Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Metodologie Reclamatie la politie pierdere / furt card si utilizarea frauduloasa a lu

  1. #1
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.516
    Putere Rep
    49


    Implicit Metodologie Reclamatie la politie pierdere / furt card si utilizarea frauduloasa a lu

    Mi-am pierdut (cel mai probabil) sau mi s-a furat cardul si el a fost golit prin retrageri succesive contactless. Din fericire a fost o suma mica: sub 750 lei.

    A fost un concurs nefericit de imprejurari: l-am pierdut cu o zi sau doua inainte de a pleca din tara, am constat ca nu-l am la mine dupa ce am ajuns in alta tara, dar fiindca inainte de a pleca am scos din buzunar banii si i-am lasat pe un colt al bibliotecii din casa, am presupus ca cel mai probabil cardul a fost printre ecei bani (nu mi-am luat decat putini bani in lei: taxi, cumparaturi la granita, din acest motiv mi-am golit buzunarele inainte de a pleca).
    Ajuns in tara, dupa ce am constatat lipsa cardului am intrat in contul de ebanking (nu avusesem digipass-ul la mine) si am raportat acest lucru bancii + tranzactiile frauduloase efectuate.

    Din pacate banca a spus ca nu ofera consiliere in privinta raportarii la politie asa ca prima intrebare a mea e: "Unde ma duc"?

    Si ce ar mai trebui sa stiu in afara de povestea mea (declaratia)?

  2. #2
    Avatarul lui O. Cosmin
    O. Cosmin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    16th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    332
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Te duci la cea mai apropiata sectie de Politie sau la cel mai apropiat parchet de pe langa o judecatorie. Daca nu e de competenta lor teritoriala ti se va spune unde sa mergi.

    Teoretic, trebuie sa poti dovedi ceea ce spui. Adica trebuie sa dovedesti ca ai avut banii aia, in primul rand, apoi trebuie sa dovedesti ca nu ai fost in posesia cardului cand au fost scosi banii de pe el. Ti se va spune acolo ce trebuie sa faci. Du-te cu un act de identitate si eventual cu un extras de cont sau ceva similar.

  3. #3
    Avatarul lui andreiionut
    andreiionut este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    31st January 2014
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    43
    Posturi
    302
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Raportare la politie. Platile contactless sunt de obicei disponibile la comercianți mari care au si camere de supraveghere. Pe extrasul de cont apare si incasatorul si ziua si ora.

    Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Ghid SEO pentru utilizarea corecta a filtrelor intr-un magazin online
    De meetzah în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 1st October 2015, 23:47
  2. Utilizarea AdBlock - Afectarea veniturilor
    De Raknar în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 18th August 2015, 22:59
  3. Pierdere domeniu .ro
    De Tom în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 12th February 2013, 12:45
  4. Reclamatie Ghesi
    De edy12006 în forumul Hosting
    Răspunsuri: 72
    Ultimul Post: 1st March 2012, 15:23
  5. Am lesinat! (pierdere temporara a cunostintei)
    De WeaselMan în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 22nd October 2005, 14:51

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •