-
Dispozitive mobile
Cat de important este sa ai un website compatibil cu dispozitivele mobile? Ce inseamna acest lucru pentru Google? Ce inseamna acest lucru pentru voi? Este bine sa ai respect fata de persoanele care acceseaza site-ul tau de pe un dispozitiv mobil? Ma decontorizeaza Google, daca am un site care nu stie ce inseamna dispozitive mobile?
-
Te uiti in analytics si vezi ce procent din vizitatorii tai folosesc dispozitive mobile.
Daca ai doar 5%, nu e o prioritate insa daca ai un procent de 40 - 50% (cum se intampla pe majoritatea niselor) atunci ar fi cazul sa te ocupi de acest lucru.
Pentru google inseamna viteza de incarcare si bounce rate lucruri care bineinteles conteaza.
-
Daca nu ai site-ul optimizat pentru mobile, atunci ai sanse foarte slabe sa rankezi pe acele dispozitive (SERP-ul difera in functie de dispozitiv). Nu cred ca iti afecteaza rankul pe desktop acest lucru.
-
De cand am optimizat cateva site-uri pe dispozitive mobile mi-au crescut traficul si veniturile adsense. In plus, exact cum a spus si Alex, rankez pe unele cuvinte cheie mai bine pe dispozitive mobile decat pe desktop. Deci cred ca este bine sa ai optimizat oricum.
-
Cand a aparut treaba asta cu responsive pt mine era o oroare :D .. insa incet incet m-am adaptat, iar acum lucrez numai cu design-uri optimizate pt majoritatea dispozitivelor.. e mai bine sa previi decat sa vindeci ;)