Pagina 9 din 18 PrimulPrimul ... 7891011 ... UltimulUltimul
Rezultate 81 la 90 din 177

Subiect: Potentiale probleme cu noile reguli GDPR, vs. SEO si nu numai, din Mai 2018

  1. #81
    Avatarul lui dufix
    dufix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    8th July 2016
    Posturi
    140
    Putere Rep
    15


    Implicit

    @emm, ai idee cine plateste amenda daca e cazul? Firma ca PJ sau eu ca administrator al firmei? Scuze daca ti se pare cretina intrebarea.

  2. #82
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de dufix Vezi Post
    @emm, ai idee cine plateste amenda daca e cazul? Firma ca PJ sau eu ca administrator al firmei? Scuze daca ti se pare cretina intrebarea.
    Amenda se da de obicei firmei, ea incalca legea.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  3. #83
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    @dufix, asta e intrebare legala. In fine, amenda se aplica firmei.

    In Romania exista insa si raspunderea administratorului. Daca se ajunge la insolventa, inchiderea firmei, stiu eu (putin probabil dar na, teoretizam) in acest caz e posibil sa intre si ceva pe partea asta. Pentru situatia asta mi-as contacta avocatul. Nu cunosc suficiente despre raspunderea administratorului.

    " Administratorii răspund personal faţă de societate pentru prejudiciile aduse prin încălcarea legii, a mandatului primit sau prin culpă în administrarea societăţii."

    Deci... daca nu administrezi corect, poate sa fie nasol. Dar repet, amenda e primita de societate. Important e ce se intampla dupa.

    Edit: Uite aici un link despre raspunderea administratorului .

    Edit2: Se aplica atunci cand este vorba fie de rea credinta, fie de incalcarea unei legi care produce prejudiciul in dauna societatii si indirect a tertilor si creditorilor sai. GDPR poate fi o astfel de lege. Repet, ar fi bine sa intrebi un avocat.

  4. #84
    Avatarul lui dufix
    dufix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    8th July 2016
    Posturi
    140
    Putere Rep
    15


    Implicit

    Multumesc, @Rapsodia si @emm!
    Intreb deoarece in eventualitatea unei amenzi mari... imi va fi practic imposibil sa o platesc. Trebuie sa caut un avocat.

  5. #85
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de dufix Vezi Post
    Multumesc, @Rapsodia si @emm!
    Intreb deoarece in eventualitatea unei amenzi mari... imi va fi practic imposibil sa o platesc. Trebuie sa caut un avocat.
    deci varianta e pe firma nu platesc nu exista
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  6. #86
    Avatarul lui hl2u
    hl2u este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    15th November 2006
    Vârstă
    49
    Posturi
    483
    Putere Rep
    33


    Implicit

    "Ana-Maria Udriște explică în video-urile săptămânale cu sfaturi juridice importanța Termenilor și Condițiilor pentru o pagină care activează pe internet.

    Lucruri importante pe care le vei afla în video-ul informativ făcut de Ana-Maria Udriște.

    - De multe ori când avem un site, legea ne obligă să avem o secțiune de Termeni și Condiții (TC)

    - În momentul când cineva intră pe un site și fie ia un serviciu sau un produs, el are nevoie să afle la ce se înhamă. Cum dă banii, cine răspunde pentru banii respectivi, cât e garanția, ce dați voi, dacă poate da banii înapoi și în ce cazuri, ce se întâmplă dacă nu merge platforma 24 de ore? TC e contractul la distanță cu un consumator care intră pe site.

    - E important să fie personalizate. Dacă activați în domeniul medical, TC trebuie să fie mai specifici, decât un site care vinde hosting. Ideea TC e că modul în care sunt formulate poate să vă scape din multe probleme. "

  7. #87
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    deci varianta e pe firma nu platesc nu exista
    Daca nu ai SRL, platesti cam tu personal. De aia se face cu "raspundere limitata".

    PFA etc - esti direct responsabil.

    Dar eu zic ca te stresezi prea mult acum. Am mai zis, incepeti si faceti ceva. Implementare treptata. N-o sa iti dea nimeni amenda pe 26. Threadul meu este de crestere awareness, chestiunea e serioasa, nu trebuie ignorata. Dar nici nu poti sa ceri unui om care nu e firma sa aiba toate sistemele unei multinationale si sa fie gata instant. (Nota - ati/am avut la dispozitie 2 ani pana acum totusi...)

    Parerea mea este ca in cele mai multe cazuri, implementarea completa o sa ia vreun an. Chiar si eu, voi fi 50% gata pe 25 mai. Dar - daca ai 30% facut si continui, esti pe un trend de compliance, autoritatile vor tine cont de asta. Deci sansele sunt mari sa scapi cu avertizare chiar daca ai un breach si esti firma mica si ai avut ghinionul sa te raporteze cineva.

    La firmele medii mari insa, trebuie sa cam fie compliant deja. Au bani pt asta, uzual e un cost mic pt ele.

    80% din firmele mici pariez ca nici nu stiu sau nu au bagat in seama GDPR. Dar vor afla.

  8. #88
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    55
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Cei care faceti afiliere prin PS si 2P si folositi scripturile de conversie automata a link-urilor trebuie sa aveti in vedere ca cel de la 2Performant, in forma in care e acum, genereaza si un cookie deci nu poate fi folosit inainte de obtinerea acceptului.

    si o intrebare:
    Daca nu exista alte cookie-uri decat cele necesare navigarii, mai e nevoie de altceva decat sa specifici asta?
    Daca nu prelucrezi in niciun fel datele colectate prin formularele de comentarii si nici nu le transmiti catre terti, mai e nevoie de altceva decat sa specifici asta?

  9. #89
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Citat Postat în original de Mishu Vezi Post
    Daca nu exista alte cookie-uri decat cele necesare navigarii, mai e nevoie de altceva decat sa specifici asta?
    - Recomand trecerea de la cookie necesar navigarii la session-based cookie. Cam asa s-a procedat peste tot pe unde am vazut, si asa facem si noi. Sesiunile sunt ok pentru ca nu sunt persistente, se distrug cand se inchide browserul.

    Daca nu e posibil, iata ce am observat in practica (peste tot unde sunt astfel de mecanisme inclusiv pe sistemele gen cookiebot si cazuri implementate deja): Da, trebuie cerut consent si pentru aceste cookies (dar poate fi prebifat) de tip ("Necesare"). Totusi daca utilizatorul nu le accepta, mi-e teama ca va trebui sa gasesti alt mecanism de navigare. Vezi din nou sugestia de mai sus.

    - Pentru cookies care seteaza preferinte de navigare, setari user - da, si pentru astea trebuie cerut consent (nebifat) de tip "Preferinte".

    Citat Postat în original de Mishu Vezi Post
    Daca nu prelucrezi in niciun fel datele colectate prin formularele de comentarii si nici nu le transmiti catre terti, mai e nevoie de altceva decat sa specifici asta?
    Continutul generat de utilizator este o dubla problema:

    1) Din punct de vedere GDPR, poate fi / contine / este PII deci trebuie tratat ca si datele personale. Vine Gigi si isi posteaza acolo numele si emailul; ghici ce - asta te implica pe tine si trebuie sa pui politia de paza langa postul lui (glumesc desigur, dar ai inteles sper). Mai mult decat atat, Gigi te poate lua la rost ce faci cu datele lui, asa cum noi luam la rost Facebook pentru datele postate de (ghici cine?) noi.

    2) S-a discutat deja pe forum de mai multe ori, proprietarii siturilor sunt raspunzatori de user-generated content. (alta belea, din aceeasi categorie)

    Daca ai situl, deja prelucrezi. A stoca inseamna prelucrare. Ca nu te uiti tu prin ele, e irelevant pentru lege - ba chiar daunator (pentru tine). E de datoria ta sa te uiti, sa monitorizezi, sa asiguri compliance.

    Deci nici vorba de "doar sa specifici asta". E vorba de PII, deci automat implica GDPR si consent. Recomand sa mergi direct la avocat cu asta (si asigura-te ca e specializat pe GDPR, nu toti cunosc legea). Daca situatia e prea incalcita acum, nu te descurci, ti se pare prea mult recomand din nou abordare graduala - rezolva ce poti, pas cu pas. Iei o zi de pauza si continui in zilele urmatoare cand a trecut durerea de cap.

    @Mishu - Imi pare rau de vestile proaste... as vrea sa-ti dau o solutie simpla dar cam prin zona asta sunt lucrurile. E mai bine sa stii, sa iei masuri, decat sa mergi cu ochii inchisi.

    Observatie generala: In acelasi time incurajez orice membru de pe forum care are deja solutii tehnice si preferabil verificate dpdv legal, sa le posteze, pot fi de ajutor (multumim @Floki, oricine mai are recomandari bine puse la punct, atat legale cat si/sau tehnice, este binevenit).

  10. #90
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Citat Postat în original de dufix Vezi Post
    Multumesc, @Rapsodia si @emm!
    Intreb deoarece in eventualitatea unei amenzi mari... imi va fi practic imposibil sa o platesc. Trebuie sa caut un avocat.
    @dufix, putin probabil sa iei direct amenda... incepe sa aplici compliance treptat.

    La o prima vizita nedorita (sa speram ca nu primesti), daca ai facut deja progres partial probabil vei primi o mustrare initial si recomandari ce sa faci in continuare.

Pagina 9 din 18 PrimulPrimul ... 7891011 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 28
    Ultimul Post: 14th September 2012, 11:05
  2. Castiguri potentiale? colinde
    De edy12006 în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 18th November 2009, 21:06
  3. Noile reguli legate de domeniile de internet
    De romania inedit în forumul Domenii web
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 28th June 2008, 18:37
  4. Reguli de transliteratie
    De alecs în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 29th September 2007, 00:33

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •