Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Lucrul cu retele afiliere gen ProfitShare

trimbitas este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd January 2011
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit Lucrul cu retele afiliere gen ProfitShare

Aveti experienta in colaborarea cu retele de afiliati (Profitshare, 2Performant etc.) As vrea să știu care este experiența și care sunt aspectele mai importante de avut în vedere ca advertiser. Mulțumesc.

Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    48
    Posturi
    1.170
    Putere Rep
    15

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

In opinia mea, ca afiliat:
    1. Servicii de calitate (magazin bine pus la punct, expediere la timp, acceptarea retururilor). Daca itii creezi un renume negativ, eu voi avea mult mai mult de munca pentru a te promova.
    2. Seriozitate (fata de client ce am spus mai sus, fata de afiliat aprobarea comisioanelor si efectuarea platilor la timp)
    3. Preturi competitive, produse vandabile (Daca preturile sunt peste media pietei, nu te astepta la vanzari. Afiliatii te promoveaza, te fac cunoscut dar nu pot sa faca atractiva o oferta proasta)
    4. Comunicare cu afiliatii (inclusiv pe probleme de marketing, daca este cazul)
    5. Feed de produse bine structurat (Daca stii sa il faci, poate reprezenta un avantaj IMENS. Personal am gasit un singur magazin cu feed de calitate (in 2P)!!! Poate mai sunt si altele, eu nu le-am gasit...)
    6. Oferirea unor beneficii care sa motiveze afiliatul sa promoveze un advertiser nou (nu atata procentul comisionului cat perioada de recurenta si seriozitatea).
    Pot fi aspecte pe care le-am omis.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd January 2011
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Thumbs up

Citat Postat în original de Mishu Vezi Post
    In opinia mea, ca afiliat:
    1. Servicii de calitate (magazin bine pus la punct, expediere la timp, acceptarea retururilor). Daca itii creezi un renume negativ, eu voi avea mult mai mult de munca pentru a te promova.
    2. Seriozitate (fata de client ce am spus mai sus, fata de afiliat aprobarea comisioanelor si efectuarea platilor la timp)
    3. Preturi competitive, produse vandabile (Daca preturile sunt peste media pietei, nu te astepta la vanzari. Afiliatii te promoveaza, te fac cunoscut dar nu pot sa faca atractiva o oferta proasta)
    4. Comunicare cu afiliatii (inclusiv pe probleme de marketing, daca este cazul)
    5. Feed de produse bine structurat (Daca stii sa il faci, poate reprezenta un avantaj IMENS. Personal am gasit un singur magazin cu feed de calitate (in 2P)!!! Poate mai sunt si altele, eu nu le-am gasit...)
    6. Oferirea unor beneficii care sa motiveze afiliatul sa promoveze un advertiser nou (nu atata procentul comisionului cat perioada de recurenta si seriozitatea).
    Pot fi aspecte pe care le-am omis.
    Mulțumesc Mishu. Poate ai observat că ți-am urmat sfaturile anterioare și am făcut mai multe modificări la magazin poți să îmi spui mai multe te rog despre feedul de produse și cum afectează perioada de recurență advertiserul și afiliatul? Mulțumesc din nou

Marius Morariu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    29th September 2011
    Locaţie
    Hunedoara
    Posturi
    751
    Putere Rep
    32

Implicit

0
    Citat Postat în original de trimbitas Vezi Post
    Mulțumesc Mishu. Poate ai observat că ți-am urmat sfaturile anterioare și am făcut mai multe modificări la magazin poți să îmi spui mai multe te rog despre feedul de produse și cum afectează perioada de recurență advertiserul și afiliatul? Mulțumesc din nou
    Dar oare daca intrebi retelele treburile astea, oare nu primesti niste raspunsuri mai clare si rapide? Banuiesc ca sunt interesati sa ajute noii advertiseri cu info.
    Scriu despre marketing afiliat pe Morariu.biz

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd January 2011
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Sunt atât de interesați încât ma interesează părerea altora iar aici am găsit cam de fiecare data sfaturi bune. Multumesc

Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    48
    Posturi
    1.170
    Putere Rep
    15

Implicit

Citat Postat în original de trimbitas Vezi Post
    E clar ca informatiile despre functionarea retelelor sunt mult mai exacte daca le iei direct de la sursa. Am mai vazut pe aici oameni care voiau sa devina advertiseri fara sa aiba cea mai mica idee despre ce inseamna asta. Sa nu faci aceeasi gresela! Gandeste-te bine daca poti veni cu ceva interesant (eu cred ca se poate, e loc destul) si daca esti gata sa duci la bun sfarsit treaba asta. Informeaza-te bine ce inseamna afilierea, lamureste totul cu retelele (cum bine zice Marius) si abia apoi treci la treaba.
    Am mai zis, eu vorbesc din perspectiva afiliatului.

Daca stii ce este aia perioada de recurenta intelegi clar cum afecteaza relatia afiliat-advertiser, nu e nimic de explicat.
    In privinta feed-urilor, cea mai importanta pentru mine este standardizarea caracteristicilor produsului in descriere. Nu mai stiu magazinul tau dar parca era de genti.
    In cazul asta, la toate produsele ar trebui sa ai descriere de genul: material: piele naturala, captuseala: material sintetic, dimensiune (mm): 30x40, culoare: rosu/negru, nr. compartimente: 2, buzunare interioare: 4, tip prindere: curea umar, tip inchidere: fermoar/clema, si orice altceva ce crezi ca poate fi relevant intr-o descriere, etc, fara a oferi descrierile pe care le ai pe site. Daca in feed oferi descrierile de pe magazin nu e tocmai ok iar daca nu e standardizat nu prea e nici utilizabil.
    Sunt convins ca nu sunt singurul care ar folosi un astfel de feed.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd January 2011
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Mishu Vezi Post
    E clar ca informatiile despre functionarea retelelor sunt mult mai exacte daca le iei direct de la sursa. Am mai vazut pe aici oameni care voiau sa devina advertiseri fara sa aiba cea mai mica idee despre ce inseamna asta. Sa nu faci aceeasi gresela! Gandeste-te bine daca poti veni cu ceva interesant (eu cred ca se poate, e loc destul) si daca esti gata sa duci la bun sfarsit treaba asta. Informeaza-te bine ce inseamna afilierea, lamureste totul cu retelele (cum bine zice Marius) si abia apoi treci la treaba.
    Am mai zis, eu vorbesc din perspectiva afiliatului.

Daca stii ce este aia perioada de recurenta intelegi clar cum afecteaza relatia afiliat-advertiser, nu e nimic de explicat.
    In privinta feed-urilor, cea mai importanta pentru mine este standardizarea caracteristicilor produsului in descriere. Nu mai stiu magazinul tau dar parca era de genti.
    In cazul asta, la toate produsele ar trebui sa ai descriere de genul: material: piele naturala, captuseala: material sintetic, dimensiune (mm): 30x40, culoare: rosu/negru, nr. compartimente: 2, buzunare interioare: 4, tip prindere: curea umar, tip inchidere: fermoar/clema, si orice altceva ce crezi ca poate fi relevant intr-o descriere, etc, fara a oferi descrierile pe care le ai pe site. Daca in feed oferi descrierile de pe magazin nu e tocmai ok iar daca nu e standardizat nu prea e nici utilizabil.
    Sunt convins ca nu sunt singurul care ar folosi un astfel de feed.
    Mishu, mulțumesc din nou, ai dreptate, o să mai studiez subiectul și apoi doar dacă mă simt în stare voi și intra într-un astfel de parteneriat.

Catalin Cerga este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    5th April 2013
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    985
    Putere Rep
    29

Implicit

Gandeste-te ca afiliatii au sute de magazine pe care le pot promova si nu le pot promova simultan.

Daca e vorbna de magazinul de genti cu 30 de modele si zero vanzari, m-as gandi de 2 ori inainte sa-l introduc in afiliere. De ce te-ar promova un afiliat pe tine detrimentul unui magazin mai cunoscut si cu o varietate mai mare de produse?
    Albert Einstein. Sa am si eu ceva inteligent in semnatura.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Afiliere Emag ProfitShare
    De Popescu Marian în forumul Affiliate Marketing
    Răspunsuri: 4094
    Ultimul Post: 22nd June 2017, 06:13
  2. profitshare si afiliere altex pe acelasi site?
    De stefan_hellzone în forumul Dezbateri SEM
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 14th April 2013, 13:44
  3. profitshare emag sau afiliere 2 parale?
    De stefan_hellzone în forumul Dezbateri SEM
    Răspunsuri: 31
    Ultimul Post: 19th March 2013, 22:18
  4. Afiliere Emag ProfitShare
    De Lupanu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 28
    Ultimul Post: 31st January 2011, 22:21
  5. Afiliere Emag ProfitShare
    De Popescu Marian în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 57
    Ultimul Post: 23rd January 2011, 14:16

Etichete pentru acest subiect