Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 16 din 16

Subiect: Cum sa urc noul site wordpress in locul siteului vechi html cu interfata cpanel?

  1. #11
    Avatarul lui asfalttango
    asfalttango este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    13th August 2019
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    50
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Multumesc.Este bine de stiut.O sa incerc sa vad ce reusesc dar varanta 1 de site nu cred ca merge incarcata nici daca o gasesc salvata pentru ca in varianta 2 am optat la o tema din ASTRA wordpress.

  2. #12
    Avatarul lui vmariusgl
    vmariusgl este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    24th February 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    38
    Posturi
    190
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Daca nu ai reusit inca, te pot ajuta eu cu All in one, versiunea premium.

  3. #13
    Avatarul lui asfalttango
    asfalttango este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    13th August 2019
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    50
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Multumesc de intentie.Site-ul este facut din nou de la zero pe wordpress si este functional.
    Este intr-o permanenta inbunatatire in funcie de gusturile si priceperea mea.
    In functie de timp postez si articole pe blog.Acum studiez variante pentru SEO OFF-PAGE prietenos cu bugetul.
    Sunt deschis la propuneri si colaborani pe ivelul meu si al site-ului meu.

    Toate cele bune tuturor.

  4. #14
    Avatarul lui designarti
    designarti este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    18th June 2013
    Posturi
    174
    Putere Rep
    21


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Sper că am înțeles bine requirements.

    Înainte de orice altceva, trebuie să știi:

    Acest tip de migration este una dintre cele mai complicate operațiuni SEO.

    Dacă o faci bine, de la bun început, în 2-3 luni ar trebui să vezi paginile noi ranking în aceleași poziții precum paginile vechi. Dacă nu-ți iese din prima, o să ai mari dureri de cap și căderi în SERPs. Nu știu niciun începător să știe să facă asta corect. Deci, îți asumi din start o pierdere. Orice abatere costă.

    Revenind, un migration by the book, în cazul tău.

    Eu aș face noul site pe local - XAMPP, MAMP, orice ar trebui sa fie ok. Ai grijă să iei dupa tine toate paginile vechi - să le zicem „toate canonical URLs” corespunzătoarea site-ului live din domain root. La punctul ăsta, aș ține site-ul vechi sus. Site-ul pe local trebuie să beneficieze de PHP 7+.

    După care, pe serverul live:

    1. Creezi un folder în domain root, cu ajutorul cPanel.
    2. Urci fișierele (kit-ul de WP) în folder, creezi DB, user DB, aloci drepturile.
    3. Verifici .htaccess în root. Fișierul nu trebuie să conțină la momentul ăsta nimic sau poate lipsi cu desăvârșire. WP instalat în folder poate intra în conflict cu .htaccess din root.
    4. Start setup https://(www.)domain.com/folder-name/ - sau versiunea canonical pe care vrei să instalezi site-ul.

    Notă: Atenție la SSL, trebuie să-l ai deja setat bine pentru root domain!

    Dacă în acest punct lucrurile nu funcționează, cel mai probabil ai ceva rezident în root (bifeaza să vezi toate fișierele, de unde o să le vezi pe cele cu . în față - .htaccess) sau hostul nu este configurat corespunzător.
    Lucrul cu foldere poate crea probleme la generarea SSL-ului gratuit (ăla oferit de cPanel sau Lets Encrypt), așa cum am precizat mai sus.

    5. Instalezi WP
    6. Imporți .wpress cu all in one wp migration - ți-l dau eu dacă nu-l ai. Nu este nulled, este paid.
    7. Folosește Better Search Replace pentru a modifica orice urmă de http în https în database

    O linie în plus sau minus, un pas greșit = nu-ți iese.

    Dacă nu greșești, dar totuși nu-ți iese, fă un upgrade sau schimbă hostu'. Cam atât legat de WP în folder.

    Continuarea, care are de-a face cu SEO și redirecturi de la old la new, este mai complexă. Poate fi wildcard sau URL cu URL și ar trebuie să ȘTII BINE ce ai de făcut, altfel site-ul o să-ți aterizeze în bălării. Multe din detalii țin de context, adică din modul în care ai structurate URL-urile pe site-ul vechi, dacă vrei sau nu vrei imaginile redirecționate sau refolosite din același loc etc.

    Oricum, sunt extrem de multe variabile, care țin și de development environment și de structura site-ului vechi. Chiar și de ceea ce vrei să obții cu adevărat sau cât vrei să muncești pentru un rezultat cât mai bun.

    Succes!
    Despre consultanță și conținut site-uri turistice aici | Proiect personal Globi.ro.

  5. #15
    Avatarul lui Bela
    Bela este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    23rd May 2015
    Posturi
    198
    Putere Rep
    17


    Implicit

    n-am incercat pe WP, dar pe Joomla works like a charm... cateva click-uri si gata.

    https://www.akeebabackup.com/product...wordpress.html
    Busy

  6. #16
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Pentru migrare foloseste cu incredere https://ro.wordpress.org/plugins/duplicator/ . Iti face treaba din cateva clickuri, fara mari matai de cap.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Export emailuri din interfata cPanel
    De Ovidescu în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 22nd October 2018, 11:37
  2. schimbarea temei wordpress si indexarea siteului
    De Flory Radu în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 1st June 2016, 21:24
  3. Pagina HTML pe www.site.tld direct fara /file.html
    De <Mania> în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 22nd December 2015, 20:04
  4. [PLUGIN] Schimbare interfata admin wordpress
    De Scorpio2k2 în forumul WordPress
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 26th March 2013, 00:04
  5. Răspunsuri: 58
    Ultimul Post: 8th October 2009, 00:44

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •