Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Invitatie la... pescuit!

  1. #1
    Avatarul lui haiduc
    haiduc este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    22nd June 2011
    Locaţie
    oriunde
    Posturi
    124
    Putere Rep
    29


    Implicit Invitatie la... pescuit!

    Domnilor, cu siguranta sunt printre cei mai pitici daca ne referim la SEO, SEM s.a.
    A sosit timpul sa-mi divulg pasiunea: pescuitul sportiv si sa va invit sa ma cititi si sa ma criticati. Toate materialele de pe blog imi apartin, imi place sa pescuiesc si sa scriu (am adunat, fara falsa modestie, cateva zeci de premii nationale pentru creatie literara - in tineretea imediata), dar mi-as dori sa trec - ca pozitionare in cautare - macar deasupra analfabetismelor, cel putin pe Google...

    p.s. am pornit de la un blog free pe blogspot, apoi am achizitionat Pescuitul sportiv - mai presus de pasiune
    scriu si pescuiesc din pasiune, dar citesc si incerc sa studiez cate putin (cat pricep) de pe seopedia, pentru ca niciodata o monetizare nu strica!

    va multumesc!
    Ultima modificare făcută de Nichita; 15th September 2013 la 21:56.

  2. #2
    Avatarul lui Clax
    Clax este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    3rd April 2007
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    574
    Putere Rep
    44


    Implicit

    Ca monetizare poti promova chestii de gen Getzem | Partide de pescuit miraculoase care va vor lasa prietenii cu gura cascata! vezi ca are campanie pe piatadigitala. Nu stiu daca este adevarata faza sau nu, sincer nu cred tinand cont de tiparul siteului de prezentare, eu nu ma pricep la pescuit prea tare

  3. #3
    Avatarul lui haiduc
    haiduc este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    22nd June 2011
    Locaţie
    oriunde
    Posturi
    124
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de Clax Vezi Post
    Ca monetizare poti promova chestii de gen Getzem | Partide de pescuit miraculoase care va vor lasa prietenii cu gura cascata! vezi ca are campanie pe piatadigitala. Nu stiu daca este adevarata faza sau nu, sincer nu cred tinand cont de tiparul siteului de prezentare, eu nu ma pricep la pescuit prea tare
    mda, a aparut de ceva vreme si in presa scrisa, tot mai agresiv, faza.
    cei care au pus fotografia de reclama n-au nicio treaba cu pescuitul. pe ponton stau platici, carasi, stiuci si bibani. cel putin ultimele doua specii, facand parte din familia rapitorilor, n-au nicio treaba cu momeala vanduta.
    o asemenea reclama - oricat ar fi de aducatoare de venituri - mi-ar discredita blogul.
    faptul ca apare agresiv atat in presa scrisa, cat si pe net, demonstreaza ca s-au bagat multi bani fara... cap. la modul de prezentare are efect de bumerang, de antireclama.

  4. #4
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    131
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    48
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    131


    Implicit

    Citat Postat în original de haiduc Vezi Post
    Domnilor, cu siguranta sunt printre cei mai pitici daca ne referim la SEO, SEM s.a.
    A sosit timpul sa-mi divulg pasiunea: pescuitul sportiv si sa va invit sa ma cititi si sa ma criticati. Toate materialele de pe blog imi apartin, imi place sa pescuiesc si sa scriu (am adunat, fara falsa modestie, cateva zeci de premii nationale pentru creatie literara - in tineretea imediata), dar mi-as dori sa trec - ca pozitionare in cautare - macar deasupra analfabetismelor, cel putin pe Google...

    p.s. am pornit de la un blog free pe blogspot, apoi am achizitionat Pescuitul sportiv - mai presus de pasiune
    scriu si pescuiesc din pasiune, dar citesc si incerc sa studiez cate putin (cat pricep) de pe seopedia, pentru ca niciodata o monetizare nu strica!

    va multumesc!


    later edit: invitatia mea a iesit - mea culpa - "inviatie"!
    Din pacate gramatica nu ofera monetizare sau pozitii. Daca era pe baza de gramatica, toti academicienii si profesorii lucrau in online, scoala romaneasca era foarte buna si nu se mai vaita nimeni de salariile mici

    Site-urile de succes sunt conduse de cei care stiu sa faca bani, nu de cei cu premii nationale sau olimpici la limba romana.

    Nu-mi place pescuitul asa ca nu am ce sa citesc. Lasa "creatia literala" si concetreazate pe "cautari" daca vrei trafic si poate monetizare.

    Sfatul meu este sa scrii pentru cineva care are un magazin de "pescuit" daca vrei sa monetizezi "premiile" la inceput. Poti sa faci si reviews la produse related, atat pe blog sau pentru magazinele specializate.

    Pentru blog ai nevoie in primul rand de trafic. Trafic = subiecte cu "cautare".

    Dupa, sunt mai multe metode de monetizare: afiliere, adsense, reclama la magazine related, advertoriale (magazine, balti), etc.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  5. #5
    Avatarul lui strike03
    strike03 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    29th March 2011
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    130
    Putere Rep
    28


    Implicit

    super tare. de unde esti? am si eu pescarus.info, prima pozitie la solunar in toate variantele . Fir intins.

    Daca esti de prin Iasi poate iesim la o partida de pescuit.

  6. #6
    Avatarul lui haiduc
    haiduc este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    22nd June 2011
    Locaţie
    oriunde
    Posturi
    124
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de strike03 Vezi Post
    super tare. de unde esti? am si eu pescarus.info, prima pozitie la solunar in toate variantele . Fir intins.

    Daca esti de prin Iasi poate iesim la o partida de pescuit.
    Sunt din Suceava (scrie la profil). La Iasi ii am prieteni, ca si pescari, pe baietii de la RVP (Revista lu' Peste) cu care am colaborat atata timp cat revista respectiva a aparut pe suport grafic.

    @Tom: ai dreptate, dar parca ma doare inima cand gasesc limba romana macelarita in ultimul hal pe unele site-uri (nu numai cateva greseli de ortografie) si ma enervez atunci cand caut "pescuit la stiuca" de exemplu, intru pe primul site pozitionat in google si citesc despre pescuitul la biban (in cel mai fericit caz)... Personal, a doua oara nu mai intru pe site-ul respectiv.

  7. #7
    Avatarul lui haos
    haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    63
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    63


    Implicit

    Afiliaza-te pe recomandari/reviews de acvarii, momeli, unelte de pescuit si chiar si cu pensiuni din apropierea locatiilor de pescuit. Eu dupa 15 ani de administrat siteuri pot sa te asigur ca gramatica nu trebuie sa fie obiectivul tau la un site, decat daca e un site din pasiune si nu doresti sa castigi ceva de pe urma lui.

    PS: Pune ceva mai multe materiale media pe blog (poze, filmulete), o sa ai si mai mult de castigat
    Citeste primul meu curs SEO - principii de baza. Vezi oferta mea de advertoriale PR5.

  8. #8
    Avatarul lui haiduc
    haiduc este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    22nd June 2011
    Locaţie
    oriunde
    Posturi
    124
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Chiar am vrut sa pun mai multe imagini, dar si ceva videoclipuri de la pescuit, dar m-am cam speriat in privinta vitezei de incarcare a blogului. Nu stiu cat e de relevant, dar pe toolbar-ul de la Alexa, pe care il am instalat, imi zice ca 80% din site-uri se incarca mai repede si ma gandeam ca mai ales fisierele video sa nu dauneze, pentru ca fotografiile zic ca le-am optimizat cat de cat.
    Pe de alta parte, http://developers.google.com/ imi arata o singura "buba" legata de viteza, care ma cam depaseste:
    "Your page has 2 blocking CSS resources. This causes a delay in rendering your page.
    None of the above-the-fold content on your page could be rendered without waiting for the following resources to load. Try to defer or asynchronously load blocking resources, or inline the critical portions of those resources directly in the HTML.
    Optimize CSS Delivery of the following:
    http://www.blogger.com/static/v1/wid...e_2_bundle.css
    http://www.blogger.com/dyn-css/authorization.css?targetBlogID=1644343166014542831 &zx=c5856377-6ce2-41a2-9171-62571e5ca3ec"

  9. #9
    Avatarul lui Mika79
    Mika79 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    14th August 2013
    Locaţie
    Tulcea
    Posturi
    39
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Haiduc, imi place blogul tau. As pune ceva mai multe reclame plus link-uri sau recomandari din care mai poti scoate un ban. As inainta magazinelor de unelte o oferta privind publicitate pe blogul meu. As organiza niste cursuri de pescuit si expeditii offline. Pentru a fi mai vizibil, as organiza niste concursuri cu articole de pescuit si as promova concursul prin diverse site-uri si forumuri de profil. Succes!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 11th January 2009, 03:22
  2. Lansare oficiala site - pescuit
    De mariuskele în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 30th December 2007, 06:13
  3. La pescuit :)
    De Razvan Pop în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 7th June 2005, 02:23

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •