Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Dezindezare sau coborare site de pe prima pozitie. Se poate forta asta?

  1. #1
    Avatarul lui haotik
    haotik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    24th October 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    47
    Posturi
    1.316
    Putere Rep
    36


    Implicit Dezindezare sau coborare site de pe prima pozitie. Se poate forta asta?

    Ca sa nu ma lungesc prea tare, un amic are un prieten prin canada caruia ii s-a inscenat o chestie (ma rog fimalrea e foarte convingatoare dar nu despre asta e vorba aici) pe scurt pe un site de matrimoniale a vrut sa se intalneasca cu o pustoaica de 13 ani si s-a trezit cu un jurnalist sau ce o fi ala care face doar chestii dastea pe siteul lui. Cum sunt multi dobitoci pe lumea asta, nu prea imi vine mie sa cred ca e nevinovat nenea asta desi zice ca are si ordin judecatoresc sa s-a dus cu avocatii lui si a discutat si la godaddy si la google sa scoata linkul, sa-l dezindexeze si nu s-a intamplat nimic, asa ca e in cautare de

    Cuvantul cheie e "nume prenume oras" deci nu ar putea fi prea complicat de venit cu chestii pe prima pozitie care cumva sa ingroape sau da puna mai jos respectivul articol.

    Solutia mea a fost una ortodoca, un domeniu cu numele lui, eventual un blog cu continut, apoi saltat ala pe prima pozitie, apoi venit eventual cu ceva siteuri alternative si saltat si alea, poate profilul de FB si WP, poate alteceva, incercare de reparare a brandului personal, chestii care necesita timp destul de indelungat si rezultate nesigure, pentru ca banuiesc ca respectivul "jurnalist de investigatie" poate sa reposteze clipul, sau sa faca altce chestii si sa iasa iarasi in fata.


    Nu i-a placut solutia mea din pacate si m-a intrebat daca am o solutie sa dezindezam/scoatem linkul ala de pe prima pagina. Am inteles ca si-a pierdut jobul si e in mare rahat din cauza asta mai ales ca in Canada se fac cautari dupa numele tau cand vrei sa te angajezi. Nu intru nici in polemca vinovat/nevinovat ca poti manipula usor continutul sau sa il scoti din context, desi nu pare cazul aici.

    Asa ca intrebarea mea e simpla, in afara de raportat linkul la google (cica a facut deja asta) se poate face altceva si ce pentru a scoate linkul respectiv?

    2. Nu trebie sa-mi dati neaparat solutia la cheie (cum s-ar spune) ca eu am obiceiul sa pierd multi bani in afaceri pentru ca am o morala care imi dicteaza sa nu iau anumiti clienti, daca esti tu dispus sa te bagi in asta eventual va pun in legatura.

  2. #2
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107


    Implicit

    Sfatul meu este sa nu te implici in asa ceva.
    Cunosc cazurile, autorul, si nu sunt inscenari.
    Trust, but verify.

  3. #3
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.516
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Citat Postat în original de haotik Vezi Post
    nenea asta desi zice ca are si ordin judecatoresc sa s-a dus cu avocatii lui si a discutat si la godaddy si la google sa scoata linkul, sa-l dezindexeze si nu s-a intamplat nimic
    Nu s-a dus unde trebuie.

  4. #4
    Avatarul lui MihaiTeo
    MihaiTeo este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd February 2018
    Locaţie
    Lyvov
    Vârstă
    29
    Posturi
    140
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Dacă aia are 13 ani, deja omul e la limită. Cu toate astea, conversarea cu o minoră nu este ilegalitate. Dacă se ajunge mai departe de atât, dacă există conversații vu tentă sexuală, are probleme. Dacă nu, nu. În cazul în care nu e vinovat poate ataca în instanță pentru denigrare.

  5. #5
    Avatarul lui Apophis
    Apophis este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    26th June 2017
    Vârstă
    38
    Posturi
    40
    Putere Rep
    13


    Implicit

    Singura varianta, pe langa cea propusa de tine, este Right to be forgoten. In UE merge mai repede, peste ocean nu stiu exact.

  6. #6
    Avatarul lui Andrei Bogdan Ceauru
    Andrei Bogdan Ceauru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    30th December 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    115
    Putere Rep
    25


    Implicit

    @haotik, ai vazut chestia asta? https://support.google.com/accounts/.../1228138?hl=en
    Nu stiu daca functioneaza...
    :)

  7. #7
    Avatarul lui Aniela Deby
    Aniela Deby este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th September 2014
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    35
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Nu prea functioneaza. Am testat-o eu si nimic. Cred ca au vrut sa mai faca o pagina doar care sa ma puna sa-mi creez un profil, bla bla bla, teoretic nu se prea poate face mare lucru.
    Ultima modificare făcută de Aniela Deby; 2nd March 2018 la 03:24. Motiv: completare

  8. #8
    Avatarul lui haotik
    haotik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    24th October 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    47
    Posturi
    1.316
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Citat Postat în original de Dan Vezi Post
    Sfatul meu este sa nu te implici in asa ceva.
    Cunosc cazurile, autorul, si nu sunt inscenari.
    Asa cred si eu ca nu sunt deloc fake si ce face omul ala pe siteul respectiv face foarte bine. Si oricum eu nu ofer servicii de dat jos siteuri sau cacaturi de genul asta, si oricum in 2018 cine poate face asta.... are alte treburi mai importante pe alte siteuri nu sta de rahtisuri de genul.

  9. #9
    Avatarul lui haotik
    haotik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    24th October 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    47
    Posturi
    1.316
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post
    Nu s-a dus unde trebuie.
    Sau minte si nu le are, ca eu cand am avut probleme de copyright in 3 zile stersese google tot fara sa-mi ceara macar vre-un ordin judecatoresc.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Poate dauna asta SEO ?
    De cris în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 6th December 2016, 20:34
  2. Dezindezare site
    De RedJohn în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 29th December 2015, 23:14
  3. Cat ma costa prima pozitie in goole?
    De ovidiu_negoescu în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 16th January 2014, 21:44
  4. Poate fi modificata prima pagina a unui site?
    De adrianaf în forumul Utile
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 7th October 2011, 12:42
  5. prima pagina prima pozitie in yahoo
    De Lupanu în forumul Yahoo!
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 20th February 2009, 15:57

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •