Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 18

Subiect: Comportamentul utilizatorului Facebook

  1. #1
    Avatarul lui Gabriel Puscuta
    Gabriel Puscuta este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    7th September 2006
    Locaţie
    Sibiu
    Posturi
    786
    Putere Rep
    35


    7 out of 8 members found this post helpful.

    Implicit Comportamentul utilizatorului Facebook

    Salutare,

    Deschid acest thread pentru a afla mai multe despre comportamentul utilizatorului Facebook. Vreau sa dezbatem aceasta chestiune din punctul vostru de vedere si as vrea sa ne focusam in special pe Romania.

    Scopul acestui studiu este intelegerea comportamentului utilizatorului facebook roman (si nu numai). La ce ne ajuta? Dupa cum bine stim, sunt milioane de utilizatori care se perinda zilnic pe platforma asta de socializare, in consecinta este o sursa puternica de trafic si vanzari pentru site-urile noastre. Insa, daca nu le cunoastem cat de cat comportamentul, s-ar putea sa facem publicitate degeaba. Cam asa vad eu problema.

    Am sa incep eu:

    1. Majoritatea se invart in jurul butonului "Like" dand click pe el fara sa citeasca macar despre ce este vorba. Aici ma refer la pagini sugerate de prieteni. Observ in fiecare zi la news feed diferite chestii. De exemplu lui X ii place nu stiu ce aplicatie Android, dar el de fapt nu are un telefon Android. In acest sens, am facut un mic test, si anume, le-am sugerat unor prieteni din lista, despre care stiam ca nu detin un HTC, o pagina a unui site de wallpapere pentru HTC. Rezultatul: 12/20 au dat like.

    2. Eu nu cred ca citeste foarte multa lume reclamele de pe partea dreapta. Si daca o fac de ce ar da "Like"? Pentru ca "488 people like this"? Probabil ca nu. Continutul mesajului este important. Textul reclamei trebuie sa fie cat mai scurt si cat mai la obiect + sa capteze atentia cu o imagine potrivita.

    3. Tot legat de reclamele de pe partea dreapta. Daca tot le facem, nu ar trebui sa facem si o pagina la ce facem reclama? Adica, o data ce omul a dat like acolo, practic ii tot poti "baga pe gat" tot felul de noutati prin news feed. Vreau sa spun ca unele reclame au link catre site si nu catre o pagina fb.

    4. Daca ne uitam pe facebrands.ro, se pare ca aplicatiile au mare cautare. "Crede-l pe Andreescu", dupa parerea mea, este o idee geniala. Din lista mea micuta de prieteni (~170), vad o utilizare destul de mare a aplicatiei.

    Va astept si pe voi sa dezvoltati.

  2. #2
    Avatarul lui Florin Traian
    Florin Traian este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    31st October 2010
    Locaţie
    .EDU
    Posturi
    420
    Putere Rep
    0


    2 out of 3 members found this post helpful.

    Implicit

    Majoritatea nu stiu nimic, restu sunt boti. Apropo stii cat costa 100 de conturi Facebook PVA (person verified account??) Tot Facebooku a ajuns de ras in fata celor care nu se trag in spate sa foloseasca metode neortodoxe. A ajuns si aici, vand copii 500 1000 etc de bot friends pe 10 - 15 $

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit Maine/Azi")

    Wake Up

  3. #3
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    52
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Question ce avantaje ar avea facebook?

    Ca om de seo, sincer ma bucur ca a aparut facebook, in sensul ca am remarcat ca multe companii, "prinse de val" si-au redus drastic comunicarea pe instrumentul invechit, atat de flexibil dpv SEO, numit banal, Blog.

    Ca utilizator de retele sociale, facebook mi s-a parut o idee fortata.

    La modul serios, efectiv mi se facuse greata dupa invitatiile repetate la sondaje privind dependenta de facebook, in conditiile in care efectiv nu aveam cont
    Acum ori cineva nu avea cifrele exacte, ori pe model OTV, s-a fortat ideea de senzational/ca nici nu stiti ce pierdeti.

    De notat metodele de promovare si de aplicat si pe alte segmente.

    Chiar m-as bucura sa vad sondaje gen "dependenta de bicicleta", "dependenta de SEOpedia"...

    Rezervele mele dpv, SEO:

    Numar utilizatori
    "Dupa cum bine stim, sunt milioane de utilizatori care se perinda zilnic pe platforma asta de socializare"
    Eu nu stiu. Cifrele sunt oferite de... ?

    Interesant de stiut cati utilizatori romani "se dau" si pe neogen, youtube, hi5 sau chiar flickr sau alte zone populare.

    Daca la hi5, neogen sau flickr, by default utilizatorul/compania are cat de cat acces la numarul de vizite, la facebook nu am remarcat nimic.

    Facebook e impartial.

    Pe bune.
    Daca pe blogul personal (sau post forum) poti evalua impactul unui articol cu stelutele de rating de la 1 la 5, pe facebook... ai o singura optine de vot, pierzand utilizatorii indiferenti (lipsa vizite/nu votez) sau care apreciaza cu valori intermediare calitatea articolulului. Vot unic Da

    Facebook vs Hi5
    Facebook e inflexibil, pe hi5 existand doua zone editabile html care permit linkuri do follow si... anchor text pe expresia targetata, alaturi de posibilitatea de a optimiza on page.

    Facebook vs Flickr:

    813,000,000 imagini indexate de google in facebook, 5,850,000,000 in Flickr.

    In plus, presupunand ca vreodata nimeresti o imagine din facebook, (de studiat posibilitatile de optimizare imagini pt facebook, daca au) ajungi pe o pagina care iti propune sa te loghezi sau sa-ti faci cont pe facebook. Nu acelasi lucru se intampla cu Flickr, care permite oricarui vizitator sa vada pagina respectiva, unde, pentru mai multe info, alaturi de descriere se poate utiliza html si anchor text targetat. Adevarat, tot pe nofollow.

    Vis a vis de obligativiatea logarii, imi amintesc o faza amuzanta despre un magazin online care afisa ceva gen "pentru a vedea preturile si datele magazinului, trebuie sa va faceti cont" Bine ca nu au preluat si alte magazine online ideea desi, cu toata stima, o vad pe facebook

    Linkuri nofollow:
    In veselie, vezi foto.
    http://farm5.static.flickr.com/4143/4872492292_1504988ae2_m.jpg


    Lipsa anchor text pentru link.
    Stim toti cat de importanta e valoarea anchor text. Cam greut sa te rogi de google sa modifice algoritmul si sa ia in calcul cuvintele de langa h t t p : // w w w...

    Feedback pentru anumite servicii/produse pe facebook.
    Am vazut ca multe magazine directeaza comunicarea pe facebook unde utilizatorul, in loc sa ramana pe pagina magazinului, se poate pierde usor prin multitudinea de reclame similare.
    Mult mai eficient mi se pare blogul sau modulul de comentarii la produs, unde in cel mai rau caz, utilizatorul "fuge" tot in cadrul site-ului.
    Trecem peste faptul ca se pierd utilizatorii care nu au cont, cum aminteam mai sus.


    Asa cum spune si Florin:
    "Majoritatea nu stiu nimic, restu sunt boti. Apropo stii cat costa 100 de conturi Facebook PVA (person verified account??) Tot Facebooku a ajuns de ras in fata celor care nu se trag in spate sa foloseasca metode neortodoxe. A ajuns si aici, vand copii 500 1000 etc de bot friends pe 10 - 15 $", banuiesc ca se refera la oferta de aici: http://forum.seopedia.ro/servicii-we...iile-mele.html

    In concluzie, ca utilizator, as vrea mai intai sa stiu ce are in plus facebook fata de alte retele sociale, avantaje vs dezavantaje.

    Mi se pare o munca imensa sa-ti faci cont in N retele sociale pe motiv ca "acolo sunt multi", in detrimentul dezvoltarii blogului de companie sau personal.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  4. #4
    Avatarul lui danP
    danP este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    19th October 2010
    Locaţie
    RO
    Vârstă
    31
    Posturi
    458
    Putere Rep
    27


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Sper sa nu se simta nimeni ofensat, dar majoritatea utilizatorilor romani de Facebook pot fi controlati ca vitele la caruta. Nu sunt eu mare marketer, dar cred ca e cam greu sa targetezi ceva care... nu poate fi targetat. Romanul da Like si la Guns N Roses si la Salam, ii plac si telenovelele si filmele thriller, azi e fan Dacia dar maine ii place BMW-ul. La ce se foloseste Facebook-ul ? ''Uite fata ce poze si-a mai pus asta'', ''Hai sa imi culeg ferma'' etc. Plus ca (asta o stiu sigur) prietenii de pe Facebook sunt persoane pe care nu le cunosti intr-adevar, nu te cunosc si cel mai probabil nu va veti intalni niciodata. Degeaba incearca ei sa va adune la un loc, gen "X e la aceeasi scoala cu tine", omul nostru tot baga miile de prieteni, ca apoi sa se laude cu ei.

    LE: +1 1onesco, de acord.

  5. #5
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    52
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    Implicit

    Citat Postat în original de lumpy Vezi Post
    Degeaba incearca ei sa va adune la un loc, gen "X e la aceeasi scoala cu tine", omul nostru tot baga miile de prieteni, ca apoi sa se laude cu ei.
    Asta nu era valabil pe twitter? (scuze ca desi am promis, nu mi-am facut cont inca - tot nu vad avantajul comunicarii pe 165 caractere).
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  6. #6
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Oare de ce inca faceti confuzie intre SEO si SM? Cel putin asa am impresia din ce spun unii pe forum..

    Revenind, Why Only Idiots Promote Their Brand’s Facebook Page via Traditional Media, va sugerez sa cititi si comentariile. Sint confuzii destul de raspandite pe web privind promovarea prin diferite cai de comunicare, iar FB nu le face pe toate. FB nu inseamna SEO, FB ar trebui sa aduca trafic pe site si nu invers... FB e un balon pe cale sa se sparga.

    Asta nu inseamna ca trebuie sa il ignorati, ci doar ca trebuie sa diferentiati lucrurile cat mai clar si sa scoateti profit din el.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  7. #7
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    52
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    Implicit

    FB ar trebui sa aduca trafic pe site si nu invers.

    De asta imi place mie SEOpedia.
    Orkut, Bebo, ... restul ?
    Toate trebuie testate
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  8. #8
    Avatarul lui Gabriel Puscuta
    Gabriel Puscuta este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    7th September 2006
    Locaţie
    Sibiu
    Posturi
    786
    Putere Rep
    35


    Implicit

    @1nesco:

    Cifre exacte nu am. Dar toata lumea vorbeste de el, inclusiv parintii mei ma intreaba: "Ce-i aia feisbuc?", care nu au dat nici macar o data 1 click pe vreun link.
    Raspunsul meu la intrebarea ta: nu conteaza de cine sunt oferite cifrele sau care sunt ele atata timp cat toata lumea vorbeste de el.
    Stiu ca raspunsul nu e cel mai bun, dar altceva nu am ce sa-ti raspund la intrebarea pe care ai pus-o, adica: "Eu nu stiu. Cifrele sunt oferite de... ?".

    Astazi a si scris ceva Manafu despre facebook: Cifre despre Facebook esentiale | M A N A F U *

    Mai astept si alte pareri despre comportament.

  9. #9
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    Gabriel Puscuta, apropo de link-ul catre Manafu, tu crezi ca 97% dintre romani au auzit de Facebook? Cati din procentul asta stiu de "feisbuc"? Nu mi se pare asa relevant, e putin cam exagerat procentul ala. Cum era ala cu 99% dintre romani asculta manele.

    Poate o formulare fericita ar fi "97% dintre romanii pe care i-am intrebat noi", ptr a nu lasa loc de interpretari..

    Legat de comportament, sint cam de aceeasi parere cu tine.. si daca tinem cont ca multi au venit de pe HI5, cred ca unele lucruri nu sint chiar atat de "vizibile" ptr un numar destul de mare de utilizatori.

    Dar asta nu conteaza atata timp cat in statistici dam bine, nu?
    Ultima modificare făcută de Krumel; 31st January 2011 la 12:07.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  10. #10
    Avatarul lui Gabriel Puscuta
    Gabriel Puscuta este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    7th September 2006
    Locaţie
    Sibiu
    Posturi
    786
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Krumel, clar ca nu! Sunt de acord cu tine, 99% dintre romani e mult, extrem de mult.
    Oricum mediatizarea principala e TV-ul, unde se tot vorbeste despre facebook.

    O chestie care mi se pare inutila e promovarea paginilor facebook offline. Ca sa dau si un exemplu... in Sibiu exista un ziar care apare saptamanal si care este distribuit gratuit prin posta (adica te spameaza offline), Sibiu 100%. Saptamana trecuta am observat ca aveau o reclama la pagina lor de facebook. Sunt convins ca nu e singurul ziar sau business care isi promoveaza pagina de fb offline. In cazul asta, daca ziarul are 50000 de cititori e inevitabil sa nu distinga textul alb pe albastru, in care scrie mare si bolduit: "facebook", macar jumatate+ din ei. In concluzie, se aude si se citeste despre facebook.

    Eu nu pot aproxima in procente pentru ca nu detin cifre.

    PS: Linkul nu l-am dat ca sa sustin ca sunt multi utilizatori sau sa sustin ce spune Manafu. Il urmaresc pe manafu pe twitter si in timp ce scriam am vazut postul. Se lega de ceea ce discutam noi aici.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Facebook - Like
    De Cristian Mezei în forumul Discutii administrative
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 19th December 2010, 12:14
  2. Facebook down ?
    De Cristian Mezei în forumul Discutii Social Media
    Răspunsuri: 29
    Ultimul Post: 25th September 2010, 18:18
  3. Facebook ads
    De Adrian Poputoaia în forumul Discutii Social Media
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 19th June 2009, 16:00
  4. Facebook phishing
    De evolution în forumul Stiri Social Media
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 31st May 2009, 17:24
  5. Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 20th August 2006, 18:51

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •