Pagina 5 din 18 PrimulPrimul ... 3456715 ... UltimulUltimul
Rezultate 41 la 50 din 177

Subiect: Potentiale probleme cu noile reguli GDPR, vs. SEO si nu numai, din Mai 2018

  1. #41
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Intreb ca necunoascator: la afiliere nu intra sub incidenta GGPR? Ca se stocheaza datele ( IP) ca sa se stie daca omul revine pe site... sau ma incurc undeva? Ca idee, daca s-ar sterge cookies dupa iesirea de pe site si nu s-ar stoca datele [ AdSense, Afiliere ], mai trebuie sa implementezi ceva?
    Buna intrebare.

    Daca doar il trimiti printr-un link cu affiliate id in url, fara vreun cookie, plain asa, e ok. Comerciantul trebuie sa fie compliant, iar in softul de afiliere sa stearga IP si sa transforme informatia in cantitativa (clicks /sales) si anonimizata (ip-ul #199 in loc de IP real).

    Edit: Cred ca legea va da mari batai de cap platformelor de afiliere gen 2P.

  2. #42
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Teoretic, dupa parerea mea legea AR TREBUI sa fac distinctie intre cookies persistente si cele semi-permanente, pe termen scurt si cu un scop bine definit. Sper ca ePrivacy sa introduca asa ceva spre sfarsitul anului, desi deocamdata nu am gasit niciun semn despre asta. Aplicarea conform legii actuale (fara norme, fara exceptii, fara nuantari) distruge functionalitatea in foarte multe segmente online.

    Eu as permite cookies pentru stats/tracking si conversie in anumite conditii, cu expirare automata in maxim 30 de zile si cu conditia de a fi utilizate strict in scopurile respective, si in final transformate ca informatie anonimizata.

    Insa deocamdata e doar o speranta. Sper ca legislatorul sa inteleaga ca asa ceva e vital, strict pentru functionalitatea serviciilor din internet. E destul ca a decedat Whois.

    Totusi asta nu va salva AdSense.

    Restul gen Adwords, stats, afiliere, conversii ar putea fi ok daca se dau astfel de norme.

  3. #43
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Update Google Analytics:

    Am gasit o solutie simpla care rezolva problema GDPR compliance pentru Google Analytics, folosind browser fingerprinting:

    https://github.com/Foture/cookieless-google-analytics

    V-o recomand cu caldura. Spre deosebire de alte metode, e foarte simplu de implementat.

  4. #44
    Avatarul lui Floki
    Floki este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    15th March 2015
    Vârstă
    55
    Posturi
    301
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Citat Postat în original de emm Vezi Post
    cookieless-google-analytics
    Problema e cata incredere poti avea in algoritmul lor. Ma indoiesc ca obtin o acuratete de 94%; majoritatea solutiilor/trainingurilor/cursurilor/etc GDPR sunt exagerate ca rezultate si pret. Eu voi implementa o solutie similara, dar in loc de
    Cod:
    'clientId': new Fingerprint().get()
    folosesc
    Cod:
    'clientId': session_id
    Daca primesc acceptul, atunci salvez session_id intr-un cookie si-l folosesc in urmatoarele sesiuni. Mai greu cu returning visitors, dar sper ca, odata cu noua ePrivacy, cookieurile GA vor fi exceptate.

  5. #45
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Nu are acuratete; cookie-less e alta lume si precizia e slaba. Next best thing.

  6. #46
    Avatarul lui Floki
    Floki este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    15th March 2015
    Vârstă
    55
    Posturi
    301
    Putere Rep
    20


    Implicit

    ICO UK (similar ANSPDCP) are un tool pentru cookies care e tot dat exemplu. Intradevar, inca nu e 25 Mai si GDPR nu e in vigoare si foloseste vechea procedura de implied consent. Problema e ca si in vechea lege userul poate sa refuze; am dat "Turn cookies off" si cookieul de analytics e pastrat.

    Legile nu se aplica si celor care le dau.

  7. #47
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Citat Postat în original de Floki Vezi Post
    ICO UK (similar ANSPDCP) are un tool pentru cookies care e tot dat exemplu. Intradevar, inca nu e 25 Mai si GDPR nu e in vigoare si foloseste vechea procedura de implied consent. Problema e ca si in vechea lege userul poate sa refuze; am dat "Turn cookies off" si cookieul de analytics e pastrat.

    Legile nu se aplica si celor care le dau.
    Cam asa. Tool-ul ala este un contraexemplu.

    Aplicarea corecta necesita un tool bun, modificari pe site si mai tot ce am vazut NU fac ce trebuie. Ei cer consent... stocheaza consent-ul, dar nu fac nimic realmente cu cookies. Implementarea corecta cap-coada (consent granular; activare/dezactivare scripts ; STERGERE cookies vechi/nedorite; audit cookies) nu e usoara avand in vedere si diversitatea de solutii folosite pentru website.

    Eu folosesc o solutie custom, in care acum chiar stergem fortat cookies care au fost setate mai demult, dar nu mai sunt acceptabile acum.

  8. #48
    Avatarul lui Twigg
    Twigg este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    30th November 2013
    Posturi
    195
    Putere Rep
    0


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Am citit tot ce s-a scris dar va jur ca nu am inteles esentialul: Eu sunt Fane instalatorul si am un banal wp bagat in adwords cu care mai ciupesc 2, 3 clienti. Habar n-am daca am in site analytics sau alte coduri, am platit un vecin sa-mi faca site-ul. Trebuie sa adaug ceva pe site? Sau sa-mi pun in footer un text gen "acest site nu solicita si nu stocheaza datele dvs.personale"?

    Nu va suparati ca am intrebat..

  9. #49
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de Twigg Vezi Post
    Trebuie sa adaug ceva pe site? Sau sa-mi pun in footer un text gen "acest site nu solicita si nu stocheaza datele dvs.personale"?

    Nu va suparati ca am intrebat..
    Teoretic am inteles ca trebuie sa ai 3 pagini: Termeni și condiții, Politica de confidențialitate, Politica de cookie-uri, dar cand si cum ii spui despre astea vizitatorului, nu mai stiu!
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  10. #50
    Avatarul lui dufix
    dufix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    8th July 2016
    Posturi
    140
    Putere Rep
    15


    Implicit

    Teoretic vizitatorul ar trebui notificat/intrebat/anuntat doar de politica de confidentialitate si de cookie-uri in momentul cand acceseaza site-ul, nu?
    Termeni si conditii probabil se refera la managementul intern al fiecarui site/blog/magazin online, iar citirea lor tine strict daca vrea sau nu vrea vizitatorul sa se informeze inainte de a se inregistra/cumpara/comenta samd. Gresesc?
    Totodata cum ar trebui implementate aceste chestii? Printr-un popup la prima accesare sau recurent la o perioada anume de timp?
    Scuzati daca intrebarile vi se par aiurea.

Pagina 5 din 18 PrimulPrimul ... 3456715 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 2 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 2 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 28
    Ultimul Post: 14th September 2012, 11:05
  2. Castiguri potentiale? colinde
    De edy12006 în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 18th November 2009, 21:06
  3. Noile reguli legate de domeniile de internet
    De romania inedit în forumul Domenii web
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 28th June 2008, 18:37
  4. Reguli de transliteratie
    De alecs în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 29th September 2007, 00:33

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •