Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 30 din 30

Subiect: text ascuns necunoscut in sidebar - homepage

  1. #21
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de Mishu Vezi Post
    A disparut link-ul dar sa vedem pana cand! Zic asta pentru ca baietii aia stiu foarte bine ce fac. Una e sa isi puna ei o protectie pentru a nu le strege link-ul din footer si alta e sa injecteze link-uri in site-ul tau. Nu m-ar mira ca si versiunea platita sa aiba o soparlica pe-acolo, sa fie siguri ca nu o "pirateaza" nimeni.
    Altfel spus, nu e nici pacat si nici rusine sa furi de la ei pentru ca si ei fura de la toti...
    Am descarcat si eu tema lor gratuita si am aruncat o privire peste ea fara sa o instalez. Nu e suficient sa stergi codul base64 din \lib\functions\theme-functions.php. Asa cum zic si ei, tema nu va mai functiona. Doar ca "/* THIS IS JUST A LINK PROTECTION CODE. THE THEME WILL DEACTIVATED IF YOU DELETE IT */" e o minciuna, codul respectiv face mult mai multe. Nu m-ar mira ca si versiunea platita (actuala sau viitoare) sa aiba un astfel de cod. N-as merge pe incredere.
    Misu sper sa nu regret, am luat tema platita ... o a vad ce va fi in timp. Daca o sa am probleme ... inseamna ca am facut bine cas nu prea am dat banii pe ele. Si pe mine m-a surprins modul lor de a face "protectie"! Ca idee nu le steresesem link-ul din foother, nu facusem chiar nimic, inteleg ca link-ul invizibil se activeaza dupa anumite criterii - banuiesc afisari, etc ...
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  2. #22
    Avatarul lui Bela
    Bela este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    23rd May 2015
    Posturi
    198
    Putere Rep
    17


    Implicit

    eu sunt curios ce face codul ala...
    nu-l bagi si tu aici: https://www.base64decode.org

    aHR0cHM6Ly93d3cuYmFzZTY0ZGVjb2RlLm9yZw==
    Busy

  3. #23
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    55
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28


    Implicit

    L-am verificat eu inainte de a posta. Contine cateva functii care sunt apelate din footer.php si sidebar.php si care la randul lor apeleaza alte functii din theme-functions.php. Continutul il injecteaza folosind un script aflat pe un domeniu diferit de cel al producatorului (trafficjunky co) care la randul lui apeleaza un alt cod. Adica nu au nevoie e acces la site-ul tau pentru a-si schimba link-urile.
    N-am verificat dar presupun ca tema nu se gaseste in directirul de teme al WP.

  4. #24
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    @Mishu - tema nu e in directorul de teme gratuite , nu mai stiu cum am ajuns eu la ea, probabil ca cineva a recomandat pe undeva dezvoltatorul, nu mai conteaza, tot ce sper este sa fie unul cat de cat cinstit - zic cat de cat pentru ca sincer nu mi se pare ok sa pui link-uri ascunse.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  5. #25
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Daca tema nu e in repository la WP sunt sanse mari sa fie infestata.
    De fiecare data cand folositi teme de pe site-uri dubioase (inca o data, temele WP nu se fura, sunt GPL, deci chill) scanati-le cu virustotal. Fix arhiva cu tema o urcati pe virustotal si asteptati sa o analizeze. De celemai multe ori rezultatele sunt relevante.
    Ca tehnici avansate - dezarhivati undeva si dati un search dupa coduri cunoscute ca fiind problematice, gen "base64_decode" si altele pe care le mai pot indica altii mai cunoscatori.
    Trust, but verify.

  6. #26
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Pe www.virustotal.com ? chiar o sa verific si acolo, nu stiu daca e vazut ca virs codul, am cautat pe net inainte si parea in regula. Nu am gasit info negative despre magpress.com, deci parea in regula. O sa vedem ce va urma, ma mir ca inca nu au aparut membri pe forum care sa fi cumparat de la ei. Cam asta gasteii despre probleme cu temele lor [ probabil nu am fost suficient de insistent ]. Culmea este ca nu am avut probleme o buna perioada de timp, cred ca peste un an!

    Update: am verificat acum cu Virus total .. clean peste tot!
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  7. #27
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107


    Implicit

    Acuma, daca tema originala pe care ai pus-o nu are asemenea coduri, ci doar ce e pe server, o fi injectat acolo. Scuze, nu am urmarit atent tot topicul.
    Trust, but verify.

  8. #28
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de Dan Vezi Post
    Acuma, daca tema originala pe care ai pus-o nu are asemenea coduri, ci doar ce e pe server, o fi injectat acolo. Scuze, nu am urmarit atent tot topicul.
    Nu e bai, eu am postat doar pentru ca mi se pare bizar sa ai cod ascuns, speram sa mai fie cazuri cunoscute, pana la urma asa inveti, platind si experimentand! Nu-ti da nimeni mura-n gura. poate vrea cineva tema "curata" la juma de pret, scot si eu din cheltuiala si diminuez pagubele cu 1/2!
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  9. #29
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    55
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    ...dar varianta free era mai ok la usability!....
    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    ...poate vrea cineva tema "curata" la juma de pret...
    Eram eu interesat dar cred c-o s-o curat pe cea free daca e mai ok la usability.

  10. #30
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de Mishu Vezi Post
    Eram eu interesat dar cred c-o s-o curat pe cea free daca e mai ok la usability.
    Nu cu mult erau niste chestii care mergeau mai fain, acum au adaugat de fapt ce aveai de la WP in Customise dar mai greu de folosit .. fa probe cu cea free Chiar sunt curios cum va decurge la tine.. si daca scapi de link.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Text ascuns - ce cod este nevoie?
    De edy12006 în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 9th October 2015, 23:45
  2. Ce probleme poti avea daca oferi unui necunoscut un subdomeniu ?
    De IulianC în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 26th August 2014, 13:29
  3. Problema cu un site necunoscut
    De RandomHero în forumul Server side
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 2nd July 2011, 00:15
  4. text ascuns
    De Bogdan Citoiu în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 30th January 2008, 21:36
  5. Doorway pages + Text ascuns SEO 2in1
    De Solf în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 2nd January 2006, 16:34

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •