Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 36

Subiect: Reclama pe Facebook - impresii, pareri

  1. #21
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    58
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    58


    Implicit

    In plus, targetarea FB e slaba, din care motiv e dificil sa vinzi ceva foarte specific. Iar majoritatea produselor pe care incercam sa le vindem sunt de obicei foarte specifice.

    Mai curand poti incerca sa vinzi un produse care se adreseaza unui public larg, in care caz nu ajuta o campanie de vanzari directe, ci una de branding. Oricum utilizatorii FB nu sunt niciodata in buying mode.

  2. #22
    Avatarul lui florea
    florea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    15th March 2011
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    43
    Posturi
    355
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Valentino ai platit reclama la FB pentru acele pagini?

  3. #23
    Avatarul lui wega77
    wega77 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    17th January 2014
    Vârstă
    49
    Posturi
    319
    Putere Rep
    24


    4 out of 4 members found this post helpful.

    Implicit

    Am avut si eu o campanie de 2 luni jumate la facebook(25.05.2014 -11.08.2014)
    Campania a fost :Click-uri in siteul web.
    Target: feminin intre 17 si 40 ani (mi-au dat aproximativ 2.200.000 rezultate)
    Pret mediu pe click: 0,04 $

    facebook.jpg

    Concluzie: Din punctul meu de vedere a fost foarte bine, vanzarile s-au dublat. Daca reclama este bine optimizata , imposibil sa nu aveti rezultate.

    Sper ca va ajuta postul meu.

    O zi buna!
    Ultima modificare făcută de wega77; 3rd September 2014 la 14:11.

  4. #24
    Avatarul lui emaillist2014
    emaillist2014 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    18th November 2014
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0


    Implicit

    stie cineva care mai este politica facebook referitor la direct linking catre o oferta CPA?
    m-ar interesa sa promovez brokeri de forex si optiuni binare prin direct linking catre pagina brokerului(link de afiliere)
    stiu ca am incercat acum 1an si ceva sau 2 si mi-au respins campania
    la fel se intampla si la adwords.
    folosesc 7search , acolo nu sunt probleme, dar nici nu au trafic din ro.
    m-ar interesa clickuri din ro.
    Am facut display ads in bursa de reclama (baner publicitar mare in top page business24.ro si la 5000 de afisari mi-a adus 1 bucata click , e de rasul lumii , n-am cum sa obtin clickuri din romania pe nisa forex , binary option.

  5. #25
    Avatarul lui sorinciprian
    sorinciprian este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th June 2014
    Posturi
    14
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Am incercat, ca si experiment, 5 euro sa vad cum merge treaba. Au venit vizitatori cat a tinut campania, dupa..am revenit la traficul pe care il aveam inainte pe site adica aproape de zero. Posibil ca trebuie sa bagi 500-100 euro constant in Facebook

  6. #26
    Avatarul lui staycu
    staycu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    30th December 2010
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    274
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Inseamna ca, daca bagii 100 euro si scoti ceva profit, se merita sigur sa bagi. Cu 5 euro, care ii papa intr-o zi, nu ai cum sa iti dai seama de multe chestii, nu?
    Incearca o campanie mai mare si da-ne niste rezumate... Pe ce nisa ai mers, investitii si castiguri ca sa stim daca ne reorientam.
    O zi frumoasa sa ai.
    Ofer servicii de Grafica si Design Publicitar in Corel Draw.

  7. #27
    Avatarul lui Demeter
    Demeter este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    26th December 2014
    Vârstă
    36
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Am folosit si eu mai demult Facebook Ads pentru a promova un concurs. Am investit in jur de 100 lei si am primit in schimb vreo 300 de like-uri la pagina. Dupa ce s-a oprit campania, s-a oprit si traficul. Cam dezamagitor, zic. Dar am avut surpriza sa fiu contactata de o pagina care se ocupa de organizarea de concursuri si mi s-a propus o colaborare. Ei se ocupau de promovare iar eu eram sponsorul (ofeream premiul). Era o pagina de peste 8000 de like-uri, deci nici prea mare dar nici mica; insa era activa. Am zis ca nu pierd nimic daca incerc. La doar o zi dupa ce au publicat concursul, primisem deja peste 600 de like-uri la pagina. Cand s-a incheiat, insumasem 1400 de like-uri. Vorbesc de o pagina noua, de abia creata. In prima saptamana, am facut prima vanzare care insa a fost si ultima; pentru ca dupa cum bine observa cineva mai sus, utilizatorii facebook nu sunt pregatiti sa cumpere cat sunt sa primeasca ceva gratis prin intermediul concursurilor. Cred ca varianta asta se preteaza mai bine promovarii unui site cu stiri/articole, in vederea generarii de trafic.

  8. #28
    Avatarul lui Catalin C.
    Catalin C. este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    45
    Data înscrierii
    5th April 2013
    Locaţie
    retired
    Posturi
    1.035
    Putere Rep
    45


    Implicit

    Rata de conversie e tragica, 1 vanzare la 1400 likes.
    Nu stiu daca e doar problema paginii de concursuri sau ai si tu probleme din punct de vedere al produselor/preturilor/etc.
    Paginile de concursuri atrag concursisti dispus sa dea like si share la orice, dar rata de conversie sub 1/1000 ar trebui sa-ti ridice si alte semne de intrebare.
    Retired

  9. #29
    Avatarul lui Demeter
    Demeter este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    26th December 2014
    Vârstă
    36
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Da, vina imi apartine si mie. M-am "repezit" in ceva ce nu mi se potrivea, nu aduceam nimic nou pe piata, stocul era unul mic etc.

  10. #30
    Avatarul lui Oink
    Oink este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    22nd December 2014
    Posturi
    20
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Sunt de parere ca e din ce in ce mai greu sa promovezi ceva pe facebook, avand in vedere zecile si sutele de incercari de spam pe care le primeste zilnic un utilizator facebook. Nu prea ai credibilitate.

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. reclama facebook
    De Krm în forumul Discutii Social Media
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 20th November 2010, 23:33
  2. reclama facebook
    De Krm în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 20th November 2010, 23:33
  3. Adsense fura la impresii?
    De Nosfer în forumul Adsense
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 18th July 2008, 23:05
  4. Impresii despre site - www.pescuitmania.ro
    De mariuskele în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 25th October 2007, 23:37
  5. LightPixel.ro: Impresii
    De Solf în forumul Plagiat
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 3rd November 2005, 09:44

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •