Nu am avut rabdare sa citesc toate postarile insa ma bag si eu in seama cu o parere:

Sa trimiti linkuri spre un singur site, din aproximativ 200 de proprietati web 2.0, chiar daca sunt customizate diferit, au content unic, au profil de backlinkuri diferit, e posibil sa nu ajungi la nici un rezultat. Pe langa aceste 200 de linkuri, ar trebui sa mai ai alte sute/mii din alte surse (domenii proprii), altfel vei avea o densitate extrem de mare de backlinks din web 2.0 versus alte surse. Practic .. ar fi un footprint major.

In practica insa, e posibil ca pe unele nise unde concurenta e mica, sau e de asa natura (spam) sa functioneze. Asta vei afla doar testand.

Am activat in trecut pe nise unde orice linkuri de calitate foarte buna as fi pus (publicatii mari, preturi de 200-500 usd advertorialul) nu reuseam sa rankez in ruptul capului dar concurenta statea foarte bine in serps desi avea backlinks din comentarii pe bloguri si directoare web.

Fiecare nisa e diferita, are particularitatile ei si se permite mai mult sau mai putin spam. Multe nise au cam ramas in urma, in teorie trebuie sa joci dupa cum joaca si concurenta ta. Daca toata concurenta e plina de spam si tu incerci sa fii white, nu vei reusi. Povestile de genul "vor vedea ei la update" nu functioneaza... Atata timp cat nu se schimba toata nisa, doar tu vei avea de pierdut.