Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 22

Subiect: Intrebari despre Facebook

  1. #11
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38


    Implicit

    De cand am deschis acest thread am testat putin, insa nu a iesit prea bine. Am pus pe cineva sa faca 2 conturi:


    CONTUL 1: cu nume de fata, poze atractive, a adaugat baieti la prieteni. Toti o bagau in seama, dar vazand ca nu sta la discutii cu ei, cativa au facut report si contul a fost inchis. Reusise sa stranga vreo 200 de prieteni, dar avea si foarte multe cereri in asteptare. Am impresia ca facebook daca vede ca ai multe cereri de prietenie in asteptare se prinde de ceea ce incerci sa faci si te urmareste mai de aproape.

    CONTUL 2: cu nume si poze de baiat, a adaugat vreo 100 de fete la prieteni si au acceptat maxim 15 deci e extrem de greu de facut asta.




    Daca stiti ceva tips-uri pentru crestere pagini/grupuri/profile, as vrea sa discutam. La grupuri din ce am vazut poti trimite invitatii pe adresa de email, insa nu am gasit cum s-ar putea face asta in masa, doar cate un email in parte. La pagini poti invita prietenii de pe conturile de persoane. La persoana poti doar sa dai share pe grupuri, etc.


    Caut pe cineva cu experienta in promovarea pe facebook si care este dispus sa discutam 30 de minute. Fac cinste!
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  2. #12
    Avatarul lui Chivu Mihai
    Chivu Mihai este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    16th April 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.128
    Putere Rep
    35


    Implicit

    edy12006 a depășit limita de stocare a mesajelor private și nu mai poate accepta alte mesaje până eliberează din spațiu.
    Recomand cu caldura serviciile oferite de Mutari mobila

  3. #13
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Am facut spatiu. Mersi!
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  4. #14
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de edy12006 Vezi Post

    Daca stiti ceva tips-uri pentru crestere pagini/grupuri/profile, as vrea sa discutam. La grupuri din ce am vazut poti trimite invitatii pe adresa de email, insa nu am gasit cum s-ar putea face asta in masa, doar cate un email in parte. La pagini poti invita prietenii de pe conturile de persoane. La persoana poti doar sa dai share pe grupuri, etc.

    Caut pe cineva cu experienta in promovarea pe facebook si care este dispus sa discutam 30 de minute. Fac cinste!


    feisbuk.png

    Sfatul meu: lasa invitatul de prieteni, incearca sa faci ceva atractiv, fa-ti un profil ca si cum ar fi real, te adauga lumea daca postezi lucruri utile, interesante!

    Ai in poza 3 exemple, 2 pagini si un profil. Prima pagina este una de fan - persoana publica ( femeie ), a doua pagina e una de la un site citit de cei ce au dat like - mare parte veniti prin butonul de like oficial de la FB de pe site. A treia este o persoana, discuta in grupuri mari si active, a strans fara sa trimita nicio cerere aproape 5K! Deci se poate, nu in 2 zile, dar rezultatele sunt mai mult decat OK!

    PS: am incercat si eu cu fete si baieti isteti nu ai mari perspective!

    sfatul 3! O tipa reala!

    juglea.png
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  5. #15
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38


    Implicit

    @Rapsodia: mersi de mesaj.

    Ideea e ca eu caut o metoda sa pot face asta in masa, insa si oarecum targetat. Sa zicem ca vreau sa vand produse cu target feminin, atunci ma intereseaza sa am profile cu prieteni de sex feminin, sau pagini la care sa dea like in special fetele. Ideea e ca vreau cantitate dar si calitate in acelasi timp.

    Am citit pe ceva forumuri straine o metoda: faci un profil sau o pagina, postezi lucruri interesante pe nisa pe care vrei tu sa atragi oamenii, iar atunci cand o postare a ta devine virala, bagi fb ads in ea. Nu am avut timp sa testez insa, si nici nu ma pricep asa bine la FB incat sa inteleg toate chestiile astea.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  6. #16
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    @edy asta ti-am si aratat, cele 2 pagini sunt target-ate, vand foarte bine, lumea a venit exact pentru asta, sa cumpere! Nu trebuie testa, merge 100%! Doar ca intra-devar trebuie timp investit ( sau bani, platesti pe cineva! ). Tipa aia ziarista aduce trafic la greu pe ziarul ala e 100 % reala, doar redistribuie pozele ei vechi zilnic!
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  7. #17
    Avatarul lui Ovidescu
    Ovidescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    28th April 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    295
    Putere Rep
    26


    Implicit

    Am citit pe ceva forumuri straine o metoda: faci un profil sau o pagina, postezi lucruri interesante pe nisa pe care vrei tu sa atragi oamenii, iar atunci cand o postare a ta devine virala, bagi fb ads in ea. Nu am avut timp sa testez insa, si nici nu ma pricep asa bine la FB incat sa inteleg toate chestiile astea.
    Faptul ca o postare devine virala nu inseamna ca vinde. Virale devin toate prostiile cu citate din diversi, nu cred c-o sa ai vreodata viral un produs sau o categorie de produse.
    In FB ads merita sa bagi banii daca stii sa faci targetare cat mai exacta (ma refer in special la targetarea in functie de interes), campanie cu plata la click spre lp. Cu un vizual bun si bine targetat vei avea o rata de click mare, implicit un cpc mic. Concomitent iti va creste si numarul de fani pe pagina.
    Totul despre IT&C, pe Solutii PC. Stiri si tutoriale, reviews si recomandari de cumparare.

  8. #18
    Avatarul lui johny2k
    johny2k este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    22nd May 2013
    Locaţie
    GB
    Posturi
    107
    Putere Rep
    20


    Implicit

    @edy12006 eu am in jur de 35 de profile de facebook bine mersi. insa ma tin de ele de aproximativ un an si jumatate. totul e sa ai rabdare. daca ai sa incerci sa o iei pe scurtatura nu prea cred ca ai sa reusesti, am pierdut peste 50 de profile incercand sa grabesc lucrurile.
    adaugarea de prieteni sau in grupuri trebuie facuta de asemenea cu rabdarea, nicidecum peste noapte. in plus profilele trebuie sa aiba un comportament cat mai spre normal: sa postezi cate ceva, sa dai cate un like, etc.
    daca vrei sa experimentezi postari in grupuri te ajut sa iti faci o idee: iti pot publica 3 zile de pe 3 conturi cate 2 postari pe fiecare cont in 100 de grupuri. schematic ar fi cam asa:

    cont1 2 postari x 50 grupuri = 100 de postari
    cont2 2 postari x 50 grupuri = 100 de postari
    cont3 2 postari x 50 grupuri = 100 de postari

    Postarile pot fi link sau poza, dar sa fie diferite. Grupurile sunt din romania si au intre 10 000 de fani si 200 000 de fani. Chestia e ca nu prea poti targeta astfel de postari. Dar daca te ajuta sa iti faci o idee ca sa stii daca se merita sa te inhami la treaba, te pot ajuta.

  9. #19
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38


    Implicit

    @Ovidescu: nu ma refeream sa vand direct din acea postare, ci sa aduc oamenii pe pagina si sa dea like, urmand ca pe viitor sa le recomand diverse produse. Gasisem pe un forum strain o chestie interesanta, la o postare la care ai primit like-uri, poti da click acolo unde scrie "x persoane au apreciat" si apare un buton "Invite" prin care ii poti invita sa dea like paginii. La mine insa nu apare butonul asta, ci "Ignore".



    @johny2k: Acum vreun an de zile, vazand ca unui prieten cu site de stiri ii merge foarte bine cu share pe grupuri, am zis sa testez si eu. Am inscris 2 conturi in 1500-2000 grupuri fiecare, am luat scriptul de la colegul MaxZ si am inceput treaba. Distribuiam zilnic pe toate grupurile, de pe cele 2 conturi, iar rezultatul a fost de maximum 2000 unici pe zi. Prietenul meu care avea site de stiri, posta de pe 5 conturi de facebook, in cate 5-10 grupuri fiecare. Nu intelegeam de ce nu merge deloc treaba, iar ulterior am mai citit si cred ca am ajuns la un raspuns:

    Atunci cand tu postezi pe 1000 de grupuri dar ai 10 interactiuni, inseamna ca reach-ul tau e praf, postarea din grup se acopera in loc sa fie in top mereu, nu apare la prietenii celor ce interactioneaza, etc. Cand dai share pe doar 10 grupuri, dar ai 20-30 de interactiuni la fiecare postare, atunci reach-ul creste foarte mult. Nu am mai avut timp insa sa testez si asta, fiind foarte ocupat cu alte proiecte. Ideea e ca prietenul asta al meu reusea sa aduca din maximum 50 de grupuri pe care posta doar la anumite ore (cand era interesul mai mare), vreo 30-40 k unici pe zi si monetiza foarte frumusel cu adsense. Munca era de maximum 30 de minute pe zi.

    Daca cunosti mai multe detalii si ai placerea sa discutam, da-mi te rog pe pm un link de facebook sau o adresa de sype/hangouts.






    Mersi!
    Ultima modificare făcută de edy12006; 27th October 2016 la 12:47.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  10. #20
    Avatarul lui Ovidescu
    Ovidescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    28th April 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    295
    Putere Rep
    26


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    nu ma refeream sa vand direct din acea postare, ci sa aduc oamenii pe pagina si sa dea like, urmand ca pe viitor sa le recomand diverse produse.
    Aducand oameni in stilul asta nu faci decat sa diluezi profilul paginii. Asta o sa-ti strice engagementul pe viitor, fiindca un personaj a dat like paginii in urma unei postari "virale", adica a unei tampenii. Personajul ala n-o sa cumpere vreodata, e o amarata din fundul curtii langa gara Ciulnita, dar cand tu vei posta produsul pe care vrei sa-l vinzi, FB il va arata in primul rand acelora care-ti dau click pe virale (vezi amarata din Ciulnita), fiindca se considera ca sunt mai interesati de postarile paginii decat ceilalti (care au venit interesati de profilul paginii, deci potentiali cumparatori, dar care nu freaca viralele ca adolescentii). Iata cum, prin aceasta strategie cu virale, aduni indivizi "trash" care iti vor umple acel 5-10% din reach-ul natural al paginii.
    Eu as bana persoanele care-mi vin din "virale" si care dau like paginilor cu profil targetat.
    Profesionist si predictibil asa se lucreaza, altfel o sa strangi o turma careia o sa-i vinzi la noroc (vorbim de vanzari, nu de 1-2 basmale pe zi).
    Ultima modificare făcută de Ovidescu; 27th October 2016 la 12:55. Motiv: completari, typo
    Totul despre IT&C, pe Solutii PC. Stiri si tutoriale, reviews si recomandari de cumparare.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Intrebari despre reputatie.
    De Lory în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 19th January 2015, 13:17
  2. Intrebari despre reputatie.
    De Lory în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 17th January 2015, 21:13
  3. 258 de intrebari si raspunsuri despre SEO
    De Dan în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 91
    Ultimul Post: 16th February 2014, 00:11
  4. 2 intrebari despre snippet
    De DRG în forumul Google
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 3rd January 2014, 01:22
  5. Intrebari despre AdSense
    De websiteanunturi în forumul Adsense
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 13th November 2011, 20:22

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •