Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Site penalizat si reindexat pe alt domeniu

BlackSEO este conectat acum Membru SeoPedia
    Reputatie:
    2
    Data înscrierii
    18th September 2018
    Posturi
    75
    Putere Rep
    2

Implicit Site penalizat si reindexat pe alt domeniu

Salutari, nu stiu cate persoane exista pe aici care mai fac si seo pe partea cealalta... dar de curand am experimentat ceva si vroiam sa intreb si aici daca are cineva vreo explicatie... sau e doar o intamplare. Un domeniu simplu pe o nisa medie l-am avut locul 1 pe vreo 10 cuvinte din nisa respectiva iar dupa 1 an a fost banat si scos din google, dupa 2 sapt am pus acelasi site pe un alt domeniu nou fara nici o modificare doar copy/paste facute alte link-uri iar dupa 7-8 saptamani site-ul revine iar pe locul 1.

Intrebarea e oare are legatura continutul de pe acel site sau cum e facut siteul de a ajuns asa rpd iar pe pozitia 1? pentru ca mai am alte 2-3 siteuri pe nisa respectiva si a trecut mai mult timp si nu au urcat nici macar in primele 10 rezultate.

Apophis este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    5
    Data înscrierii
    26th June 2017
    Vârstă
    34
    Posturi
    33
    Putere Rep
    5

Implicit

Pe partea noastra (white/gray hat SEO) e interesant de urmarit DEJAN SEO Google penalty, unde o firma cunoscuta din aceasta nisa a fost penalizata de Google, iar proprietarul a decis sa migreze tot continutul, inclusiv link-urile vechi catre un nou domeniu.
    https://www.linkresearchtools.com/li...r-toxic-links/

Gasiti mai multe informatii cu un search pe Google

AntonioTony este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    52
    Data înscrierii
    9th February 2011
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    37
    Posturi
    1.030
    Putere Rep
    52

Implicit

Penalizarea site-ului initial a fost manuala? Sau din cauza spam-ului?

Si domeniul vechi l-ai redirectat catre cel nou sau nu?

Daca l-ai redirectat, nu pune capul linistit pe perna, ca s-ar putea sa aiba aceeasi soarta.

Daca n-ai redirectat, inseamna ca ai avut continut bun, iar link-urile noi au fost si ele bune.

Citat Postat în original de BlackSEO Vezi Post
    Salutari, nu stiu cate persoane exista pe aici care mai fac si seo pe partea cealalta... dar de curand am experimentat ceva si vroiam sa intreb si aici daca are cineva vreo explicatie... sau e doar o intamplare. Un domeniu simplu pe o nisa medie l-am avut locul 1 pe vreo 10 cuvinte din nisa respectiva iar dupa 1 an a fost banat si scos din google, dupa 2 sapt am pus acelasi site pe un alt domeniu nou fara nici o modificare doar copy/paste facute alte link-uri iar dupa 7-8 saptamani site-ul revine iar pe locul 1.

Intrebarea e oare are legatura continutul de pe acel site sau cum e facut siteul de a ajuns asa rpd iar pe pozitia 1? pentru ca mai am alte 2-3 siteuri pe nisa respectiva si a trecut mai mult timp si nu au urcat nici macar in primele 10 rezultate.
    Ma gasiti pe www.SeoPower.ro.

Reputatie:
    2
    Data înscrierii
    18th September 2018
    Posturi
    75
    Putere Rep
    2

Implicit

Citat Postat în original de AntonioTony Vezi Post
    Penalizarea site-ului initial a fost manuala? Sau din cauza spam-ului?

Si domeniul vechi l-ai redirectat catre cel nou sau nu?

Daca l-ai redirectat, nu pune capul linistit pe perna, ca s-ar putea sa aiba aceeasi soarta.

Daca n-ai redirectat, inseamna ca ai avut continut bun, iar link-urile noi au fost si ele bune.
    Domeniul vechi nu l-am redirectionat doar am pus site-ul de pe cel vechi si am facut alte link-uri noi. Mi se pare interesant ca mai am si alte site-uri pe nisa respectiva si vad ca alea nu vor sa urce... cu toate ca au chiar mai multe backlinkuri.... iar link-urile ca si "calitate" sunt asemanatoare... iar asta a urcat in 2 luni.... pe locul 1 aproape direct.

Mai am ceva siteuri banate... am sa incerc de curios sa fac la fel sa vad ce iese

AntonioTony este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    52
    Data înscrierii
    9th February 2011
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    37
    Posturi
    1.030
    Putere Rep
    52

Implicit

Domeniul vechi nu l-am redirectionat doar am pus site-ul de pe cel vechi si am facut alte link-uri noi. Mi se pare interesant ca mai am si alte site-uri pe nisa respectiva si vad ca alea nu vor sa urce... cu toate ca au chiar mai multe backlinkuri.... iar link-urile ca si "calitate" sunt asemanatoare... iar asta a urcat in 2 luni.... pe locul 1 aproape direct.

Mai am ceva siteuri banate... am sa incerc de curios sa fac la fel sa vad ce iese
    Google "stie" ca si celelalte site-uri de pe aceeasi nisa sunt tot ale tale? Daca da, atunci e posibil ca de asta sa nu urce
    Ma gasiti pe www.SeoPower.ro.

Reputatie:
    2
    Data înscrierii
    18th September 2018
    Posturi
    75
    Putere Rep
    2

Implicit

Citat Postat în original de AntonioTony Vezi Post
    Google "stie" ca si celelalte site-uri de pe aceeasi nisa sunt tot ale tale? Daca da, atunci e posibil ca de asta sa nu urce
    nu ar trebui sa stie... sunt private toate domeniile si trecute prin cloudflare conturi diferite.

Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    82
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    82

Implicit

nu ar trebui sa stie... sunt private toate domeniile si trecute prin cloudflare conturi diferite.
    Google este si registrar. Daca vrea sa stie ale cui sunt, o sa stie.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

Reputatie:
    2
    Data înscrierii
    18th September 2018
    Posturi
    75
    Putere Rep
    2

Implicit

Citat Postat în original de Nichita Vezi Post
    Nu am patit pana acum sa imi penalizeze mai multe siteuri odata luate prin acelasi site... ca sa zic ca a facut legatura intre ele. Si ca si nume... nu prea iau multe domenii pe acelasi nume... generez alt profil cam la 10 domenii... ar merge si pt fiecare domeniu alt nume si adresa dar nu cred ca are rost.

laur7 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    2
    Data înscrierii
    3rd January 2019
    Vârstă
    41
    Posturi
    33
    Putere Rep
    2

Implicit

Citat Postat în original de Nichita Vezi Post
    Nu depinde de tld-ul domeniilor? Teoretic pe .ro si pe cele relationate cu GDPR-ul nu ar trebui sa stie.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Domeniu penalizat
    De yonut22 în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 14th March 2015, 19:58
  2. Site penalizat?
    De sorel în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 9th September 2013, 09:39
  3. Site penalizat
    De beatrice88 în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 17
    Ultimul Post: 24th July 2012, 19:13
  4. Site penalizat redirect domeniu nou!!!
    De florea în forumul SEO
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 28th April 2012, 15:12
  5. Site penalizat
    De Shumy în forumul Google
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 30th April 2009, 09:25

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii