Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Sfat realizare website vanzare domenii

laur7 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    3rd January 2019
    Vârstă
    41
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit Sfat realizare website vanzare domenii

Salut. Detin un mic portofoliu de domenii, le am puse la vanzare pe diferite platforme marketplace dar as dori sa le pun la vanzare si pe un site propriu, un mic marketplace, daca ar fi posibil. Nu am deloc experienta si nu prea stiu de unde sa incep. Am urmarit si citit tot felul de tutoriale, dar sunt mai in ceata ca la inceput... As dori o solutie simpla si economica in acelasi timp si nu am idee daca folosind platforma wordpress plus o tema dedicata acestui lucru va fi suficient pentru inceput. De asemenea studiez si posibilitatea de a apela la un programator pentru a dezvolta o solutie relativ simpla. Daca are cineva experienta cu asa ceva sau ma poate ajuta cu un sfat, mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc.

kleampa este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    30
    Posturi
    1.416
    Putere Rep
    40

Implicit

de ce nu ti-ar rezolva problema o pagina html cu toate domeniile de vanzare si o adresa de email de contact?
    Ajut oamenii să se angajeze în cadrul magazinelor online.  Si mă plimb cu mașina pe roadtrips.ro.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    3rd January 2019
    Vârstă
    41
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

In primul rand multumesc pentru raspuns. Ma gandesc la solutia unei mici platforme de tip multivendor marketplace din 2 motive. 1) o platforma multivendor are posibibilitatea sa atraga si alte domenii pe ea, fapt ce ar mari portofoliul si in consecinta poate duce la un interes sporit pt vizitarea ei de catre eventuali interesati si 2) in ipoteticul caz in care ar functiona...se poate converti intr-un model de bussines pe termen lung.

kleampa este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    30
    Posturi
    1.416
    Putere Rep
    40

Implicit

sigur exista pe themeforest teme de tipul marketplace care pot fi adaptate nisei asteia
    dar treaba devine mai complexa si necesita programare custom daca vrei ca domeniile respective sa aiba un landing page al lor dedicat (utilizabil prin setarea dns-ului sa duca spre platforma ta), similare cu landing page-urile de domenii parcate.
    Ajut oamenii să se angajeze în cadrul magazinelor online.  Si mă plimb cu mașina pe roadtrips.ro.

Joem este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    13th November 2017
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

Sunt platforme ca efty.com pentru crearea unui domain marketplace. Cel mai ieftin e 8$/luna.
    Mai poti sa faci un site simplu cu carrd.co (19$/an pt 10 site-uri).
    Niste landing page frumoase mai sunt și la unregistry.com sau domainhub.com. Astea sunt gratuite.

Trimis de pe al meu FRD-L09 folosind Tapatalk

haotik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    24th October 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    42
    Posturi
    1.120
    Putere Rep
    26

Implicit

Lucrez la un marketplace destul de asemanator si am intampinat o groaza de probleme care nu-s asa de usor de rezolvat tehnic. Procesele din spatele siteului o sa iti complice un pic viata o sa vezi. Dar iti urez mult succes ca imi doresc sa existe astfel de platforme.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    3rd January 2019
    Vârstă
    41
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

M-am uitat pe themeforest insa temele de acolo sunt mai mult de tipul magazin online ce dispun de landing page pt propriile domenii puse pe site si cam atat. Eu cel putin nu am gasit o tema de tipul "third party" marketplace. Ar fi ok cu landing page integrat, cu dns setat spre platforma mea, insa presupun ca este destul de complicat si pt inceput ma gandesc la aceast lucru doar ca la o optiune de dorit insa ar fi ok si fara ea un timp.

Folosesc deja de ceva vreme platformele sedo/godaddy/afternic/undeveloped/uniregistry pt vanzarea domeniilor, iar cea mai simpla de folosit si curata ca aspect imi pare undeveloped. La fel si landing page-urile lor imi par mai mult decat ok. Ce am observat este ca ei nu folosesc niciun sistem de verificare a propietatii domeniilor puse pe platforma.

Efty pare cumva limitat si relativ scump pt ceea ce ofera. Au taxa lunara, numarul de domenii ce se poate pune pe platforma este limitat. Nu vad o foarte mare diferenta intre o tema de pe themeforest si efty. Poate ma insel si nu am inteles eu bine, insa asa imi pare.

Am tot citit zilele astea pe NamePros si nici acolo nu am gasit, deocamdata, prea multe solutii (inca mai citesc). Am vazut anuntate 2 proiecte ca alternative la efty pt cine doreste sa isi managerieze singur portofoliul de domenii (unul se numeste dnhat si celalalt dndork). Unul dintre ele costa cat un meniu la Mc si probabil...cam atat si face...iar al doilea costa undeva la 70$, insa pare facut din foarfeca, de un croitor, ceva.

Intre timp am pus un propunere pt un asemenea proiect pe freelancer si am primit oferte de la pakistanezi si indieni...undeva intre 140 si 250$. In mare parte sunt in jurul sumei de 150$, iar cea mai interesanta pare a unui utilizator cu destul de multe review-uri, oferta undeva pe la 160$ pt realizarea proiectului...teoretic. Nu am mare incredere ptc nu am vazut in portofoliul lor nimic asemanator iar multi par ca si-au pus in portofoliu proiectele altora, cel putin asa a fost prima mea impresie. As fi tentat sa incerc cu cel la 160$...insa tare imi e ca imi pune un "DN Mc", ceva, pe site si a rezolvat-o cu mine, imi ia 160$...pe meniul de 18$ Nu m-ar mira.
    Am mai intrebat si pe plan local, in linii mari...primind o propunere undeva pe la 500€ pt un asemenea proiect.

Dragos, presupun ca te referi la faptul ca iti faci singur o asemenea platforma. Ai idee cam cat poate costa realizarea unei asemenea platforme? Una relativ "simpla". Pe .ro am vazut o platforma ce mi s-a parut semi interesanta in acest sens...domenii-premium, ar mai fi de schimbat lucruri la ea, dar in linii mari imi pare ok.

Va multumesc, inca odata, pentru raspunsuri.

crudis08 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    30th April 2011
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

Acelasi lucru l-am facut si eu recent. Nici n-a fost nevoie sa ma complic cu vreun fisier HTML, am folosit un template prestabilit din cPanel. [http://georgez.online]

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Realizare website de videochat
    De Thomass în forumul Locuri de munca
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 11th March 2014, 09:47
  2. Realizare website: mic magazin online
    De iSKY în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 2nd May 2012, 23:24
  3. Caut webdesigner pt realizare website simplu
    De superbus în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 2