Uite alte câteva motive
- un server are alimentare redundantă, însemnând riscuri mai mici de oprire (într-un datacenter serios ai alimentare duală); în plus, poți jongla cu alimentarea în timp ce serverul e online; nici nu-ti dai seama ce mult contează asta la organizarea cablurilor. Cu puțină îndemânare, poți muta serverul în rack sau chiar între rack-uri.
- un server are mai multe plăci de rețea, asta însemnând redundanță la conectivitate;
- un server are componente hardware (ex. coolere) făcute sa țină la tăvăleală; am pensionat recent un server dupa 15 ani de funcționare quasi-neîntreruptă și nu dă semne de oboseală fizică;
- un server e gândit să-ți ofere posibiliteta grupării discurilor în RAID (de obicei are controllerul integrat) și îti oferă -prin design- posibilitatea schimbării discurilor fară oprire (hot-swap)
- majoritatea serverelor mai noi au un sistem de acces și control distinct (iLO, PERC, IPMI, etc), ce te ajută extrem de mult la nevoie.
