Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 31

Subiect: In atentia detinatorilor de PFA-uri

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94

Implicit In atentia detinatorilor de PFA-uri

Dragilor, nu stiu cati dintre voi sunteti la curent, dar pentru aceia care nu stiu, in 02.06.2015 au intervenit cateva schimbari in legea contabilitatii.
    Astfel:

La articolul I punctul 5, alineatul (2) al articolului 10 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
    "(2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare. Prin persoana imputernicita sa indeplineasca functia de director economic sau contabil-sef se intelege o persoana angajata potrivit legii, care are studii economice superioare si care are atributii privind conducerea contabilitatii entitatii."
    Desi se mentine contabilitatea in partida simpla, nu o mai puteti tine singuri. Aveti nevoie de un contabil!!
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Prometeu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    27th October 2007
    Posturi
    1.434
    Putere Rep
    38

Implicit

Mda, ce genii, era un avantaj bun pentru cei care se descurcau cu cifrele sa nu mai plateasca contabil..

daca am contabil presupun ca nu trebuie sa fac ceva anume.

Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94

Implicit

Citat Postat în original de Prometeu Vezi Post

daca am contabil presupun ca nu trebuie sa fac ceva anume.
    Nope. Informarea e doar pentru cei care isi tin singuri contabilitatea.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

s0rYn este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    12th November 2012
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    37
    Putere Rep
    21

Implicit

Totusi la punctul 1 se specifica:
    1. La articolul I punctul 1, alineatul (5) al articolului 1 se modifica si va avea urmatorul cuprins: „(5) Persoanele fizice care desfasoara activitati producatoare de venit, definite de Codul fiscal, si ale caror venituri sunt determinate in sistem real au obligatia sa conduca evidenta contabila pe baza regulilor contabilitatii in partida simpla sau, la optiunea acestora, pe baza regulilor contabilitatii in partida dubla, potrivit reglementarilor contabile emise in acest sens, cu exceptia situatiei in care in legislatia fiscala se prevede altfel.”

gmc
    gmc este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    4th December 2013
    Posturi
    148
    Putere Rep
    19

Implicit

in viitor cred ca vor sa egalizeze taxele pt pfa cu cele pt salariat, adica sa nu mai fie portite de fiscalitate intre salariat si pfa. Va ajunge ca pfa sa aiba doar chestia cu depunerea bilantului anual si nu lunar/trimestrial ca la firme si taxele probabil trimestrial si eventual mai multe deduceri fata de un salariat.

Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94

Implicit

Intamplator taxele se platesc trimestrial si acum la PFA-uri Iar PFA-ul nu depune bilant ci doar declaratii pe propria raspundere.

gmc
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    4th December 2013
    Posturi
    148
    Putere Rep
    19

Implicit

exact si declaratia asta nu va mai fi pe proprie raspundere daca semneaza contabilul. Si uite cum aduce pfa cam pe acelasi nivel cu srl-urile.

Kaa
    Kaa este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    15th October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    427
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de gmc Vezi Post
    in viitor cred ca vor sa egalizeze taxele pt pfa cu cele pt salariat, adica sa nu mai fie portite de fiscalitate intre salariat si pfa.

Ce ai vrut sa zici aici? Ca o sa egalizeze taxele platite de PFA cu cele platite de angajator+angajat?

gmc
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    4th December 2013
    Posturi
    148
    Putere Rep
    19

Implicit

exact, spre asta se tinde, doar ca va dura ceva timp...
    In final la PFA vor ramane doar citeva facilitati din cele care sunt acum.

Kaa
    Kaa este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    15th October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    427
    Putere Rep
    30

Implicit

PFAul a fost creat tocmai pentru a scoate taxele de "angajator" din ecuatie in vederea stimularii pietei activitatilor independente. Daca se va intampla asta se va ridica nivelul de neprofitabilitate al multor afaceri si profesii ceea ce va duce la cresterea somajului si a evaziunii fiscale si va scadea rata colectarii taxelor. De asta este greu de crezut.

Cum ai ajuns tu la concluzia ca se va intampla asa ceva?

LE: Plus ca PFA este persoana fizica cu statut juridic, nu ai de ce sa aduci nivelul taxelor la nivelul unui salariat+angajator din moment ce platesti aceleasi taxe cu ale unui salariat fara angajator, adica exact ceea ce este un PFA. Asta era si ideea cand s-a introdus in Codul Fiscal cum am zis si mai sus.
    Ultima modificare făcută de Kaa; 12th June 2015 la 13:02.

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •