Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 16 din 16

Subiect: Problema hosting - fisiere pierdute irecuperabil

  1. #11
    Avatarul lui Claudyou
    Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    533
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Citat Postat în original de MarianC Vezi Post
    Salut,

    Se pare ca serverul la care sunt, a avut un accident, serverele au ars cu tot cu backup si etc. Vina este a mea, trebuia sa fac saptamanal un backup, insa nu am mai facut, sa am ceva in google drive, dropbox, etc.

    As vrea sa readuc site-ul la viata, este din 2014, are peste 2000 de articole pe el, peste 2000 vizitatori aveam zilnic. Ce pot face in cazul in care nu am backup?
    Gasesti articolele indexate de Google, ti le salvezi pe toate si le pui live cu proxima ocazie, pe acelasi sau pe altul. Analizezi cand, cum si unde le pui sa nu fie probleme de duplicate.
    Eu zic ca oricine poate pati, indiferent de firma de hosting, pana la urma nici Google nu a rezistat atacurilor din China si s-au retras de pe piata, acum cativa ani. Ideal e sa va faceti backupuri locale, periodic, pe calculatoarele proprii, harduri externe si asa mai departe.
    Fara semnatura.

  2. #12
    Avatarul lui LogOn
    LogOn este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    17th April 2015
    Locaţie
    Nespecificat
    Vârstă
    39
    Posturi
    343
    Putere Rep
    18


    Implicit

    Anunt Oficial
    Datacore Solution SRL comunica tuturor clientilor si colaboratorilor faptul ca, in cursul noptii de 14.03.2017 ora 02:05 min, serviciile oferite de societatea noastra, au fost afectate partial de un atac cibernetic, care a produs pagube asupra unor servere. Datorita interventiei noastre prompte, am reusit sa limitam numarul de servere afectate.
    Cu toate acestea, inca nu putem cuantifica exact intinderea si gravitatea tuturor problemelor tehnice cu care ne confruntam. Echipa noastra depune eforturi continue si am inceput deja recuperarea datelor clientilor care ne-au pus la dispozitie backup-urile locale. In urma atacului, au fost afectate inclusiv serverele de backup. In aceasta situatie, ne vedem nevoiti sa declaram existenta unui caz de forta majora, in afara oricarei situatii pe care o puteam preveni.
    Pe aceasta cale va solicitam in continuare, celor care detineti un backup local, sa ni-l puneti la dispozitie pe adresa office@namebox.ro .
    Compania noastra a contactat autoritatile judiciare si in masura in care vom detine informatii suplimentare le vom pune la dispozitia Dvs de indata.
    Va asiguram inca odata de intreaga noastra colaborare si sustinere si va multumim pentru intelegere.
    Asta insemna sa eviti sa platesti cateva mii de euro anual pe chestii de securitate... Acum pierderile sunt extraordinar de mari, au zeci de clienti care evalueaza pierderile la zeci de mii de EUR. Imi pare rau pentru ei, sunt sigur ca sunt baieti buni, dar prin aceste reduceri au afectat major o gramada de afaceri din romania...
    Anuntul este facut pe pagina lor de facebook: https://www.facebook.com/nameboxro/?fref=ts

  3. #13
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de LogOn Vezi Post
    au zeci de clienti care evalueaza pierderile la zeci de mii de EUR. [/URL]
    Povesti cu pesti. Clientii aia sunt fix la fel de responsabili ca firma respectiva. Scuza-ma, dar nu se ocupa cu agricultura, stiu ce e aia IT si ce e aia backup.

    Nici eu nu sunt vreun sfant in sensul asta, dar un backup de una-doua saptamani gasesti la mine pe calculator. In caz ca da faliment firma de hosting, in caz ca ia foc, in caz ca ne injuram etc.

    Am vazut si eu discutii pe facebook, era cineva care spunea de pierderi de 500k de euro. Sa fim seriosi.
    Inteleg ca sunt colegi care au lucrat la site-uri si au avut incredere ca au backup asigurat de firma de gazduire, dar de aici pana la pierderi de zeci de mii sau de 500k e cale lunga.
    Ah, am uitat, aveam si eu la ei un site, pierdere 3 miliarde de euro. Ce zici, imi dau banii?

  4. #14
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107


    Implicit

    In alta ordine de idei, s-a intamplat si la case mai mari:
    Web host 123-reg deletes sites in clean-up error - BBC News

    Poate va aduceti aminte de discutia asta:
    Man accidentally 'deletes his entire company' with one line of bad code | The Independent

    (observati datele foarte apropiate ale celor doua evenimente)

    La fel si la namebox, sansele sunt sa fie o greseala interna sau cineva cu acces la toate datele lor.

  5. #15
    Avatarul lui LogOn
    LogOn este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    17th April 2015
    Locaţie
    Nespecificat
    Vârstă
    39
    Posturi
    343
    Putere Rep
    18


    Implicit

    Dan, ai dreptate. Inconstienta si indiferenta se plateste, ca de obicei! Oricum aburelile cu 500 k eur pe hosting shared nu le crede nimeni.
    Frecvent le vorbesc clientilor mei de calitatea gazduirii site-ului si de faptul ca daca platest 3 eur, vor avea servicii / siguranta de 3 eur!

    Pe de alta parte trebuie luati in considerare si cei care nu inteleg nici macar diferenta dintre domeniu si hosting (si sunt o gramada care au business si nu prea fac aceasta diferenta). Din pacate multi apeleaza la o firma de hosting tot pentru ca doresc sa se ocupe un profesionist de asta si tipic romanesc, se asteapta sa fie gratis daca se poate!

    Ii compatimesc atat pe detinatorii firmei cat si pe clienti, chiar daca si-au facut-o singuri...

  6. #16
    Avatarul lui Twigg
    Twigg este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    30th November 2013
    Posturi
    195
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Greu de crezut ca se pot sterge serverele complet si irecuperabil in urma unui atac cibernetic, mai degraba o razbunare a vreunui fost angajat.

    Oricum, cumplit ce s-a intamplat..

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Linkuri externe pierdute!
    De danielicb în forumul Link Building
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 7th December 2011, 18:19
  2. Problema hosting
    De Waddu în forumul Hosting
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 14th April 2011, 21:30
  3. ajutor: soft nou, 66.600 linkuri pierdute
    De Ammadeuss în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 17th November 2008, 20:01
  4. Gratuit 10 Invitatii Hosting fisiere 1GB
    De w!ll în forumul Hosting
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 16th October 2008, 10:31
  5. problema fisiere css
    De Adrian Poputoaia în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 27th April 2008, 05:50

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •