Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 18 din 18

Subiect: Start la diacritice. Cateva sugestii..

Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    28
    Posturi
    3.171
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de iSKY Vezi Post
    "Deci" si "prin urmare" cred ca peste 85-90% dintre romani nu isi vor schimba "orientarea diacritica" in urmatorii 10 ani. Adevarat sau fals?
    Eu as zice fals, dar nu pentru ca nu as fi in dezacord cu tot ce zici. Ci pentru ca faptul ca in online tendintele se pot schimba isi in 2 ani si consider 10 ani o perioada mult prea futurista. Cert e insa ca momentan nu exista nicio tendinta spre a obisnui utilizatorul sa treaca peste comoditate.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    46

Implicit

"Deci" si "prin urmare" cred ca peste 85-90% dintre romani nu isi vor schimba "orientarea diacritica" in urmatorii 10 ani. Adevarat sau fals?
    Niciuna nici alta, n-ai de unde sa stii.. totul depind de producatori. De ex, atat timp cat vor exista tastaturi qwerty US, evident ca foarte putini vor dori sa scrie cu diacrtitice apasand o tasta + alta tasta.

Insa am observat ca majoritatea producatorilor de deviceuri ofera posibilitatea de a scrie textul in limba romana, cu diacritice.. asta spune ceva. Chiar si modul de a scrie textele incepe sa se schimbe, nu foarte departe de acum se va schimba si forma si modul de utilizare al tastaturilor. Exemplul de aici mie mi s-a parut foarte ingenios si accepta si diacritice.. asadar asta elimina problema comoditatii.
    Citeste primul meu curs SEO - principii de baza. Vezi oferta mea de advertoriale PR5.

Broscoi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    17th July 2008
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    1.290
    Putere Rep
    24

Implicit

Cand scriu pe hartie scriu cu diacritice . Toti scriem pe hartie cu diacritice chiar atunci cand ne grabim . SMS-urile , cand nu ma grabesc , le scriu cu diacritice . E-mailurile de La multi ani pe care le dau prietenilor si rudelor le scriu cu diacritice .
    Asadar exista o oarecare tendinta in noi de a scrie cu diacritice . Aceasta tendinta vine din scoala , cand scrierea corecta era impusa ( a creeat o oarecare obisnuinta ) , dar si din dorinta naturala de a fi cat mai bine intelesi .Citim mult mai repede textele cu diacritice decat cele fara .
    De aceea cred ca, daca tastaturile vor da posibilitatea scrierii cu usurinta a diacriticelor , este posibila o utilizare mai larga a acestora.

iSKY este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    4th January 2008
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    1.223
    Putere Rep
    28

Implicit

Si eu folosesc diacritice si am "o problema" cu scrisul corect ... Eu sunt intru totul de acord cu ce ziceti voi, dar ganditi-va ca majoritatea celor care nu prea stiu ce e ala un site (ma refer aici la simplii utilizatori ai Internetului si a motoarelor de cautare) nu vor scrie in veci cu diacritice, pentru ca 1) tastatura nu le permite sa faca asta in mod direct / 2) comoditatea romanilor este iesita din comun / 3) cei care folosesc Internetul nu sunt "educati" in spiritul corectitudinii (sa nu mai vorbesc ca multi dintre utilizatori nu stiu sa citeasca, sa scrie corect sau sa vorbeasca limba romana), deci expectantele mele in materie de diacritice raman unele de un low level si cu siguranta ca viitorul apropiat nu va aduce nicio schimbare semnificativa, poate din contra, gradul de incultura si comoditate infinit mare va duce la o si mai mare distantare fata de scrisul corect ...

Vom trai si vom vedea!
    Nu există un mare talent, fără o mare voință (Honoré de Balzac)

Zone este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    5th June 2007
    Locaţie
    Pipera
    Posturi
    220
    Putere Rep
    19

Implicit

@ Broscoi, tendinta de a scrie cu o diacritice n-o au toti. Pentru pustimea care acum se "educa" e cam "nasol" sa scrii cu diacritice, de fapt e cam nasol sa folosesti cuvinte intregi in loc de prescurtari ... iar acestia sunt potentialii utilizatori de maine.
    Promovare prin Comunicate de presa | Ai chef de jocuri online? Hai la un counter strike 1.6

haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    46

Implicit

Citat Postat în original de Zone Vezi Post
    @ Broscoi, tendinta de a scrie cu o diacritice n-o au toti. Pentru pustimea care acum se "educa" e cam "nasol" sa scrii cu diacritice, de fapt e cam nasol sa folosesti cuvinte intregi in loc de prescurtari ... iar acestia sunt potentialii utilizatori de maine.
    Amuzant , dar din pacate.. adevarat. Pe de alta parte userii, vizitatorii/musafirii, clientii, copii.. se educa, oricat de greu.. dar se educa.
    Citeste primul meu curs SEO - principii de baza. Vezi oferta mea de advertoriale PR5.

Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    28
    Posturi
    3.171
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de Zone Vezi Post
    Tendinta s-a pierdut prin faptul ca nu avem suport pt diacritice la tastaturi. Eu unul tastez f repede acum si mi-ar fi greu sa ma obisnuiesc cu inca un set de butoane (pt diacritice). Daca era de la inceput, probabil ca azi as fi scris cu diacritice inca de atunci.

Legat de cei la care faci referire... si eu acum 5-8 ani poate consideram ca e "kul" sa scrii intr-un mod mai personal/diferit (ia-o cum vrei) cu sh, tz sau eventuale prescurtari. Cu cat avansezi in varsta iti dai seama ca devii ridicol si incerci sa te perfectionezi. Faptul ca unii raman la acelasi nivel in ale scrisului, nu-i neaparat o problema pt ca astia raman de obicei cel mult la stadiul de comentatori (oameni care in general nici nu iau feedback pt ce scriu).
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

Zone este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    5th June 2007
    Locaţie
    Pipera
    Posturi
    220
    Putere Rep
    19

Implicit

Uhm... tendinta este spre analfabetizare sau ( in orice caz ) spre mai putina carte si cunostinte.
    Multi dintre cei care scriu "kul", fara diacritice sau fara cratima vor scrie asa tot timpul.

In fine, e cam off topic discutia...
    Promovare prin Comunicate de presa | Ai chef de jocuri online? Hai la un counter strike 1.6

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. SEO Fast Start E-Book
    De Nichita în forumul Utile
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 17th July 2010, 08:49
  2. Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 28th July 2009, 14:15
  3. keyword-uri cu diacritice
    De leandrud în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 13th February 2009, 09:49
  4. rss cu diacritice
    De prodan_13 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 13th August 2008, 09:03
  5. Pagina de start din www s-a facut http
    De hyp3rion în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 17th September 2007, 15:10

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.