Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 15

Subiect: Seo pentru o companie de top. Ati accepta?

  1. #1
    Avatarul lui Twigg
    Twigg este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    30th November 2013
    Posturi
    195
    Putere Rep
    0


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit Seo pentru o companie de top. Ati accepta?

    salut prieteni,

    Sa zicem ca vi se propune un post de SEO Manager la o firma foarte mare de afara. Mare adica un magazin online cu vechime si autoritate, cu sute sau mii de angajati, cunoscut in toata lumea.
    Ati accepta postul? Va intreb pentru ca, in general, noi discutam de strategii pentru site-uri locale, micute. Ce faci ca lider intr-o echipa de seoisti, ce le spui in sedinte? Sa posteze pe facebook? Sa mai umble pe la h-uri? Daca incep sa rada de tine?
    Va intreb pentru ca mi s-a propus un astfel de post si l-am refuzat, mi s-a parut mult prea riscant

  2. #2
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Parerea mea e ca daca nu esti pregatit pentru un anumit post, iti dai seama singur incepand sa iti pui problema daca te vei descurca. Daca nu esti stapan pe tine si nu ai ce oferi, clar mai bine stai linistit in banca ta.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  3. #3
    Avatarul lui Twigg
    Twigg este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    30th November 2013
    Posturi
    195
    Putere Rep
    0


    Implicit

    E o intrebare retorica. Ai ce oferi unui brand care se vinde singur, cu bugete enorme de publicitate? Faci seo la fel ca unui site cu 100 vizite/zi? Pentru ca exista departament separat de social, departament separat de adwords. Eu nu stiu cum se lucreaza in astfel de companii, chiar as fi curios daca este cineva pe forum care stie.

  4. #4
    Avatarul lui Empire
    Empire este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    14th December 2010
    Locaţie
    BM
    Vârstă
    40
    Posturi
    360
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Trebuie sa fii proactiv si sa produci SEO, nu sa-l inveti de la altii. Eu n-as putea-o face, sunt prea lenes.

  5. #5
    Avatarul lui teocatalin
    teocatalin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    27th January 2016
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    34
    Posturi
    113
    Putere Rep
    15


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Planifici strategii, ii coordonezi in functie de planul propus/stabilit de tine/superiori si iei deciziile care ti se par cele mai bune. A fi un conducator nu inseamna sa stii sa manevrezi si sa ai cunostinte best of in toate domeniile. Daca ai abtitudini de conducator, organizator, cred ca poti sa te adaptezi

    Este stric parerea mea !

  6. #6
    Avatarul lui neo
    neo
    neo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    13th August 2007
    Posturi
    283
    Putere Rep
    35


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    @Twigg, am câteva experiențe ca Manager online / SEO Manager pentru companii cu departamente dedicate online-ului.

    @teocatalin a sintetizat foarte bine.

    SEO manager la o firmă mare / multinațională este totul și cu totul alt job decât la una mică.

    La companiile cu departamente specializate, de regulă, poziția de SEO Manager presupune, în primul rând, să desfășori mai mult o activitate de management & marketing online, de stabilire a unor planuri de acțiune, de coordonare a departamentelor din subordine, să stabilești bugete (de AdWords, Facebook, Link building etc.) și de care să răspunzi, să redactezi și să prezinți rapoarte în consiliul de administrație etc.

    Activitatea desfașurată de tine pentru realizarea efectiva a SEO este minimă. Evident, trebuie să ai cunoștințe foarte bune în acest domeniu (altfel, ti se vor "livra" tot felul de "gogoși" de cei care pun în practică ideile tale ... )

    La firmele mici, cu câtiva angajați, și fiind singurul pe SEO, ești "one man show"; tu faci totul, și managementul, și execuția ... și, de regulă, prezinți "raportul" la o "șuetă" cu patronul în care tu îi explici diversi indici, parametri, grafice etc. și el se face că înțelege atâta timp cât are clienți rezultați din activitatea desfașurată de tine.

    Mie nu imi place un singur lucru la companiile mari: ședintele multe si intinse ca durata ...

    Din punctul meu de vedere ar fi trebuit să accepți. Sigur te-ai fi adaptat!

    Succes!
    Local SEO Germania & Austria & UK -> webmaster . linux @ gmail . com

  7. #7
    Avatarul lui Floki
    Floki este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    15th March 2015
    Vârstă
    55
    Posturi
    301
    Putere Rep
    20


    3 out of 3 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Twigg Vezi Post
    mi s-a propus un astfel de post si l-am refuzat
    Eu cred ca doar ai primit o invitatie de a aplica la post. Data viitoare, mergi pana la capatul procesului de recrutare, bineinteles daca reusesti sa-l parcurgi. Vei primi suficiente informatii care sa te ajute sa decizi daca accepti sau e cazul sa refuzi.

  8. #8
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.415
    Putere Rep
    90


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Inainte sa accepti sau sa refuzi cred ca e bine sa faci o analiza detaliata a siteului pe care se presupune ca trebuie sa il manageriezi. Se pot imbunatati lucruri? Sunt puncte care au fost pierdute din vedere?

    In functie de aceste lucruri poti sa iti dai seama daca ideile si propunerile pe care le ai in minte ar putea aduce plus valoare proiectului. Daca simti ca nu poti imbunatati proiectul existent, cel mai bine sa refuzi colaborarea.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  9. #9
    Avatarul lui Twigg
    Twigg este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    30th November 2013
    Posturi
    195
    Putere Rep
    0


    Implicit

    @teocatalin: exact la asta m-am gandit si eu, planificare si strategii. Dar tot atunci m-am intrebat "oare de ce a fost dat afara vechiul manager?" Nu stiu ce asteptari au, poate chiar nu sunt pregatit pentru astfel de pozitii.
    @neo: sedintele sunt zilnice, cel putin asa m-au informat. Se intalnesc toate dep. si discuta, planifica etc. Nu stiu ce sa zic..
    @floki: nu mane, am discutat personal cu ei timp de 2 sapt (telef, mail, whatsap).
    @Nichita: site-ul e impecabil, gen emag daca vreti o comparatie. Cred ca si asta a fost un motiv care m-a facut sa dau inapoi.

  10. #10
    Avatarul lui cristi47
    cristi47 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    28th July 2017
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    52
    Putere Rep
    13


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    @Nichita: daca nu se puteau imbunatati lucruri, nu aparea oferta. Pentru acest job iti trebuie o viziune clara a ce trebuie facut. Rabdare cu tine nu prea exista, doar in masura in care le explici sefilor ca exista o latenta intre masurile luate si rezultate. Tu trebuie sa coordonezi o echipa. Pe langa cunostinte solide de SEO, iti trebuie calitati de manager. Ai refuzat. asta e. Este o vorba: daca ti-e frica de lup ce cauti in padure?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Cumpar Link pentru promovare site nisa: animale de companie
    De Suparici în forumul Cereri Servicii
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 1st September 2016, 00:13
  2. Head of SEO pentru companie internationala: Ask me anything.
    De openyourmind în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 42
    Ultimul Post: 22nd March 2016, 00:32
  3. Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 17th November 2010, 20:15
  4. Developer pentru cea mai mare companie de IT din lume
    De catalyst în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 8th February 2007, 18:14

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •