Pagina 14 din 18 PrimulPrimul ... 41213141516 ... UltimulUltimul
Rezultate 131 la 140 din 177

Subiect: Potentiale probleme cu noile reguli GDPR, vs. SEO si nu numai, din Mai 2018

  1. #131
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    ICANN merge in instanta ca sa poata primi in continuare WHOIS data:

    https://www.icann.org/news/announcement-2018-05-25-en

    Groasa treaba.

  2. #132
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Cateva informatii utile in selectarea unui serviciu de backup sau hosting, sub perspectiva transferului de date catre tari terte (non-UE). Aceasta situatie este reglementatata foarte strict de GDPR. Cred ca multi sunt complet in necunostinta de cauza privind aceste lucruri.

    Deci daca folositi gazduire sau sisteme de backup care salveaza datele in afara UE, sau orice alt tip de software care transfera date personale in afara UE, este necesar ca:

    a) Datele sa fie transferate intr-o tara din Adequate countries list (exemplu: Canada)

    sau

    b) Pentru date gazduite in US, este necesar ca providerul sa fie compliant cu GDPR EU-US Privacy Shield. (in caz contrar, transferul este interzis).


    In plus, nu uitati ca mai trebuie:

    1) Data processor sa fie GDPR compliant conform politicii lor de confidentialitate (in mod evident)

    2) Sa ofere DPA (Data Processing Addendum) care este o anexa la contract in care se specifica regulile de privacy atunci cand functioneaza ca data processors

    3) Trebuie sa publicati in propria Politica de Confidentialitate link-uri catre Privacy Policy si DPA al fiecarui data processor utilizat.

    4) Edit: In Registrul intern de evidenta a procesarilor de date trebuie sa mentionati aceste transferuri de date cat si baza legala, respectiv fie apartenenta la o tara acceptata, fie compliance cu EU-US Privacy shield, functie de caz.

  3. #133
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Am vazut o chestie ciudata ( buna ) la anumite site-uri la proprietar domeniu scrie GDPR si gata, la altele - si la mine apare proprietarul - register Godaddy - cum facem sa ascunda proprietarul fara sa platesti privacy?
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  4. #134
    Avatarul lui Empire
    Empire este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    14th December 2010
    Locaţie
    BM
    Vârstă
    40
    Posturi
    360
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Probabil sunt invechite datele pe siteul cu care verifici.

  5. #135
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de Empire Vezi Post
    Probabil sunt invechite datele pe siteul cu care verifici.
    Api cum sa fie invechite daca la unele scrie Owner: GDPR Masked?
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  6. #136
    Avatarul lui Empire
    Empire este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    14th December 2010
    Locaţie
    BM
    Vârstă
    40
    Posturi
    360
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Am inteles, deci nu scrie numele tau la proprietar, ci scrie "Godaddy". Nu cred ca se considera date personale.

  7. #137
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.516
    Putere Rep
    49


    Red face GDPR Instagram

    Nu am mai urmarit topicul de vreo cateva saptamani, scuze daca repet o informatie deja postata, dar se pare ca lucrurile sunt simple in continuare, "dai click" pentru a naviga = ai acceptat.
    Cel putin asta e viziunea instagramului ("Pentru a personaliza conţinutul, a adapta şi a măsura rezultatele reclamelor şi pentru a asigura o experienţă de utilizare mai sigură, folosim module cookie. Dacă apeşi sau navighezi pe site, ne permiţi să colectăm informaţiile de pe Instagram şi din afara lui prin intermediul modulelor cookie. Află mai multe, inclusiv despre setările disponibile: Politica de utilizare a modulelor cookie.").
    Viata e simpla si frumoasa.

    GDPR_Instagram.jpg

  8. #138
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post
    Viata e simpla si frumoasa.

    GDPR_Instagram.jpg
    Am vazut si eu diverse forme de implememtare la astia mai mari, la muli nu citesti si dai x si gata, la altii ai doar varianta Accept si .. ura si la gara! Cred ca va fi o vreme "dupa ureche", sa asteptam replica legala... si mai vorbim.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  9. #139
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Am vazut o metoda noua pentru cookies, mai insidioasa asa. Totusi creativa, n-am ce zice. Nu am un screenshot asa ca descriu.

    Apare un pop-up mare in partea de sus a ecranului care acopera o buna parte din ce vrei sa citesti. Sus sunt descrise optiunile.

    Jos in stanga in popup este un link cu "Nu sunt de acord", iar langa el un un buton mare portocaliu "De acord, inchide acum". Cei mai multi nehotarati vor da click pe butonul ala mare ca sa se inchida povestea.

  10. #140
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    29th March 2013
    Vârstă
    54
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Auziti, dar daca renunt integral la orice cookie-uri pe site-urile pe care nui sunt neaparat necesare, mai este nevoie sa mai bruiez vizitatorul cu mesaje si butoane de instiintare?

    Si o corectie: am spus despre scriptul 2performant de conversie automata a link-urilor ca acesta plaseaza un cookie si deci nu poate fi rulat pana vizitatorul nu isi da acordul. Am aflat intre timp ca este vorba de un cookie CloudFlare (_cfduid) si se pare ca intra la categoria strict necesare, fiind un cookie de securitate. In conditiile astea scriptul poate fi folosit fara acordul utilizatorului chiar daca cookie-ul este plasat de 2Performant.

Pagina 14 din 18 PrimulPrimul ... 41213141516 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 28
    Ultimul Post: 14th September 2012, 12:05
  2. Castiguri potentiale? colinde
    De edy12006 în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 18th November 2009, 22:06
  3. Noile reguli legate de domeniile de internet
    De romania inedit în forumul Domenii web
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 28th June 2008, 19:37
  4. Reguli de transliteratie
    De alecs în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 29th September 2007, 01:33

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •