ultimul Post: 23rd February 2012, 14:14
  4. WordPress Permalinks si Google
    De RandomHero în forumul WordPress
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 2nd August 2011, 20:46
  5. Probleme cu link-urile externe
    De rapdaniel în forumul Google
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 30th June 2007, 18:04

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •