Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 31

Subiect: Cat de mult ajuta link-urile de pe platformele gratuite

Ovidescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    28th April 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    266
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Am facut un test reusit: am pus link-uri de pe site-uri fara legatura cu nisa, pe keywords related, gen masina => link catre un site auto, articol nu neaparat index, articol evident axat pe keyword masini, asta la scara destul de mare. A mers excelent as zice, chiar neasteptat. Am repetat pe alte doua site-uri ca sa evit coincidentele. In schimb din link-uri gratuite cu 4 -10 articole efectul in TOP 30 a fost zero sau aproape zero. Ca sa ai DA/PA peste 30 si link-uri bune catre PNB e ceva de munca, cred ca e undeva in algoritmul motoarelor de cautare un IF care scoate din categoria nesemnificative aceste bloguri gratuite si le trece la cele care conteaza. Evident este o observatoe personala, si nu pot generaliza.
    Cu 10-12 Euro inscrii un blog in 60-80 de directoare romanesti (sunt colegi Seopedia care ofera acest serviciu), de unde rezulta (testat) un PA in jur de 25-30. Astfel ai obtinut un blog pe care, daca promovezi 5 websites, ai scos un link rezonabil la doar 2 Euro. Daca promovezi 10, l-ai scos la 1 Euro.

Tu ai incercat cu linkuri dinspre blogurile tale, care nu au niciun backlinking facut? Daca da, este de inteles ca efectul a fost zero.
    Ai dreptate, cel mai probabil acel IF se refera la linkurile spre acele bloguri. Aia le scoate din categoria nesemnificative.

Eu cred ca orice observatie personala, dar bazata pe propria experienta, pe teste proprii, are valoare.
    Stiri din domeniul tehnologiei, evaluari de produse si sfaturi IT&C.

Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    46
    Posturi
    352
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de Ovidescu Vezi Post
    Stimate coleg,

Explicatiile tale sunt doar niste presupuneri. ............

Benko, scuza-mi usoara ironie din postarea anterioara, dar ai avut un tot atat de autoritar in cele ce scriai, incat mi-a fost imposibil sa ma abtin.
    Nu vad ce am scris gresit

Presupui tu (asa ai auzit/citit in articole sau pe forumuri), ca timpul petrecut pe blog depinde de calitatea articolului. Cred si eu asta, dar ai omis raspunsul la intrebarea "cum cuantifici?". Ca sa fiu mai pe inteles, te intreb daca timpul petrecut pe o pagina "atarna mai greu" decat autoritatea unui link care puncteaza spre acea pagina (sa zicem un link dinspre un website "parasit", chiar lasat "in drop" si reactivat de cineva). Probabil ai observat ca anumiti colegi de pe forum folosesc aceasta metoda de linkbuilding. Aceasi lucru este valabil si in cazul relevantei.
    Faptul sa Seospyglass iti arata risc, ca atare ar trebui sa ma feresc, o consider gluma, o iau ca atare.
    Nu era vorba de domenii cu autoritate lasate in drop (care au linkuri) a caror link are valoare ci despre bloguri nepromovate. Duci in alta parte discutia.
    Imi aduc aminte de un webinar la GomagSummit cu Krumel, care a vorbid despre linkbuilding si a atras atentia asupra relevantei linkurilor, deci nu ma bazez pe parerea unor nestiutori.

Am dat exemplul cu moda si aparatul de gaurit pentru a puncta diferenta mare intre cele doua nise. De exemplu daca am un site pe nisa auto, aduc linkuri de pe siteuri generale care au categoria auto, nu este nici o problema. Dar daca pe site sunt doar articole despre sutiene, din punctul meu de vedere nu este tocmai un loc bun pentru un articol despre o piesa auto.

Sfatul meu sincer, fara pic de ironie, este sa incercam sa dam sfaturi in cunostinta de cauza, lucruri pe care le-am lucrat/testat. Sau macar sa specificam daca sunt presupuneri. Altfel unii dintre colegi, care sunt la inceput de drum, pot lua de bune aceste presupuneri, probabil vor pierde timp si bani din aceasta cauza.
    Eu cred ca este mai periculos si vor pierde si mai multi bani daca incep sa fac link building haotic si vor pune linkuri oriunde au posibilitate. Cel putin nu vor avea rezultate, cel mai grav daca vor fi penalizati. Tu vorbesti in cunostinta de cauza, ai mai multe informatii, resurse etc. un incepator nu are aceste informatii si resurse. Daca incepe azi sa faca link building, dar cu linkuri nepromovate crezi ca va avea rezultate?

Nici de departe nu am dorit sa par cel mai bun, doar am sintetizat cateva idei dupa care lucrez pe 2-3 siteuri mici destul de nisate si cu care am ceva rezultate.

Ovidescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    28th April 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    266
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de Benko Zoltan Vezi Post

Cred ca nu ai inteles ce am scris, insa altii, printre care si Rapsodia, se pare ca da.

Acestea fiind spuse, nu-mi ramane decat sa-ti doresc succes! Sincer.
    Stiri din domeniul tehnologiei, evaluari de produse si sfaturi IT&C.

Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    46
    Posturi
    352
    Putere Rep
    13

Implicit

Cred ca nu ai inteles ce am scris, insa altii, printre care si Rapsodia, se pare ca da.

Acestea fiind spuse, nu-mi ramane decat sa-ti doresc succes! Sincer.
    Din ce ai scris tu am inteles ca ii propui sa aduca linkuri spre blogurile respective. Am zis si eu exact acelas lucru in postarea de care te-ai legat, poate putin altfel.

Citat Postat în original de Benko Zoltan Vezi Post
    - La randul lor si aceste bloguri trebuie sa fie promovate ca sa fie eficiente, sa aiba backlink-uri, semnale social media etc.
    Au zis si altii la fel inainte de tine

Citat Postat în original de BlackSEO Vezi Post
    Daca doar ai 200 de blog-uri si nu te ocupi de ele... adica backlinkuri la fiecare si continut constant sunt degeaba.
    Eu le mai folosesc uneori dar nu direct catre siteul principal.
    Citat Postat în original de Chivu Mihai Vezi Post
    Le-ai dat o promovare mica? Eu am 10 bloguri 5 wp, si 5 blogspot, au prins putina autoritate...si sunt ok.
    Sunt curios cu ce te am deranjat atat de tare ca te ai legat de ce am scris?
    Este o intrebare retorica, nu trebuie sa raspunzi.

cris este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    9th July 2007
    Vârstă
    36
    Posturi
    883
    Putere Rep
    25

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

poate ca ai si aceleasi date de contact la siteuri si asta afecteaza
    ma ocup si de case si gradini personal
    ma ocup si de auto motive

bysnis este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th September 2014
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Lightbulb

Salutare.
    Ca sa nu deschid un alt subiect pe aceiasi tema,
    in primul rand m-ar interesa daca a testat cineva aceasta metode de promovare a sitului propriu, sau a bkl-urilor la situl propriu pe astfel de bloguri?
    Daca a testat cineva acest lucru, ma intereseaza si rezultatele (fie ele cate de mici).

De mult ma gandesc la aceasta tema.
    Eu detin peste 500 de conturi google.
    Pe multe din ele am bloguri parasite de mult timp.
    Conturile au o vechime intre 3 si 7 ani.
    Vreau sa aleg 100 dinte ele si sa imi fac bloguri pe o nisa care ma intereseaza.
    Vreau sa promovez si pe G+ aceleasi subiecte postate pe situl principal.
    Mai detin si cateva zeci de situri WP pe care nu le-am folosit de ceva timp.
    Pt unele am inca domenii, pe altele nu mai am.

Am si cateva pagini cu cateva mii de LIKE-uri/Urmaritori pe fiecare pagina,
    si cateva conturi de TW cu followers .. si cateva conturi de IG .. unul cu peste 10mii de FL (sper sa mai fie activ)

Eu in general folosesc situri cu text in limba engleza sau limba franceza.
    Material de promovat am destul.. Problema este alta.
    Vreau ca postarea de pe situl principal sa apara automat pe toate aceste bloguri/G+/paginiFB/WP/TW/forumuri . etc
    sub forme diferite de text si imagine. Adica textul sa nu fie integral copiat de pe situl principal.
    O precizare: toate aceste bloguri/G+/paginiFB/WP/TW/forumuri pe care vreti sa se posteze automat subiectul postat de voi pe situl principal, trebuie sa va apartina.

Am gasit un program care face acest lucru, dar pt un test mi se pare destul de scump.
    Ca sa pot folosi acest program pe orice sit doresc, imi trebuie o licenta in valoarea de 150$
    Daca sunt 9 doritori cu mine 10 ..
    putem pune cate 15$ fiecare sa obtinem acest program care ne-ar ajuta foarte mult in promovarea articolelor postate pe situl principal.
    Nu este o suma mare pt multi dintre noi, dar pt un test eu nu sunt dispus sa dau mai mult. (astept PM pt doritori)

Dupa configurarea acestui program, postarea voastra de pe situl principal poate fi distribuita automat pe oricate bloguri doriti .. pagini de fb, conturi de TW/IG.. etc
    in functie de cum il setati sa posteze. Posteaza automat si cu imagini din cate am vazut. Acest program poate reposta postarea facuta la un anumit interval de timp.
    De EX: daca ai o postare cu o reteata culinara, programul iti poate resposta postarea automat dupa un anumit timp.. pe paginile tale de FB de exemplu.. sau a contul tau de TW
    sau poti bloca aceasta optiune, daca consideri ca face spam.. Optiunea se seteaza in functie de tipul de activitate al sitului pe care il detii. Mai multe date si intrebari despre acest program astept in PM de la cei care doresc sa colaboram in acest sens.

Sa revenim la subiect.
    daca cineva a testat aceasta metoda la un nivel mult mai scazut (minim 20 de bloguri/sau pagini FB cu minim 2000 de aprecieri)
    .. este rugat sa ne de-a cateva detalii despre imbunatatirea traficului pe situl principal.
    Ultima modificare făcută de bysnis; 9th January 2019 la 05:49.

Fittpic este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    21st January 2019
    Locaţie
    București
    Vârstă
    25
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Am facut si eu o mulțime de backlinkuri pe blogspot wordpres tumblr brush si multe alte platforme web 2.0.
    Si nu pot spune ca rezultatele le datorez in totalitate lor. Mai degrabă aș spune că e munca fara rezultat.

Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    46
    Posturi
    352
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de bysnis Vezi Post
    Am gasit un program care face acest lucru, dar pt un test mi se pare destul de scump.
    Doar din curiozitate intreb, despre ce program este vorba?

10Teeny este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd January 2019
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

doar de curiozitate intreb si eu, mai ajuta la ceva linkurile din directoarele de linkuri? sau sunt de mult apuse?

Razvan Guiu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    6
    Data înscrierii
    2nd November 2016
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    48
    Posturi
    85
    Putere Rep
    6

Implicit

Din punctul meu de vedere linkurile din directoare iti pot face mai mult rau decat bine.
    Ghid de cumparaturi si review-uri de produse

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Schimb de link ajuta sau nu?
    De MarianC în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 29th July 2016, 12:48
  2. Ajuta tag-urile la ceva?
    De Revers în forumul SEO
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 14th December 2015, 22:34
  3. Bannere statice gratuite pentru site-urile dvs.
    De bogdancercel în forumul Oferte gratuite
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 19th August 2012, 21:41
  4. Link-urile interne ajuta?
    De Bogdan Calin în forumul Link Building
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 29th September 2011, 11:43
  5. Poti ajuta si tu cu un link?
    De edy12006 în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 28th November 2009, 18:45

Permisiuni postare