Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 21

Subiect: Verificare articole de plagiat, text rescris etc

mb33 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    9th December 2016
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

un asemenea articol necesita 1-2 saptamani de munca, iar costul lui este de la 150-200$ per bucata
    @robert eu ma refer la situatii obisnuite, .ro, articole de genul care se vand pe forum, nu are rost sa mutam discutia in alta parte.

Chiar daca o mare parte din informatie se regaseste pe net, tot poti face un articol unic si util pentru cititor, dar trebuie sa iti dai interesul.

In schimb, am o problema cu articolele fara personalitate, in care se rescriu texte din cateva surse, se mai adauga putin continut de umplutura si gata.
    Respect munca, dar genul asta de articole mi se par supraevaluate, pentru ca nu aduc trafic, nu iti scoti banii investiti, e plin netul de asa ceva.

O posibila solutie ar fi ca cei care scriu sa specifice clar modul in care o fac, de ex:
    translate + text personalizat = pret varianta A
    documentare + rescriere alte articole + text = pret varianta B
    articol personalizat, documentat, = pret varianta C

Iar tu ca cumparator sa stii exact ce alegi si platesti. Si cand alegi varianta C, chiar sa primesti ceva de calitate.

Consumatorul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    4th February 2008
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    630
    Putere Rep
    22

Implicit

Vezi tu, nu multa lume este dispusa sa dea bani pentru un articol de calitate, preturile se invart cam la 3-4 Ron/100 de cuvinte.

De asta ce primesti?

In cel mai bun caz un articol documentat pe tema aleasa, cu inspiratie din N surse, cu text personalizat, uneori rescris, corect gramatical si ca sens, care trece cu succes de verificarile Copyscape.
    De ex. un articol de acest gen, sa zicem de 500 de cuvinte, cu tot cu documentare ia fix o ora.
    Daca vrei intradevar un articol foarte bun, cu pareri proprii avizate intr-un anumit domeniu atunci timpul de lucru va fi altul, estimez la 4 ore.

Ei bine, este cineva pregatit sa ofere 60-80 Ron pentru un articol de 500 cuvinte?

Din experienta mea spun ca NU.

Orice proiect online bazat pe continut din Romania nu o sa iasa pe plus niciodata daca se plateste atat pentru continut. Sunt cateva exceptii...., cu monetizari exceptionale.

Deci trebuie sa te pliezi la pretul oferit de piata si sa incerci sa oferi calitate adaptabila la acel pret.

De asta nu o sa puna nimeni in oferta articole premium la preturi pe masura.

Eu, ca sa produc un articol premium trebuie sa tin un writer blocat cateva ore. E dispus cineva sa achite contravaloarea timpului acesta?

lecktronix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    4th July 2011
    Locaţie
    Italia
    Vârstă
    44
    Posturi
    84
    Putere Rep
    12

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

In legatura cu continutul unic, dupa cum s-a spus deja, aproape totul este rescris, dar cand se publica un articol, trebuie sa fie editorul care sa aduca un plus de valoare articolului. Daca articolul este cumparat, atunci trebuie sa ii explici bine redactorului ce sa scrie, astfel incat articolul sa fie din punct de vedere calitativ mai bun decat ceea ce este deja publicat pe alte site-uri. Mai ales cand este vorba de articole "ever green".

Eu, de exemplu, ma ajut cu instrumentul AnswerThePublic.com: that free visual keyword research & content ideas tool sa aduc valoare in plus articolului incercand sa raspund cat mai multor intentii de cautare (intrebari). Astfel, vizitatorul gaseste sigur informatia necesara, in consecinta motoarele de cautare te aseaza in primele pozitii.

In legatura cu pretul, personal am platit unei agentii din Milano si 0,08¤/cuvant pe nisa forex. Dar erau perfecte articolele, bine documentate, scrise de profesionisti din domeniu. Calitatea articolelor, apoi, se reflecta in pozitia pe Google si castiguri. Puteti vedea in screenshot-ul de mai jos castigul unor articole pe ultimele 3 luni.

adsense.jpg

Deci important nu este daca acel subiect a fost deja abordat pe alte site-uri, ci sa fie cat mai complet posibil, sa raspunda cat mai multor cerinte, sa aibe ceva in plus fata de ceilalti.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    9th December 2016
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

Eu, de exemplu, ma ajut cu instrumentul AnswerThePublic.com: that free visual keyword research & content ideas tool sa aduc valoare in plus articolului incercand sa raspund cat mai multor intentii de cautare (intrebari). Astfel, vizitatorul gaseste sigur informatia necesara, in consecinta motoarele de cautare te aseaza in primele pozitii.
    Foarte bun AnswerThePublic, multumesc!
    Mai folosesti si alte tools de gen, pentru articole?

Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    4th July 2011
    Locaţie
    Italia
    Vârstă
    44
    Posturi
    84
    Putere Rep
    12

Implicit

Salut, mai folosesc SEO Keyword Magic de la SEMrush si seozoom.it pentru site-urile in limba italiana.

De cand Google a introdus pozitia 0 in serp acum cateva luni, aceste instrumente au devenit (cel putin pentru mine) un "must have" ca sa ai un articol de calitate, care sa raspunda cat mai multor intentii de cautare.

solaris este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    13th February 2017
    Vârstă
    27
    Posturi
    20
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de lecktronix Vezi Post
    In legatura cu continutul unic, dupa cum s-a spus deja, aproape totul este rescris, dar cand se publica un articol, trebuie sa fie editorul care sa aduca un plus de valoare articolului. Daca articolul este cumparat, atunci trebuie sa ii explici bine redactorului ce sa scrie, astfel incat articolul sa fie din punct de vedere calitativ mai bun decat ceea ce este deja publicat pe alte site-uri. Mai ales cand este vorba de articole "ever green".
    corect ce spui tu, dar sunt firme care solicita articole pentru siteurile lor (gen prezentare pentru un produs), aia nu cred ca au redactor, poate nici nu stiu ce sa ceara, se gandesc ca daca tot te-au angajat pt un serviciu, inseamna ca stii ce ai de facut. primesc articolul (cine stie din cate surse s-a inspirat persoana sa-ti faca reclama respectiva) si salut. il publica sau nu. ma gandesc totusi ca marketing tot au si ar mai modifica ei, dar ce afacere faci pana la urma daca platesti pe cineva sa iti faca un articol si tot mai modifici tu dupa el. eu zic ca oricum toti care presteaza un serviciu nu vor sa-l faca pe maruntis. perspectivele sunt diferite (ma refer la cel care solicita si la cel care lucreaza).

Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    4th July 2011
    Locaţie
    Italia
    Vârstă
    44
    Posturi
    84
    Putere Rep
    12

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

@Solaris Salut, din experienta mea pot sa spun ca daca cineva nu stie ce sa cera celui care ii scrie articolul, daca nu stie sa-si stabileasca o linie editoriala clara, daca nu-si cunoaste bine persoanele interesate de ceea ce ofera sau daca nu stapaneste bine nisa site-ului, acel proiect este un faliment sigur.

Ca sa dau un exemplu, de curand am inceput un site in limba romana. Am contactat o agentie care imi furnizeaza articolele, nu sunt perfecte, gasesc multe greseli de ortografie si sunt aceleasi informatii publicate pe alte zeci de site-uri, scrise altfel bineinteles, dar pentru pretul pe care mi-l face sunt foarte bune. Apoi, sunt eu care le voi da un plus de valoare, le voi modifica astfel incat sa aibe ceva in plus fata de restul articolelor prezente pe alte site-uri. Pot sa fac acest lucru pentru ca cunosc foarte bine nisa, stiu caror cititori ma adresez si stiu ceea ce cauta cititorii mei.

Eu deja am luat in calcul costul initial al articolului si apoi timpul meu sa-i aduc un plus de valoare. Crede-ma, cu un articol platit 2-4 lei pe 100 de cuvinte nu faci prea multe, practic primesti exact ceea ce platesti.

Daca te uiti in screeshotul din postul meu de mai sus, in coloana "Venitul editorului" poti sa vezi cat a castigat fiecare articol in parte pe ultimele 3 luni, articole publicate pe un site de-al meu. Am articole care imi produc lunar +250¤ doar cu Adsense (si vor continua asa pana stiu/pot sa le tin in prima pozitie), dar am investit in ele timp si bani ca sa le aduc pe primele pozitii. Unele articole le-am refacut, uneori chiar total, si de 5-6 ori, pana am obtinut rezultatul dorit si pana a satisfacut cat mai multe intentii de cautare.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    9th December 2016
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

Am contactat o agentie care imi furnizeaza articolele, nu sunt perfecte, gasesc multe greseli de ortografie si sunt aceleasi informatii publicate pe alte zeci de site-uri, scrise altfel bineinteles, dar pentru pretul pe care mi-l face sunt foarte bune.
    Cand platesc pentru un articol nu vreau sa fie "cu greseli de ortografie si cu aceleasi informatii publicate pe alte zeci de site-uri", pentru a fi nevoit sa il rescriu.
    Daca cunosti nisa, mai bine scrii de la 0 decat sa rescrii dupa altcineva.

Si 4 lei / 100 cuvinte nu e chiar putin, un articol de 800 cuvinte ajunge 32 de lei. Cazul tau e unul fericit, dar pe .ro, de multe ori, daca articolul e prost nu ajungi sa iti scoti banii.

haotik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    24th October 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    40
    Posturi
    958
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de Robert Vezi Post

Ok, vrei un articol super documentat, extrem de calitativ, cu potential de viralitate, dragii mei, un asemenea articol necesita 1-2 saptamani de munca, iar costul lui este de la 150-200$ per bucata. Sunteti pregatiti sa platiti asemenea sume? Daca da, este minunat. Daca nu, vorbim vorbe.
    bine spus

Razvan Guiu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    2
    Data înscrierii
    2nd November 2016
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    38
    Putere Rep
    2

Implicit

@mb33: Eu zic ca 4 lei pentru suta de cuvinte este un pret ok, daca articolul este bine documentat. Sub aceasta suma nu cred ca ai sa gasesti un writer care sa livreze calitate buna.
    Marea majoritate a writerilor care scriu articole unice si documentate (in care sa foloseasca H1, H2 si H3, nu sa faca un "testament" fara sfarsit) si folosesc cuvinte cheie sau ancore bine puse in text scriu la 1.5 euro/suta de cuvinte

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. tool pentru verificare text duplicat
    De Robert Iordache în forumul SEO Soft
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 28th May 2015, 10:19
  2. Ratio of Code to Text in HTML - raportul dintre text si cod
    De lovelife în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 22
    Ultimul Post: 10th December 2010, 15:34
  3. plagiat articole
    De cris în forumul Plagiat
    Ultimul Post: 18th June 2010, 13:44
  4. Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 26th November 2008, 19:36
  5. Anti plagiat - articole
    De Ioan Margineanu în forumul Plagiat
    Ultimul Post: 5th March 2007, 22:06