Postat în original de
Bruzli
Statul roman percepe TVA deoarece esti cetatean roman, poti evita TVA-ul daca iti faci o firma in US avand in vedere ca si clientii sunt in US.
De multe ori costurile bunurilor si serviciilor din RO se compara ca si pret cu cele din US dar se uita ca acolo nu ai TVA.
Declararea de date false iti poate cauza mai multe probleme decat beneficii, ai date de US si platesti cu card de RO, sau daca din diverse motive ti se supenda un cont si ti se cer copii de pe acte, banuiesc ca nu le vei putea furniza.