Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 31

Subiect: Original sau piratat?

Nica Cristian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    23rd May 2007
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    35
    Posturi
    652
    Putere Rep
    32

Implicit Original sau piratat?

Am pe vecinul de langa mine cu care ma tot contrazic de la o vreme incoace.El zice ca nu este nici o diferenta dintre un winXP piratat si unul cu licenta original,iar eu il contrazic pentru ca am mai citit si pe net mai demult ca winXP original se misca mai bine si este mai 'safe' din punct de vedere al securitatii.As vrea sa aud si parerea voastra ca sa ma asigur ca eu am dreptate sau poate el.

Mihai Gianu este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    16th August 2007
    Posturi
    388
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Nica Cristian Vezi Post
    Am pe vecinul de langa mine cu care ma tot contrazic de la o vreme incoace.El zice ca nu este nici o diferenta dintre un winXP piratat si unul cu licenta original,iar eu il contrazic pentru ca am mai citit si pe net mai demult ca winXP original se misca mai bine si este mai 'safe' din punct de vedere al securitatii.As vrea sa aud si parerea voastra ca sa ma asigur ca eu am dreptate sau poate el.
    Sunt la fel, la cel piratat ii pui un antivirus bun(bd) si daca sunt ceva prin el iti dai seama, sunt versiuni de xp sp2 piratate care sunt varza, am avut unul care daca instalai 10 programe mergea foarte incet, nu la fel se intampla la xp-u de-l am acum.

La cel piratat mai ai probleme cu intalarea umor updaturi si programe de la m$ care necesita verificare de licenta pe sistem de operare.

Acuma 2 zile mi-am dezinstalat vista si am ajuns iarasi la xp, vista pur si simplu mi-a facut nervi si mi-am dat seama ca nu e de mine, mie nu-mi trebuie aspect placut ci sa mearga struna si sa nu apara prostia cu alow this alow that de fiecare data.

haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    59
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    59

Implicit

NU e nicio diferenta. Si am facut cel putin cateva mii de instalari pentru sali de net, prieteni, etc. Doar mici greutati la update-uri cum spunea MG.

Singura diferenta o face Utilizatorul.

Intalneam situatii in care cei cu super calculatoare cu 2G ram le intoxicau mai rapid decat unii cu 128M ram, dar car aveau mai multa grija de ele.
    Cele mai comune probleme: cacheul de la IE(am intalnit si de 5G), spyware.. de la 2000 in sus, spatiu indisponibil (e absurd sa gasesti doar 100M liberi pe un hard de 320G.. s-au inventat cd-urile/dvd-urile), etc.

Concluzie: Din 3 pc-uri si 2 laptopuri personale, toate cu XP SP3 + cateva tweakuri + Spy Sweeper. Nu am intalnit niciodata erori, sau probleme ca sa nu mai zic de timpii de raspuns care sunt excelenti.

w!ll este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    9th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.389
    Putere Rep
    35

Implicit

Depinde si ce Windows tragi de pe net, spre exemplu poti gasi unele variante care sunt modificate, adaugate ultimele update-uri etc si mai poti gasi versiunile de Windows OEM (care sunt distribuite cu laptop-urile) acelea nu sunt modificate si nu difera cu nimic de un CD original.

Daca sunteti interesati am sa va scriu eu un mic tutorial despre cum sa va pastrati Windowsul curat cat mai mult timp si cum sa faceti ca pe parcurs sa se miste la fel de bine ca unul proaspat instalat.

Daca primesc peste 5 cereri, am sa scriu, daca nu voi considera ca multi dintre voi stiu sa faca asta.

Adrian Poputoaia este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    2nd October 2007
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    39
    Posturi
    1.068
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de Mihai Gianu Vezi Post
    Acuma 2 zile mi-am dezinstalat vista si am ajuns iarasi la xp, vista pur si simplu mi-a facut nervi si mi-am dat seama ca nu e de mine, mie nu-mi trebuie aspect placut ci sa mearga struna si sa nu apara prostia cu alow this alow that de fiecare data.
    Ma bucur ca ti-ai dat seama ca nu e de tine Windows Vista.In primul rand nu e vorba de aspect,poti rula vista cu tema de windows 2000 si sa elimini orice detaliu grafic sa ruleze struna.Daca ai un sistem bun ,nu vei avea nici o problema cu vista.il am instalat de 1 an de zile si functioneaza perfect.
    Prostia nu e a sistemului de operare ca iti apare alow this alow that de fiecare data,asta daca ai sti ce trebuie sa faci ,nu ai mai vorbi sau posta aiurea cum faci si prin alte thread-uri.
    Activarea contului de administrator din CP->Administrative tools te scapa de orice durere.

@Nica Cristian ,dupa parerea mea cred ca nu e prea mare diferenta intre un windows xp original si unul cloneCD. in general face aceleasi update-uri .excludem windowsurile alea "SP3" cum le spuneau unii ,cu interfete grafice si alte porcarii incluse .

Ciprian.Olaru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    573
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Ptbdr Vezi Post
    excludem windowsurile alea "SP3" cum le spuneau unii ,cu interfete grafice si alte porcarii incluse .
    nu folosesc prea multe chestii din windows.. dar ce interfete grafice au adus cu sp3?

Reputatie:
    59
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    59

Implicit

Citat Postat în original de w!ll Vezi Post
    Daca sunteti interesati am sa va scriu eu un mic tutorial despre cum sa va pastrati Windowsul curat cat mai mult timp si cum sa faceti ca pe parcurs sa se miste la fel de bine ca unul proaspat instalat.

Daca primesc peste 5 cereri, am sa scriu, daca nu voi considera ca multi dintre voi stiu sa faca asta.
    Scrie-l oricum. Eu cred ca daca majoritatea au citi un astfel de tutorial nu ar mai injura toata ziua Microshitul.
    Iar windowsurile alea modificate de care vorbesti.. sunt penibile pentru pros dar sunt perfecte pentru cocalarii care nu trebuie sa dea decat next fara sa fie nevoiti sa depuna un minim de efort.. vezi Bahoy pe youtube.

Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    9th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.389
    Putere Rep
    35

Implicit

Eu am SP3 instalat acum si nu difera cu nimic de versiunile anterioare in ceea ce priveste grafica. Am observat in schimb ca nu-mi mai apar foarte multe erori si nici PC-ul nu s-a blocat de cand il am instalat (3 luni). Cred ca Ptbdr se referea la variantele de windows modificate care se mai gasesc pe diversi torenti.

Reputatie:
    59
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    59

Implicit

Citat Postat în original de Ptbdr Vezi Post
    excludem windowsurile alea "SP3" cum le spuneau unii ,cu interfete grafice si alte porcarii incluse .
    Zero porcarii incluse.

Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    9th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.389
    Putere Rep
    35

Implicit

Eu nu am nimic schimbat in interfata grafica.
    Pic1
    Pic2
    Da-mi si mie wallpaper-ul tau (in caz ca nu e acelasi pe care il am si eu )
    Ultima modificare făcută de w!ll; 11th September 2008 la 13:48.

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Feedburner - schimbare original feed
    De florin în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 26th November 2009, 15:35
  2. De vanzare site original - backlinktool.info
    De kleampa în forumul Website-uri
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 23rd October 2009, 11:20
  3. Script original furat (cu tot cu texte)
    De AndyM în forumul Continut web
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 30th September 2008, 09:32
  4. Cel mai original spam!
    De inscaun în forumul E-mail SPAM
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 29th July 2008, 14:46

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii