Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 23

Subiect: Trust Flow și Citation Flow, mă cam macină!

  1. #1
    Avatarul lui vertedi
    vertedi este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    4th January 2011
    Locaţie
    Alba Iulia
    Posturi
    477
    Putere Rep
    26


    Implicit Trust Flow și Citation Flow, mă cam macină!

    Din experiența pe care o am în acest domeniu, știu că Trust Flow, nu prea poate depăși Citation Flow. Dacă un website are un flux de încredere ridicat (Trust Flow), înseamnă că are backlink-uri de calitate. Mai știm că backlink-urile de calitate creează clasamentele Google.

    Trust Flow, de exemplu, este un metric conceput să decidă cât de bune sunt backlink-urile primite. Dacă primesc un backlink de la un website de calitate, cu Trust Flow mare, atunci și calitatea website-ului meu crește, corect?

    Un website poate avea tone de backlink-uri dar dacă 50%, sunt venite de pe website-uri cu Trust zero, sau foarte mic, este clar că și valoarea website-ului meu scade. Pun o poză aici să ne înțelegem mai bine, adică două!

    website-bun.jpg


    website-toxic.jpg

    Am primit oferte pentru advertoriale, pentru că aici aș dori să ajung. Din 40-50 de website-uri, doar 1-2, aveau Trust Flow peste 20. Restul, zero sau sub 10.

    Dacă primesc link-uri de la astfel de website-uri, nu se duce în cap și website-ul meu? Eu dețin ceva website-uri vechi, cu DA și PA, destul de bun dar cu Trust Flow și Citation Flow, zero sau sub 10. Nu îmi permit să trimit link-uri de pe website-urile respective pe alte website-uri, chiar dacă nu sunt ale mele.

    Voi ce părere aveți? Dau un exemplu simplu. Un website cu:

    DA (Domain Authority) - 25
    PA (Page Authority) - 27
    CF (Citation Flow) - 0 zero
    TF (Trust Flow) - 0 zero

    Cu ce mă avantajează un astfel de website? Voi sunteți de părere că dacă am un link de pe website-ul ăsta de exemplu, voi fi avantajat sau încrederea motoarelor de căutare în website-ul meu va fi mai mică. Adică TF, va scădea automat și la mine corect?

    Sper că m-am exprimat corect, sunt cam somnoros și puțin nervos pentru că am pierdut timp cu o listă de peste 70 de website-uri să le testez și toate erau cu TF zero. Lista era o ofertă de advertoriale.

  2. #2
    Avatarul lui vertedi
    vertedi este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    4th January 2011
    Locaţie
    Alba Iulia
    Posturi
    477
    Putere Rep
    26


    0 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Mă uitam mai devreme la ceva advertoriale primite de pe trusturi mari de presă unde plătești un advertorial cu sute de Euro. Link Strength, care indică puterea link-ului respectiv, la majoritatea este zero sau până în 7-8.

    Un blog cu un DA mai mic, tot dintr-un advertorial, dă Link Strength 30-40. Cum explicați că un advertorial plătit cu sute de Euro, nu dă nimic și un amărât de blog unde pui un advertorial cu 50-100 de lei, dă de zeci de ori mai multă putere în link.

  3. #3
    Avatarul lui nRazvan
    nRazvan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    14th June 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    262
    Putere Rep
    22


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Este chiar foarte comun sa ai Citation flow mai mare decat trust flow pentru ca la Citation intra si "citations" care nu au link. Si de cele mai multe ori siteurile din romania au asa ceva pentru ca baza de backlinkuri a fost facuta cu directoare.

    Dar intrebarea mai importanta este - de ce se mai uita lumea la asa ceva?! Eu, personal, nu pot sa inteleg cum lumea se mai uita dupa metrici de genul care pot fi influentati atat de usor si ieftin.

    Un site bun este un site care rankeaza. Un site foarte bun e un site care rankeaza pentru super multe cuvinte cheie. Mi se pare cel mai usor si cel mai normal. De ce as vrea link de pe un dropped domain (ca ex) cu metrici mari dar el nu rankeaza pentru nimic?

  4. #4
    Avatarul lui cristi_s
    cristi_s este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    23rd March 2016
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    140
    Putere Rep
    15


    Implicit

    e greu sa impaci si capra si varza, adica sa gasesti siteuri si cu da/pa mare, si cu tf/cf mare. iar daca le gasesti, ori iti vand linkul foarte scump, ori nu vand de loc.
    parerea mea este ca un profil de linkuri corect trebuie sa fie cat mai divers, adica sa aiba si linkuri cu autoritate mare, dar si linkuri cu autoritate mai mica. in fond, un site care primeste linkuri in mod natural asa ar arata. adica daca eu as fi google si asa vedea ca un site are linkuri doar de pe domenii cu autoritate f mare as avea dubii. deci eu zic sa ai un profil de linkuri cat mai divers, ca sa para natural. bine, e de evitat totusi linkuri de pe siteuri cu da/pa 0 sau tf/cf 0, pt ca acolo s-a petrecut ceva ciudat.
    Oferta advertoriale publicate in directoare de articole generaliste. Vand linkuri sitewide.

  5. #5
    Avatarul lui dojo
    dojo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    23rd July 2006
    Locaţie
    New York
    Vârstă
    45
    Posturi
    213
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Sa stii ca sunt cam ciudate toate sistemele astea de authority. Am site cu DA 5, dar Ahrefs ii da DR de 35. Altul apare cu DA 25, dar ahrefs ii da DR 1.5. Sau DA 26, DR 0.5. Pe Majestic nu m-am mai obosit sa ma uit la TF, ca platesc deocamdata numa' Ahrefs pentru ce-mi trebuie.

    Eu zic sa te uiti in general la un site si, daca pare OK, are keywords in legatura cu domeniul lui si domenii decente, sa il iei in considerare.

    Oricum ideal este sa diversifici, ca, daca ai numai high DA si ancore cu keyword se poate sa nu-i placa lui Google.

  6. #6
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    Implicit

    Da, PA, DR, CF, TF si toate celelalte balarii sunt marea majoritate strict marketing. Si sunt foarte usor manipulabile. Nu stiu de ce Dumnezeu primul lucru la care se uita cineva sunt acesti metrici. Nu e mai usor sa faceti o analiza a profilului de backlinkuri? Si a rankingurile pe expresiile care va intereseaza?

    Zic si eu, nu dau cu parul.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  7. #7
    Avatarul lui kolot
    kolot este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd February 2021
    Vârstă
    43
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Îți mulțumesc

  8. #8
    Avatarul lui adytul
    adytul este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd February 2021
    Locaţie
    Suceava
    Vârstă
    43
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Asa am eu un domeniu DA 7/PA 65 ......... Cum de a crescut asa tare PA nush poate datorita faptului ca a ramas PR4 .. BOH..

  9. #9
    Avatarul lui Hobart
    Hobart este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    19th May 2009
    Locaţie
    Bucharest, Romania
    Posturi
    735
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Citat Postat în original de Robert Vezi Post
    Da, PA, DR, CF, TF si toate celelalte balarii sunt marea majoritate strict marketing. Si sunt foarte usor manipulabile. Nu stiu de ce Dumnezeu primul lucru la care se uita cineva sunt acesti metrici. Nu e mai usor sa faceti o analiza a profilului de backlinkuri? Si a rankingurile pe expresiile care va intereseaza?

    Zic si eu, nu dau cu parul.
    Perfect de acord.
    vedeti bussk.ro care are zero, zero, zero, zero pe kkt-urile de metrics-uri, dar e sus in serp pe unele kw
    Am un magazin de licente Microsoft, un director web si multa pasiune

  10. #10
    Avatarul lui vertedi
    vertedi este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    4th January 2011
    Locaţie
    Alba Iulia
    Posturi
    477
    Putere Rep
    26


    Implicit

    Haideți măi fiți serioși cu "kkt-urile de metrics-uri"! Cum adică nu contează? Toată lumea se luptă să aibă o autoritate bună la domeniu și voi spuneți că nu contează? Motivele pentru care un website stă bine în rezultatele organice sunt multiple dar nu poți spune că nu contează autoritatea unui domeniu. Asta înseamnă că toți cei care se luptă să acumuleze link-uri de pe website-uri cu autoritate fac asta degeaba? Să fim serioși.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Site Low Trust Rating - Sanse de revenire ?
    De Nyckutz în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 19th February 2016, 03:17
  2. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 12th September 2013, 13:12
  3. Ce reprezinta citation flow, respectiv trust flow.
    De florescualin în forumul SEO
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 1st October 2012, 02:00
  4. Page rank flow
    De deadworldisee în forumul Google
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 7th July 2008, 13:34

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •