Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Dupa PFA - incepatori

  1. #1
    Avatarul lui Prometeu
    Prometeu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    27th October 2007
    Posturi
    1.434
    Putere Rep
    38


    Implicit Dupa PFA - incepatori

    Hello!

    Tocmai ce am trecut de infiintarea unui PFA, greu nu a fost, daca sunt persoane care doresc sa-i ajut cu pasii si nu se descurca cu restul ghidurilor existente pe net dati un mesaj.

    Probleme am in continuare, cu ce urmeaza sa fac. Mai exact am cateva intrebari si sper sa gasesc raspunsul aici.

    1. In primul rand contabilitatea, am inteles ca nu ar fi complicat, am facut si cateva ore de contabilitate, teoretic ar trebui sa stiu, totusi as avea nevoie de cineva, contabil de preferat, care contra unei sume de bani sa-mi explice si arate practic cum anume sa o tin. (daca stiti pe cineva sa-mi dati va rog un mesaj.)

    Am cumparat asa : Registru Unic de control, Registru jurnal de incasari si plati, Registru inventar. Mai este nevoie de ceva?

    2. Pentru comert electronic, practic, ce trebuie sa eliberez clientilor:

    Persoana juridica - factura + chitanta?

    Persoana fizica :
    - ramburs prin Posta Romana (am citit pe net si cica aici ar fi complicat d.p.d.v contabil) ii pun in pachet factura?
    -livrare personala : factura + un bon ? (nu mai intervine niciun tert)

    3.Contul bancar: este obligatoriu, am vazut o oferta la BT cu costuri 0 pentru IMM primul an, este ok sa-mi deschid acolo ?

    4. Probabil ma lamureste contabilul, dar sincer sa fiu nu prea m-am prins cum sta treaba cu cheltuileile deductibile. Vand reclama pe un site, sa zicem ca primesc 100 de euro pentru ea, eliberez factura, ce pot face ca sa nu fie profitul de 100 de euro, ce costuri pot deduce in situatia asta?


    Deocamdata astea ar fi primele intrebari, daca mai aveti alte sfaturi, lucruri de care v-ati impotmolit la inceput, let me know.

    Va multumesc mult de ajutor!

  2. #2
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    Implicit

    Salut. O sa incerc sa iti raspund eu punctual:

    1. In principiu contabilitatea nu este greu de tinut. Pentru PFA-uri se tine in partida simpla. Din pacate, exista muulte mici chichite care trebuiesc facute pentru a fi la adapost in cazul unui control de la garda financiara. Acesta este motivul pentru care eu personal am ales sa platesc un contabil cu 100 de lei pe luna. Astfel nu ma doare capul. Si in plus e o cheltuiala deductibila.
    2. pers juridica, da, factura si chitanta, daca incasezi cash, sau doar factura daca incasezi prin op.
    cu pers fizice nu lucrez, asa ca nu sunt cel mai in masura sa iti raspund.
    3. Cont bancar: eu lucrez foarte bine cu BCR. Nu am avut vreodata contact cu BT deci nu ma pot pronunta.
    4. Poti deduce cheltuielile cu intretinerea sediului social (evident in limita cotei pe care o ai declarata in contractul de comodat/inchiriere), telefonul mobil de serviciu (trebuie sa fie pe PFA), telefonul fix de la sediul social si cheltuielile de energie electrica (la fel in limita cotei ). Poti deasemenea deduce cheltuielile specifice obiectului tau de activitate, gen hosting, diverse servicii pe care le platesti, etc. Deasemenea pot fi deduse, intr-o cota de 3% din incasari (parca, nu sunt sigur daca procentul este exact) cheltuieli de protocol, etc.

    Ma repet insa, e cel mai safe sa ai totusi un contabil care sa iti tina hartogaria. Suma de plata chiar nu este mare si crede-ma, iti salvezi muulti neuroni.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  3. #3
    Avatarul lui imagini
    imagini este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30


    Implicit

    @robyroy
    La 4, cheltuielile de protocol erau 2%, nu 3%. Daca vrei sa fii ca la carte, tot ce inseamna internet, energie etc trebuie trecut pe persoana juridica (PFA) unde ai alte tarife. Insa controlul pe un PFA este "sumar" si asta daca invarti sume mari (peste 100k eur anual).

    @Prometeu
    Asa ca, sfatul meu (din experienta, nu din auzite), baga toate cheltuielile mai mult sau mai putin "legale". Eu am bagat inclusiv gresia si faianta cumparate pentru alt apartament, avand motivatia pregatita in caz de control (pe care, de altfel l-am avut de la garda si politie, dar in alta directie). Daca vei vrea sa fii 100% corect, atunci nu te apuca de afaceri (glumesc, intelegi tu unde bat).

  4. #4
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    Implicit

    Aici gasesti doua linkuri despre infiintare pfa, subiect inceput din 2008 si cu raspunsuri inclsivl la nivel de 2013. Un tip amabil matei raspunde la comentarii. Fiind multe intrebari, chair si fara raspuns, te poti orienta spre alte probleme la care nu te gandeai.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  5. #5
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    1. Si eu recomand un contabil specializat, el este mereu la curent cu toate schimbarile legislative, el oricum se duce lunar la finante si la restul institutiilor sa depuna toate acele x declaratii, are softul specializat.

    2. Nu este complicat nici prin posta si nici prin curier daca acestia livreaza contravaloarea coletelor intr-un cont colector. Factura poti sa o emiti si in format electronic si sa o trimiti prin email, trebuie sa gasesti o forma convenabila pentru tine.
    3. Eu lucrez cu transilvania din 2006, si am facut in mia multe randuri prospectari de piata si au cele mai mici comisioane si costuri de administrare a contului. Daca pleci in strainatate mai des, sa faci card de persoana juridica pe numele tau Visa Silver sau Visa Gold si daca faci plati folosind cardul parca de minim 300 lei in ultimele 3 luni (nu mai tin minte exact cifrele) acel card poate fi folosit drept asigurare de calatorie, eu abia anul trecut mi-am dat seama de asta, eu plecand in general destul de mult in strainatate.
    Si promotia aceea cu 0 comisioane in primul an este pe bune, ieri am vorbit cu cei de la banca. Nu iti face contul la sucursala mare ci la o agentie mai mica, relatile devin mai apropiate, angajatii ajung sa te cunoasca si se rezolva mult mai usor diferitele situatii.
    4. Poti introduce multe cheltuile pe PFA, conteaza si de contabil si de tine de cum stii sa le prezinti. Depinde foarte mult si de inspectorul care este alocat PFA-ului tau cat de exigent sau permisiv este. Eu in 2 ani nu am avut parte de controala la intreprinderea individuala (un PFA un pic mai avansat). Daca nu este platitor de TVA lucrurile sunt mai simple. Daca platesti TVA cu noile reguli e o nebunie mare si presimt ca o curga cu mii de controale la paltitorii de TVA si amenzile vor curge
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  6. #6
    Avatarul lui s0rYn
    s0rYn este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    12th November 2012
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    37
    Putere Rep
    21


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    1. Contabilitatea poate fi tinuta usor de tine mai ales daca nu ai o activitate complicata. Poti afla informatii gratuit pe acest site pfa.whd.ro pe care il administrez din 2007. Daca esti platitor de TVA, ai vanzari/cumparari/servicii externe, etc ... iti recomand si eu un contabil.

    3. La BT platesti 1 leu lunar pt online, 5 lei lunar administrare cont, + comisioane incasari.

    4. Vinzi reclama pe un site si castigi 100 euro. Deduci CAS, CASS, cheltuieli cu utilitati, telefon, hosting, domeniu, consumabile ... si platesti impozit pe diferenta.

  7. #7
    Avatarul lui Prometeu
    Prometeu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    27th October 2007
    Posturi
    1.434
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Va multumesc pentru raspunsuri!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Ajutor pentru incepatori!
    De beatrice88 în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 49
    Ultimul Post: 3rd November 2012, 15:42
  2. Tutoriale pentru incepatori
    De Marius Cristian în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 25th August 2012, 15:17
  3. Blog pentru incepatori si nu numai
    De saladfingers în forumul Utile
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 22nd April 2009, 11:37
  4. Spam de incepatori:ferroli.ro
    De moSSad în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 17th July 2007, 20:57
  5. Info pentru incepatori
    De Leo în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 23rd June 2005, 12:42

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •