Vreau sa fac un site de promovare a turismului rural din zona Brasovului si nu numai ?
Pot folosi date despre hoteluri , pensiuni si sa le postez pe site fara sa mai intreb proprietarii acestora ?
Nu prea stiu cum e legislatia ?
Va multumesc..
Versiune printabilă
Vreau sa fac un site de promovare a turismului rural din zona Brasovului si nu numai ?
Pot folosi date despre hoteluri , pensiuni si sa le postez pe site fara sa mai intreb proprietarii acestora ?
Nu prea stiu cum e legislatia ?
Va multumesc..
Am si eu o vila de pus.Te rog.Citat:
Postat în original de jeremy @ Feb 17 2006, 10:35 PM) [post=10458
Si cum asta cred ca ti-am zis parere]
Vreau sa fac un site de promovare a turismului rural din zona Brasovului si nu numai ?
Pot folosi date despre hoteluri , pensiuni si sa le postez pe site fara sa mai intreb proprietarii acestora ?
Nu prea stiu cum e legislatia ?
Va multumesc..
[/QUOTE]
Am si eu o vila de pus.Te rog.
Si cum asta cred ca ti-am zis parerea mea despre situatia ta!
@just_me nu sari asa ca multi cu vilute nu au acte pentru activitatile hoteliere pe care le desfasoara si s-ar putea sa nu le convina.
<div class='quotetop'>QUOTE(miromulus @ Feb 18 2006, 12:13 AM) Quoted post</div><div class='quotemain'>
@just_me nu sari asa ca multi cu vilute nu au acte pentru activitatile hoteliere pe care le desfasoara si s-ar putea sa nu le convina.
[/QUOTE]
Este posibil sa ai dreptate.
Dar reclama gratuita este mereu bine venita din pct meu de vedere.
Daca activezi legal, e normal. Daca nu...
Citat:
Postat în original de miromulus @ Feb 18 2006, 12:18 AM) [post=10463
E un risc,
Desi majoritatea vor sa fie in legalitate si sa aiba c]
Daca activezi legal, e normal. Daca nu...
[/QUOTE]
E un risc,
Desi majoritatea vor sa fie in legalitate si sa aiba cat mai multe.... margarete ;)
@jeremy incearca sa contactezi persoanele de la care iei datele alea.
E o chestie faina daca faci asta (si daca te duce mintea):
- odata, ai acordul lor si deci "ti se permite"
- a doua oara, unul din detinatorii de astfel de locatii, iti poate oferi mai mult decat niste date; tu in fond le faci un serviciu.
;)
Eu zic sa intrebi. Nu ai nimic de pierdut.
Ps: te asteptam cu o prezentare.
cred ca se refera daca sa pota copia informatiile de pe alte siteuri de profil....Citat:
Postat în original de jeremy @ Feb 17 2006, 08:35 PM) [post=10458
in privinta ideii, jeremy nu e o afacere.
eu am inceput acest biznis acum ceva timp http://www.vileonline.ro si am m luat si eu de pe alte site-uri initiate de altii la inceput 1-2 vile nu m mult, in fine, am primit telefoane ca de ce le-am luat pozele.. le-am scos bineinteles (desi trimisesem e-mail la vila, dar vila nu prea utilizeaza asa ceva)
proprietarii de vile care multi sunt la negru, nu inteleg puterea internetului decat daca vecinul lor este pe site si daca vede ca-i vin clienti.
netul e destul de full acum de asa ceva, oricum eu o sa-mi reprofilez site-ul si ca activitate si design.... se castiga prea putin... (nu de catre vile, de cel care are site-ul)
ps. daca te-am prins ca m copiat.... :D
pps. ce cauta topicu ]
Vreau sa fac un site de promovare a turismului rural din zona Brasovului si nu numai ?
Pot folosi date despre hoteluri , pensiuni si sa le postez pe site fara sa mai intreb proprietarii acestora ?
Nu prea stiu cum e legislatia ?
Va multumesc..
[/QUOTE]
cred ca se refera daca sa pota copia informatiile de pe alte siteuri de profil....
in privinta ideii, jeremy nu e o afacere.
eu am inceput acest biznis acum ceva timp http://www.vileonline.ro si am m luat si eu de pe alte site-uri initiate de altii la inceput 1-2 vile nu m mult, in fine, am primit telefoane ca de ce le-am luat pozele.. le-am scos bineinteles (desi trimisesem e-mail la vila, dar vila nu prea utilizeaza asa ceva)
proprietarii de vile care multi sunt la negru, nu inteleg puterea internetului decat daca vecinul lor este pe site si daca vede ca-i vin clienti.
netul e destul de full acum de asa ceva, oricum eu o sa-mi reprofilez site-ul si ca activitate si design.... se castiga prea putin... (nu de catre vile, de cel care are site-ul)
ps. daca te-am prins ca m copiat.... :D
pps. ce cauta topicu asta la schimb de linkuri? :D
Tu ai facut site-ul pe OSC? :blink:
dap, eram la inceput.... si asa layerul ala de sus nu se vede in firefox si site-ul inca nu e optimizat dar are un pag rank de 4 obtinut fara sa am habar de asa ceva :D si ce e ala pr, seo sau altele...
il m las asa un pic asa pana o sa-l reprofilez :)
sincer nu stiu ce cauta la schimb de linkuri, e greseala mea . Tot citeam pe aici pe forum si "m-am trezit" sa pun o intrebare si nu mi-am dat seama unde o postez.
Scuze.
..si eu m-am referit la OZN-euri? :blink:Citat:
Postat în original de Iskander @ Feb 18 2006, 09:38 PM) [post=10519
Copiati cum va taie capul.
Dar, nu faceti altceva decat sa copiati. Si ceea ce nu e avizat a fi copiat, nu e permis.
Eu nu su]
cred ca se refera daca sa pota copia informatiile de pe alte siteuri de profil....
[/QUOTE]
..si eu m-am referit la OZN-euri? :blink:
Copiati cum va taie capul.
Dar, nu faceti altceva decat sa copiati. Si ceea ce nu e avizat a fi copiat, nu e permis.
Eu nu sustin astfel de metode.
:mad:
la ce m-am referit ?
- sunt multe obiective care nu apar pe nicaieri pe internet.. cel putin am cautat .. am si exemple din zona mea si ma gindeam daca sa postez pe site fara sa mai intreb proprietarii pensiunii respective.
- de alte site-uri ma gindeam sa ma folosesc de idei (adica aflu ca in Moldova exista o pensiune....) nu sa postez aceleasi poze si informatii(desi partea de contact cam aceeasi e daca vrei sa pui acceasi pensiune spre exemplu)
Daca ceri acordul lor poti afla multe informatii care ar face sa ai continut pe site; ai avea acordul lor si deci nu ar fi probleme; ei ar putea sa iti ofere o anumita suma prin care sa scoti in evidenta cea ce ofera ei pe site-ul tau (evident trebuie sa stii sa negociezi lucrul asta).
Daca iei de la altii: e posibil sa vada ceea ce ai facut ca fiind eronat; ar putea pune firmele sau persoanele despre/de la care tu ai preluat informatii, sa iti ceara sa scoti acele informatii de pe site, ele nefiind date cu acordul lor; ti-ai strica imaginea de site cu potential marit in acest domeniu.
Tu alegi.
;)
de cand am dat drumul la vileonline cred ca am vorbit cu mai bine de 1000 de vileCitat:
Postat în original de Krumel @ Feb 19 2006, 05:36 PM) [post=10570
cand am dat drumul la site aveam o baza de date de 500 de vile si atunci nu existau concurenti... daca 10 am convins.. de ce au refuzat? banu.. 100 euro/an li s-a parut prea mult
nu prea ai cu cine discuta. chiar daca au o vila de 300 de mii de euro nu sunt dispusi sa plateasca.
nu inteleg ce este internetul si sunt ff in ceata...
eu am castigat experienta acum cel putin stiu incotro o sa merg cu vileonline (ag de turism) si da voi lua mai multi bani de la ei, dar c]
Daca ceri acordul lor poti afla multe informatii care ar face sa ai continut pe site; ai avea acordul lor si deci nu ar fi probleme; ei ar putea sa iti ofere o anumita suma prin care sa scoti in evidenta cea ce ofera ei pe site-ul tau (evident trebuie sa stii sa negociezi lucrul asta).
[/QUOTE]
de cand am dat drumul la vileonline cred ca am vorbit cu mai bine de 1000 de vile
cand am dat drumul la site aveam o baza de date de 500 de vile si atunci nu existau concurenti... daca 10 am convins.. de ce au refuzat? banu.. 100 euro/an li s-a parut prea mult
nu prea ai cu cine discuta. chiar daca au o vila de 300 de mii de euro nu sunt dispusi sa plateasca.
nu inteleg ce este internetul si sunt ff in ceata...
eu am castigat experienta acum cel putin stiu incotro o sa merg cu vileonline (ag de turism) si da voi lua mai multi bani de la ei, dar ce sa le faci... ei au vrut :D
Daca primul pret aratat a fost cel pe an... :( O cunostinta e proprietarul www. agroturism. com si se descurca binisor.
da ei au vreo 60 pe an...
si 50% din vilele bagate acolo sunt fara plata (sau cel putin erau, nu stiu acum ce sa zic)... eu chiar n0-am putut.. ma ofticam sa vad ca le vin atatia clienti si nu vor sa dea o amarata de suma :).. bineinteles ca le-am dat si eu gratuit o perioada dar....
cei de la agroturism au avut si ceva buget, stiu ca au bagat ceva bani, deplasari prin tara, etc... stiu cum procedau de la proprietarii vilelor din bran unde aveam si eu o casa si stiu zona bine...
cel m bine din zona brasov, bran s-a descurcat ebran.ro. a fost chiar primul pe zona, cunoscut localniciilor.
Singurul mod de promovare posibil, a fost ca dupa ce a bagat 2-3 vilute din zona si vecinii au vazut ca le vin clienti au vrut si ei..
ebran.ro este un brand in zona, fiind asociat cu a avea vila pe internet. daca ii spui unui om ca-i bagi vila pe internet pentru el este echivalent cu ebran.ro.. "aaa.. pe ebran.. da da da"
cei m destepti dintre toti au fost pensiuni-vile.ro care spun ei ca iti dau datele de la pensiune direct, iar daca pensiunea nu vrea sa plateasca las ca intermediaza ei (m bine de 90% din pensiunile de acolo sunt asa) si sunt convins ca rup.
mai este si cazari.ro - culmea agentie imobiliara si nu agentie de turism (putina lume stie asta) care tot intermediaza.
in fine, acum vreau sa intru si eu pe aceste sector, pentru ca stiu cum merge si am toate atuurile sa incep cum trebuie.
Am incercat o data si la 10 vile am pus telefonul meu, primeam cam 60 de telefoane pe zi - si la 11 noaptea.
Teoretic, daca jeremy e local si are relatii poate are o sansa mai mare fata de nelocalnici :) dar nu cred ca poate bate ebran.ro.
Despre preturile ebran.ro sa va mai spun un pic.. sunt aleatorii, ca la piatza... unele ajung de la 100 pe an, altele de la 2 mil / poza. stiu o persoana care a platit cam 8 mil pentru 4 poze si ceva pe an. cum da norocul.
cele mai profitabile afaceri de promovare pe internet pt turism, sunt serviciile dedicate agentiilor de turism, unde piata e deja cam full zic eu: infoturism, romanian, infotravelromania etc. primii 2 cu care am lucrat si ii cunosc cum opereaza, chiar castiga f bine. dar, bineinteles, PIATA conteaza - ei au lucrat cu proprietari de agentii de turism si hoteluri nu pensiuni :)
PS. am o dilema... daca gasesc o vila pe internet pe un site precum vileonline si vreau sa-i pun poza pe site-ul meu agentie de turism, si cer acordul vilei.. este ok? legal? ca ma gandesc ca dpdv al copyrightului pozele apartin vilei, ca doar sunt materiale publicitare pentru care a platit si le doreste distribuite... eu tot timpul pozele care le-am facut le-am dat si lor pe un CD sa le foloseasca in ce mai vor.
Va intreb aceasta pentru ca am avut o problema cu un site (nu m stiu care... chiar imi scapa acum.. imi cer scuze). Luasem poza de la vila, primisem acordul vilei si de ce vezi Doamne am luat poza.
DPMDV poza apartine vilei, fiind un material publicitar care se doreste distribuit. Daca prin contract drepturile de proprietate nu se transfera, consider ca site-ul nu are un astfel de drept. (Deoarce vila a platit un serviciu: poze si afisare pe internet, serviciu care are ca scop promovarea) Mai ales, ca nu desfasor aceeasi activitate - ag de turism vs promovare directa (iar promovarea asta directa ajuta pensiunea/vila/hotelul si in aceasta directie - contracte cu agentii de turism)
Ce parere aveti?
pps. aveti niste resurse despre copyright pe Internet pentru Romania?
[url="http://forum.seopedia.ro/index.php?showtopic=579&hl=legi"]L]Citat:
Postat în original de Iskander @ Feb 20 2006, 08:51 AM) [post=10589
PS. am o dilema... daca gasesc o vila pe internet pe un site precum vileonline si vreau sa-i pun poza pe site-ul meu agentie de turism, si cer acordul vilei.. este ok? legal? ca ma gandesc ca dpdv al copyrightului pozele apartin vilei, ca doar sunt materiale publicitare pentru care a platit si le doreste distribuite... eu tot timpul pozele care le-am facut le-am dat si lor pe un CD sa le foloseasca in ce mai vor.
Va intreb aceasta pentru ca am avut o problema cu un site (nu m stiu care... chiar imi scapa acum.. imi cer scuze). Luasem poza de la vila, primisem acordul vilei si de ce vezi Doamne am luat poza.
DPMDV poza apartine vilei, fiind un material publicitar care se doreste distribuit. Daca prin contract drepturile de proprietate nu se transfera, consider ca site-ul nu are un astfel de drept. (Deoarce vila a platit un serviciu: poze si afisare pe internet, serviciu care are ca scop promovarea) Mai ales, ca nu desfasor aceeasi activitate - ag de turism vs promovare directa (iar promovarea asta directa ajuta pensiunea/vila/hotelul si in aceasta directie - contracte cu agentii de turism)
Ce parere aveti?
pps. aveti niste resurse despre copyright pe Internet pentru Romania?
[/QUOTE]
Legi internet.
Momentan.