Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Sa incep o campanie link building?

p3tq este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    1st October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    48
    Putere Rep
    12

Implicit Sa incep o campanie link building?

Am un site pe .com cu sute de pagini/articole si 0 backlinks. M-am axat foarte mult pe seo onpage si cel mai mult trafic il iau din longtail-uri.
    Desi in ultima luna am avut o medie de 1.000 unici pe zi (in ultimele zile a urcat la 1.500), site-ul produce o medie de 70-80 usd la zi. Am expus suma sa se inteleaga mai clar riscurile

Rankeaza foarte bine pentru multe keyworduri, insa traficul nu e atat de mare - cautarile nu sunt atat de multe. Cautarile care imi pot aduce trafic frumos sunt si cele unde competitia este mare, spre foarte mare. Un fel de, eu iau traficul pentru care se optimizeaza mai putin.

Sa incep sau nu o campanie link building?

Daca as fi pus link aici probabil era mult mai usor, dar din pacate nu pot dezvalui adresa siteului.
    Multumesc.

ucozer este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    1
    Data înscrierii
    6th December 2016
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    20
    Posturi
    47
    Putere Rep
    1

4 out of 4 members found this post helpful.

Implicit

Ce iti recomand eu :

1.Incarca sa faci backlink-uri dar nu spammy , relevante si contextuale . Grija mare la anchor text .
    2.Incarca sa faci o structura SILO
    3.Investeste intr-un hosting premium (wpengine.com) si in CDN , de asemenea as cumpara un SSL .
    "4.Verifica sa nu ai mai multe articole care targeteaza aceeasi nisa , daca sunt fa un singur articol (combinale) ."
    5.Intra pe webmaster tool si descarca de acolo de unde iti vin vizitatorii pe site , si faci o analiza daca gasesti cuv.cheie care nu sunt pe site-ul tau le incluzi .
    6.Site-ul are social signals ? (socialsignals.de) , daca nu cumpara cateva dar nu exagera , max. 5 signale pe zi .
    7.Verifica site-ul sa nu aiba greseli gramaticale .

Note: La parte de backlink-uri este putin mai complicat , de exemplu cum ti-am spus si mai sus doar link-uri contextuale , si pe site-urii cu autoritate si relevante (Nu te uita la DA/PA etc. pentru a vedea daca un domeniu este bun , trebe sa te uiti la backlink profile) , nu folosi un anchor text de 2 ori , verifica OBL pe pagina unde ti se pune acel link sa nu fie mare . Nu fa backlink-uri doar spre homepage fa si spre alte pag. daca faci un SILO bun ar trebui sa lovesti cu link-uri in cam 5 pag. si puterea se distribuie pe tot site-ul. Nu fa link exchange ( nu ii asculta pe astea de pe forum care spun ca este ok , pentru ca nu este deloc si o sa te alegi un penalty mai repede sau mai tarziu , iar Google vede ca tu faci link exchange este foarte usor de vazut ! ) Nu inscrie site-ul in directoare web spammy doar in cateva , Dmoz si mai sunt cateva , achor text-ul cel mai important se pune pe site-ul cu putere mare .

Exemplu :
    Nisa: Dentist Bucuresti , pe dentist il chema Alex
    Anchor text : Dentist in Bucuresti , cel mai bun dentist din Bucuresti , stomatologi Bucuresti , stomatolog din Bucuresti .. and the list goes on

Baga site-ul tau in Screamfrog ( pe modul spider) si verifica in totalitate site-ul tau daca ai broken links , meta tags duplicated , lipsa etc.

NU Cumpara SEO de pe FIVERR direct spre money site doar tier 3-4 !!!

Cu mai multe info. scrie-mi in privat !

dufix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    2
    Data înscrierii
    8th July 2016
    Posturi
    68
    Putere Rep
    2

Implicit

Daca stai atat de bine pe cat zici, in locul tau, eu m-as feri de linkbuilding. Din intrebarea ta presupun ca nu stii nici tu cum se face corect. M-as axa mai mult pe promovare social media.
    In rest vezi ce mai poti bibili la onpage, design unic, cod cat mai curat, page speed cat mai bun, internal linking.
    Daca se preteaza domeniului, ai putea face niste concursuri cu promovare retelele sociale, cred ca impactul ar fi semnificativ. Asa ai putea obtine niste linkuri naturale.
    Nu sunt contra backlinkurilor cumparate, dar eu unul nu ma pricep, as sta deoparte la traficul si castigurile alea.

p3tq este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    1st October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    48
    Putere Rep
    12

Implicit

intrebarea era daca ar trebui sa fac link building in momentul asta, nu si cum.
    merci oricum de sfaturi.

CalinB este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    7
    Data înscrierii
    20th January 2014
    Posturi
    231
    Putere Rep
    7

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

Pe ce nisa e site-ul? Era o vorba mare: daca ceva merge si produce bani ( indiferent cat de putini) incearca sa mai faci inca 2-3-4 chestii la fel si suma iti creste.

In cazul tau, decat sa fie riscul sa strici ceva ce totusi produse, nu mai bine incepi incet sa mai faci un site/doua si sa adaugi articole incet incet?

Analizeaza si varianta mea, acum deja ai experienta primului si ar trebui sa mearga totul mult mai usor.

Alex M este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    5
    Data înscrierii
    5th September 2014
    Vârstă
    36
    Posturi
    130
    Putere Rep
    5

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

La un site cu sute de articole si trafic de 1000 / zi eu zic ca e foarte normal sa ai parte si de linkuri (dpdv al lui Google). Anormal este sa ai un site pe care nu-l viziteaza nimeni si sa aibe zeci / sute de linkuri catre el. Eu as construi linkuri, insa numai catre homepage si fara cuvinte cheie, doar URL, numesite / brand, etc. Bineinteles, conteaza mult si de unde aduci linkurile, sa nu fie spam evident, atunci exista riscuri.

Si ca sa iti raspund punctual la intrebare: daca esti multumit de ce iti aduce site-ul pana acum, nu mai fa nimic. Daca vrei mai mult, fii pregatit sa iti sumi si riscurile.

mariannn este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    24th October 2016
    Vârstă
    25
    Posturi
    14
    Putere Rep
    0

Implicit

Pai daca nu incepi o campanie de linkbuilding cum vrei sa te rankezi ? lol

haotik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    24th October 2006
    Locaţie
    Ploiesti - Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    830
    Putere Rep
    22

Implicit

Incepe campania de link building. Nu cumpara insa sute de linkuri, ci cateva lunar, in felul asta vezi si cum evolueaza lucrurile.

MirceaG este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    10
    Data înscrierii
    11th September 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    279
    Putere Rep
    10

Implicit

Chiar daca o sa contrazic un pic anumite raspunsuri, eu te sfatuiesc sa faci o campanie de linkbuilding pe linkuri interne din site in proportie de 60% si doar 40% pentru main page. De obicei pe site-uri cu articole bune, primesti link natural catre un articol interesant si nu catre main page.

Nu te grabi si cauta doar linkuri relevante pe site-uri care au continut de calitate, chiar daca pot fi un pic mai scumpe.

In fine, probabil mai departe stii ce ai de facut, dar este clar ca nu poti sa rankezi bine pe cuvinte puternice fara o campanie de linkbuilding.

Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    48
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    44
    Posturi
    3.846
    Putere Rep
    48

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

Excelent raspunsul colegului.
    La cautari de 404 in afara de screamingfrog mai e si xenu, gratuit: verifici atat sa nu ai 404 in site cat si site-ul tau sa nu duca la alte site-uri ce au 404. De ai timp, verifica si continutul paginilor catre care ai link, sunt destule care dupa un timp au alt content si sigur nu vrei ca google sa creada ca vrei sa ridici cine stie ce minuni cu scris chinezo-arabo-indian. Screamingfog mai are insa avantajul de a spune si dimensiunea paginii, ideal e sa nu ai prea multe pagini indexate cu text insuficient.
    Ar mai ajuta sa arunci un ochi prin webmaster la 404, sursa linkuri, atat in bing cat si in google. De e cazul, mai dai o tura de disavow.
    Marea dilema la tine e sa stabilesti cam ce targetezi, plecand de la home pana la categorii si subcategorii. Aici diversifici anchor pe cat mai multe sugestii oferite de planner, cum bine spunea si colegul.
    Succes

Citat Postat în original de ucozer Vezi Post
    Ce iti recomand eu :

1.Incarca sa faci backlink-uri dar nu spammy , relevante si contextuale . Grija mare la anchor text .
    2.Incarca sa faci o structura SILO
    3.Investeste intr-un hosting premium (wpengine.com) si in CDN , de asemenea as cumpara un SSL .
    "4.Verifica sa nu ai mai multe articole care targeteaza aceeasi nisa , daca sunt fa un singur articol (combinale) ."
    5.Intra pe webmaster tool si descarca de acolo de unde iti vin vizitatorii pe site , si faci o analiza daca gasesti cuv.cheie care nu sunt pe site-ul tau le incluzi .
    6.Site-ul are social signals ? (socialsignals.de) , daca nu cumpara cateva dar nu exagera , max. 5 signale pe zi .
    7.Verifica site-ul sa nu aiba greseli gramaticale .

Note: La parte de backlink-uri este putin mai complicat , de exemplu cum ti-am spus si mai sus doar link-uri contextuale , si pe site-urii cu autoritate si relevante (Nu te uita la DA/PA etc. pentru a vedea daca un domeniu este bun , trebe sa te uiti la backlink profile) , nu folosi un anchor text de 2 ori , verifica OBL pe pagina unde ti se pune acel link sa nu fie mare . Nu fa backlink-uri doar spre homepage fa si spre alte pag. daca faci un SILO bun ar trebui sa lovesti cu link-uri in cam 5 pag. si puterea se distribuie pe tot site-ul. Nu fa link exchange ( nu ii asculta pe astea de pe forum care spun ca este ok , pentru ca nu este deloc si o sa te alegi un penalty mai repede sau mai tarziu , iar Google vede ca tu faci link exchange este foarte usor de vazut ! ) Nu inscrie site-ul in directoare web spammy doar in cateva , Dmoz si mai sunt cateva , achor text-ul cel mai important se pune pe site-ul cu putere mare .

Exemplu :
    Nisa: Dentist Bucuresti , pe dentist il chema Alex
    Anchor text : Dentist in Bucuresti , cel mai bun dentist din Bucuresti , stomatologi Bucuresti , stomatolog din Bucuresti .. and the list goes on

Baga site-ul tau in Screamfrog ( pe modul spider) si verifica in totalitate site-ul tau daca ai broken links , meta tags duplicated , lipsa etc.

NU Cumpara SEO de pe FIVERR direct spre money site doar tier 3-4 !!!

Cu mai multe info. scrie-mi in privat !
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 7th May 2015, 15:45
  2. Campanie link building
    De qviorel în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 27th November 2014, 00:02
  3. Link building
    De qviorel în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 1st May 2014, 14:57
  4. Link exchange ca tehnica de link building