Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 13

Subiect: Keyword Stuffing

  1. #1
    Avatarul lui teodor98
    teodor98 este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    22nd July 2012
    Locaţie
    GB
    Posturi
    149
    Putere Rep
    0


    Implicit Keyword Stuffing

    o parere despre "Keyword Stuffing"
    site-ul este in wordpress, folosesc plugin-ul yoast si acolo imi spune ca keyword-ul este folosit de 14 ori.In moz imi spune in mod expres ca sa nu fac "stuffing" si sa incerc sa-l folosesc de cel mult 15 ori, in www.seocentro.com imi arata ca imi apare de 24 de ori (1. 51%) in https://www.internetmarketingninjas.com imi apare de 11 ori (0.78%) in Free SEO tools from SEO chat de 12 ori si in https://www.webconfs.com/seo-tools/ imi apare de 22 ori (1.56%) Aici insa si imi scaneaza pagina, imi scoate text-ul si in text am cauta de cu "ctrl +f" si imi apare de 8 ori doar...(nu stiu si chiar nu pot sa-mi explic diferenta asta).Eu in pagina am pus si poze care au denumirea de keyword-01..etc, in menu sunt unele legaturi care au in componenta cuvantul "keyword" etc, poate de aici diferenta.
    Acum eu am incredere in moz, ca sa spun asa si asta pentru ca, banuiesc ca asa cum face crawl-ul de Moz asa face si cel de la Google.
    Intrebarea este ce citeste "crawl-ul" de ajunge la un anumit numar si ce citeste yoast-ul de acolo este bine? sau celelate site-uri..
    am dat view source la pagina si am cautat cu "ctrl + f" m-am speriat mi-a iesit 144! daca asa citeste si crawl-ul de moz? sau de la google?, insa totusi celelalte tool-uri nu mi-a dat nici-unul un asemenea rezultat.Dupa cum am spus am folosit keyword-ul in denumirea imaginilor, in denumirea paginilor, long-tail keywords, etc
    astept pareri.

  2. #2
    Avatarul lui teodor98
    teodor98 este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    22nd July 2012
    Locaţie
    GB
    Posturi
    149
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Nu se incumeta nimeni la discutia aceasta?

  3. #3
    Avatarul lui Claudyou
    Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    533
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Keywordul nu are legatura cu vreunul dintre cuvintele din pagina sursa?
    De cate ori apare kwd in pagina sursa cu spatiu inainte si dupa?
    De cate ori apare in pagina cu spatiu inainte si dupa?
    De la cuvantul de baza, fara articulatii, plurale, prefixe si sufixe, de cate ori apare in pagina, dar in pagina sursa?
    Fara semnatura.

  4. #4
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.415
    Putere Rep
    90


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Toolurile automate sunt de cele mai multe ori niste balarii. Multe nu sunt capabile sa identifice singular / plural, altele dau chix asteptandu-se sa gaseasca doar expresii "exact match" etc.

    Moz e unul dintre aceste tooluri mirobolante.

    Analizeaza textul si vezi ce poti face pentru a-l imbunatati cu sinonime, expresii related etc. Toolurile ce recomanda diverse "densitati" (pe baza a ce, stau si ma intreb) sunt inutile si te fac sa pierzi din vedere imaginea generala a paginii si ceea ce poti face pentru a creste.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  5. #5
    Avatarul lui teodor98
    teodor98 este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    22nd July 2012
    Locaţie
    GB
    Posturi
    149
    Putere Rep
    0


    Implicit Keyword Stuffing

    Claudyou
    multumesc mult de raspuns.. sincer insa nu prea am inteles ce vrei sa ma intreni....
    "Keywordul nu are legatura cu vreunul dintre cuvintele din pagina sursa?"
    keywordul principal este in pagina, dar in acelasi timp si in sursa la imagini sau in meniu la denumirea unui link
    "De cate ori apare in pagina cu spatiu inainte si dupa?" am scris in primul post, toate au spatiu inainte si dupa..
    dupa celelalte o sa ma uit si-o sa-ti spun.
    Nichita
    nu stiu ce sa zic, asa o fi dupa cum zici tu..
    Mi-ar placea insa sa stiu exact ce numara tool-ul de la Moz..
    pagina este facuta bine zic , are sinonime, nu e fortata etc

  6. #6
    Avatarul lui lecktronix
    lecktronix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    4th July 2011
    Locaţie
    Italia, România
    Vârstă
    50
    Posturi
    168
    Putere Rep
    24


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Salut Teodor,
    nu exista un numar ideal de cuvinte cheie sau un procentaj "magic" pe care daca il respecti automat place motoarelor de cautare si ajungi in prima pagina. Sa scrii un articol de calitate, care sa placa vizitatorilor dar si motoarelor de cautare nu este ca o reteta de mancare la care trebuie sa respecti exact cantitatile ca sa-ti iasa bine.

    Scrie articolele cat mai natural, sa raspunda cat mai multor intentii de cautare si sa fie cat mai utile vizitatorilor. Daca ai nevoie sa folosesti acel cuvant de mai multe ori in articol foloseste-l linistit, important este sa nu fie introdus fortat, adica propozitia/fraza sa aibe un sens. Nu scrie ca sa vezi semaforul Yoast verde sau pentru un scor mare pe diferitele instrumente de analiza al continutului, scrie pentru vizitatorii tai.

    Ca sa fii sigur ca ai scris un articol de calitate inainte sa-l publici citeste-l cu voce tare ca sa iti dai seama daca suna natural. Eventual rogi si pe altcineva sa-l citesca, apoi il intrebi daca i s-a parut natural, fluid la citire, daca a inteles ceea ce ai vrut sa comunici in acel articol.

    Keywords density era deja un concept depasit acum multi ani. Un video util:


  7. #7
    Avatarul lui Claudyou
    Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    533
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Citat Postat în original de teodor98 Vezi Post
    Claudyou
    multumesc mult de raspuns.. sincer insa nu prea am inteles ce vrei sa ma intreni....
    "Keywordul nu are legatura cu vreunul dintre cuvintele din pagina sursa?"
    Cuvinte din codul sursa, din html, js, etc. sa fie parte integrata dintr-o functie, tag, element, cuvantul tau cheie.
    Daca vrei, da-mi un PM cu site + kwd verificat si arunc o privire cand am timp.
    Chiar sunt curios de unde iti raporteaza atat de diferit.

    Spor!
    Fara semnatura.

  8. #8
    Avatarul lui barzafurioasa
    barzafurioasa este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    26th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    282
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Chestia cu natural si de calitate merge si nu merge. Testata de mine. Acum ceva timp aveam timp sa verific diverse chestii inclusiv densitatea cuvintelor cheie si mergea destul de bine. Apoi am inceput sa scriu la liber - am avult multe articole care nu le-am gasit in top 100-200 pana nu am intrat pe ele sa reduc densitatea. Google are un algoritm nu o persoana care sa citeasca si sa zica - a chiar daca are densitate 7% nu este o problema ca e de calitate, nu este fortat.

    Nu exista un procent magic, insa eu, pe vremea cand verificam cuvintele cheie, incercam sa ma incadrez sub 2% si mergea ok. Este posibil sa fie in functie de nisa, lungimea articolului, subiect etc - habar nu am. Uneori putin peste 1% functiona perfect, dar incercam sa ma incadrez aproape de 1.5. Ideea este ca scriam articolul natural si apoi verificam cuvintele cheie. Nu are rost sa te apuci de scris numarand de cate ori le folosesti - asa iese si mai "natural".

    De verificat o faceam manual in word cu ctrl - f. La ce iti trebuie diverse instrumente pentru asta. In word poti testa diferite variante ale cuvantului, doar radacina etc. si o imparti la nr. de cuvinte pe care il are articolul - arata tot word.

  9. #9
    Avatarul lui Claudyou
    Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    533
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Barza, era vorba despre faptul ca poti avea keyword stuffing si prin prisma imaginilor, headingurilor dispuse in alte zone ale paginii decat continutul articolului si asa mai departe. Pentru asta te ajuta tool-urile respective si nu te ajuta wordul.
    Fara semnatura.

  10. #10
    Avatarul lui barzafurioasa
    barzafurioasa este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    26th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    282
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Eu fac în general articole destul de lungi si iau in calcul doar articolul, inclusiv titlurile. Cel putin în cazul meu nu ma impactează prea mult cuvintele prezente in celelalte zone ale paginii. Am vazut si site-uri ce aveau cuvantul cheie de mai multe ori in sidebar decat in articol - ce rost mai are sa le numeri in cazul acesta?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Keyword stuffing - nu e bine (si de ce)
    De emm în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 29th July 2012, 14:36
  2. keyword stuffing
    De Robert în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 12th February 2009, 14:59
  3. keyword stuffing
    De Bogdan Citoiu în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 20th June 2007, 18:55
  4. Util21.ro - keyword stuffing ?
    De Dever în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 17th June 2007, 22:51
  5. Softpedia: scapare sau kw stuffing intentionat?
    De Dan.Rades în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 26th June 2006, 10:01

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •