Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Site-uri dinamice vs site-uri statice

  1. #1
    Avatarul lui Nosfer
    Nosfer este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    7th July 2008
    Locaţie
    Sibiu
    Vârstă
    36
    Posturi
    1.196
    Putere Rep
    32


    Implicit Site-uri dinamice vs site-uri statice

    Nu sigur daca le-am numit cum trebuie, dar eu le spun site-uri dinamice la site-urile care aduc permanent continut nou cum ar fi blogurile, forumurile, site-urile cu user generated content si asa mai departe si site-urile statice sunt cele facute pentru firme cu un index si inca 10 pagini de exemplu.

    Acum, ce-am observat eu: Sa zicem ca ai un blog, totul merge fain frumos, primesti 2000 vizite/zi, din care 50% sunt traffic organic, adaugi content nou aproape zilnic si primesti backlink-uri constant de la persoanele care iti linkeaza site-ul in blogroll sau iti linkeaza noile articole.

    La un moment dat decizi sa iei o pauza si nu mai postezi absolut nimic nou. Pe langa faptul ca dispar vizitatorii fideli care veneau des pe site sa verifice noutatile, scade si trafficul organic enorm chiar daca tu ai aceleasi backlink-uri si primesti altele noi in fiecare zi de la cei care inca te mai au in blogroll.

    Deci backlinkurile CRESC, continutul e acelasi dar nu se mai adauga nimic nou si trafficul organic SCADE. Ce inteleg eu prin asta? Daca ai un site care primeste constant continut nou Google il va vedea cu alti ochi dar cand dispare factorul de noutate si nu mai apare nimic nou pe site motorul de cautare tinde sa declaseze site-ul pentru cuvintele cheie pe care statea in rankings destul de bine.

    A mai patit cineva asa ceva? Ce site ar da mai bine in rankings? Un site dinamic care primeste continut nou zi de zi sau un site static cu un numar de pagini fixe?

  2. #2
    Avatarul lui Popescu Marian
    Popescu Marian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    18th April 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    983
    Putere Rep
    44


    Implicit

    Am facut si eu un experiment in aceasta privinta folosind 3 modele:

    1 - Am un site unde am pus o pagina statica pe front-page, singurele modificari fiind linkurile catre articolele noi, interioare.
    2 - Un alt site (wordpress) am pus pe prima pagina un paragraf (sus) de cateva sute de cuvinte cheie cu un titlu adecvat, dedesubt fiind articolele.
    3 - un site unde pe front-page se modifica des continutul

    Rezultate:

    1 - site-ul cu index (front-page) static nu are fluctuatii in SERP.
    2 - Cel cu paragraful sus nu are fluctuatii pe cuvintele cheie din paragraf insa densitatea lor variaza in functie de articolele pe care le am pe front-page.
    3 - cel cu continut actualizat des are dificultati de a ajunge pe pozitii fruntase pt cuvintele cheie, tocmai datorita variatiilor densitatii...

    Eu as opta pt un front-page cat mai static dar cu linkuri si excerpturi cat mai scurte catre articolele noi.

  3. #3
    Avatarul lui Nosfer
    Nosfer este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    7th July 2008
    Locaţie
    Sibiu
    Vârstă
    36
    Posturi
    1.196
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Sunt de acord cu tine in cazul front-page-ului dar eu ma gandeam la site-uri care primesc traffic si rankeaza foarte bine pentru titlurile articolelor nu pentru frontpage. Articolul in sine este o pagina statica dintr-un site dinamic dar cand nu se mai adauga articole noi la site, cele vechi au tendinta sa fie declasate cate putin din SERPs pentru titlurile lor.

  4. #4
    Avatarul lui Popescu Marian
    Popescu Marian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    18th April 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    983
    Putere Rep
    44


    Implicit

    Citat Postat în original de Nosfer Vezi Post
    Articolul in sine este o pagina statica dintr-un site dinamic dar cand nu se mai adauga articole noi la site, cele vechi au tendinta sa fie declasate cate putin din SERPs pentru titlurile lor.
    Eu nu am problema asta cu articolele interioare, vechi. La site-urile pe care am wordpress (adica toate ) articolele vechi rankeaza bine desi au vechime mare. Daca folosesti wordpress instaleaza-ti Yet Another Related Posts Plugin (YARPP).
    Folosesti vreun CMS sau e creatie proprie?

  5. #5
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.516
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Eu as zice ca depinde f. mult de continutul si nisa site-ului.
    Ceea ce zici tu se observa evident ptr siteurile de stiri (nu neaparat cele acre aduc spre presa, ci care prin natura lor tb actualizate des).
    Experienta mi-a aratat ca site-urile statice "se intaresc" desi au aproape acelasi continut si cam aceeasi structura de ani de zile (e vb de site-uri "non-news", ce au o nisa foarte bine definita si in care n-ar mai fi prea mult de spus)

  6. #6
    Avatarul lui thefan
    thefan este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    30th December 2006
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    47
    Posturi
    1.433
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Citat Postat în original de Marius ISP Vezi Post
    instaleaza-ti Yet Another Related Posts Plugin (YARPP).
    Plus inca un plugin util ar fi "On This Day" plugin. Afiseaza linkuri catre posturi publicate pe aceeasi zi cu un an in urma (cu un an in avans cand vine vorba de posturi vechi).

    Il poti vedea in actiune pe itxpert.info
    Un sfat bun pentru toti: Prima data Google, dupa care intrebi... Sunt si pe Twitter!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Bannere Statice sau Flash ?
    De Lupanu în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 16th June 2010, 10:06
  2. Creare site, promovare site, optimizare site
    De maneaalin în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 24th January 2010, 14:43
  3. Google Sitemap, pentru site-uri f dinamice
    De kuerten în forumul Google
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 27th April 2009, 15:30
  4. Subdomenii dinamice
    De deadworldisee în forumul Server side
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 29th July 2008, 12:25
  5. Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 9th July 2008, 20:49

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •