Pagina 12 din 18 PrimulPrimul ... 21011121314 ... UltimulUltimul
Rezultate 111 la 120 din 177

Subiect: Potentiale probleme cu noile reguli GDPR, vs. SEO si nu numai, din Mai 2018

  1. #111
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.516
    Putere Rep
    49


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Legea e ca de obicei "romaneasca", eu am site-uri dar nu am cifra de afaceri, nu am venituri din online, imi da 4% din Zero? Fac pariu ca nici in "20 - 20" legea nu va fi 100% aplicabila in RO.
    "Legea" (Regulamentul) cam nu e "romaneasca" deloc, stiu ca se exagereaza mult pe baza ei (avocati care spera sa sperie companii pentru consultanta, chiar in acest topic de cauta chichite), dar e bine sa privim si in spiritul ei, mai sus cateva persoane erau foarte deranjate de emailuri de tip spam si SMS-uri nesolicitate. Nu mai vorbesc de cati ma suna pe numarul pe care il furnizez institutiilor statului ca sa-mi [propuna sa investesc in tot felul de..., mai nou (de cateva saptamani) e la moda cu monedele virtuale (aka bitcoin & Co.).

    Daca vreti sa faceti o fapta buna deschideti un nou subforum in care sa se faca subtopicuri cu spam-uri dupa 25.05.2018, de preferat cele cu apel telefonic (sa zicem ca la email si sms nu e deranjul prea mare, arunci o privire cand esti mai linistit, dar la telefon oarecum "trebuie" sa raspunzi daca ai numarul de telefon pus pe carti de vizita date clientilor sau potentalilor clienti). La cateva (minim 2, cu cat mai multi cu atat mai bine) cu aceeasi sursa, strans probe si reclamatie la data protection.

    Citat Postat în original de wega77 Vezi Post
    Aplicarea amenzilor este un pic ciudata, din cate vad se refera mai mult la giganti:

    " .... Amenzile administrative sunt reglementate cu privire la două categorii de fapte: primă categorie prevede sancțiuni de până la 10 milioane de euro sau, în cazul unei întreprinderi, de până la 2% din cifra de afaceri mondială, iar a doua categorie prevede sancțiuni de până la 20 de milioane de euro sau, în cazul unei întreprinderi, de până la 4% din cifra de afaceri mondială.

    Se constată că în cazul în care este vorba despre persoane care nu sunt întreprinderi – întreprinderea fiind definită de Regulament ca fiind orice persoană fizică sau juridică, care desfășoară activități economice în orice formă de asociere – limitele maxime sunt stabilite până la 10 milioane de euro, respectiv până la 20 de milioane de euro. În cazul în care vorbim de întreprinderi, atunci limitele sunt de până la 10 milioane de euro sau de până la 2% sau până la 20 de milioane de euro sau de până la 4%, luându-se în calcul valoarea cea mai mare a amenzii. Regulamentul a avut în vedere faptul că pentru o corporație foarte mare valoarea limita de 20 de milioane de euro poate sa nu reprezinte o amendă mare și atunci a prevăzut posibilitatea ca raportarea sa se facă si la cifra de afaceri mondială, caz in care, dacă este mai mare, înseamnă că aceasta va fi amenda administrativă.

    De asemenea, o sancțiune similară celei mai aspre prevăzută de Regulament se aplică și în cazul în care se încalcă un ordin al Autorității de Supraveghere, prin care se stabilesc măsuri corective, adică în măsura în care s-au stabilit măsuri corective și nu sunt respectate, acestea nu sunt aduse la îndeplinire, atunci Autoritatea de Supraveghere are, de asemenea, posibilitatea să aplice această amendă de până la 20 de milioane de euro și de până la 4% din cifra de afaceri mondială. Se observă că Regulamentul stabilește limitele maxime ale amenzii, urmând ca fiecare autoritate de supraveghere să determine în concret cuantumul amenzii aplicate în raport de criterii care sunt stabilite de acest Regulament..... "

    Sursa juridice.ro

    Nu zice nimic de un site care nu are cifra de afaceri.

    @wega: chiar tu ai scris ce se intampla cand cifra de afaceri este 0. Sa nu se bucure Rapsodia că a scăpat daca e falit. Oricum el are posibilitatea sa-si aiba firma in Republica Moldova, siteurile sa fie inregistrate tot pe o persoana din republica Moldova si e cușer.
    Eventual ar putea face un ban de la voi printr-un sistem de tip proxy (firma intermediara etc.), daca aveti incredere in el.
    Ultima modificare făcută de Marius Cristian; 18th May 2018 la 15:24.

  2. #112
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post

    @wega: chiar tu ai scris ce se intampla cand cifra de afaceri este 0. Sa nu se bucure Rapsodia că a scăpat daca e falit. Oricum el are posibilitatea sa-si aiba firma in Republica Moldova, siteurile sa fie inregistrate tot pe o persoana din republica Moldova si e cușer.
    Eventual ar putea face un ban de la voi printr-un sistem de tip proxy (firma intermediara etc.), daca aveti incredere in el.
    Nu ma refeream la falit ci la faptul ca nu scoti bani din site-uri [ nu e cazul meu! ]. Cat despre a avea site pe cetatean din MD si veniturile inregistrate in tari precum Franta, Germania, Malta [ nu zic Luxemburg, Dubai, etc.. ] unde impozitul este zero la venituri mai mici [ gen 1000 euro/luna ] este o optiune la care se gandesc multi. Culmea este ca e chiar util un card + paypal pe MD, teoretic o vreme stai linistit.

    Off Topic: eu oricum am implementat cat m-a dus capul, prefer sa fiu la adapost, decat sa caut cum sa ma eschivez de urmaritori.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  3. #113
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Stati linistiti, amenda se gaseste. (Statul roman e priceput la asta)

    Cine are firma activa in Romania si a fost controlat de autoritati de 20 de ori stie.

    Eu sunt doar curios daca in forma grava si repetata vor aplica si o suspendare a firmei in cupla. Asta ar face curatenie cum trebuie. (Nu e in GDPR, dar probabil nu-i impiedica nimic sa adauge asta la implementarea locala, ca o forma mai severa). Eu cred ca ar fi necesar pentru spammeri.

    Edit: Faptul ca firma are CA 0 e irelevant, tot va primi o amenda. Cuantumul va fi stabilit prin implementarea locala.

  4. #114
    Avatarul lui Floki
    Floki este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    15th March 2015
    Vârstă
    55
    Posturi
    301
    Putere Rep
    20


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Tool pentru verificare daca sunteti ok cu cookies: https://www.cookiebot.com/en/
    (acum e destul de solicitat, puteti primi rezultatul si dupa cateva ore)


  5. #115
    Avatarul lui wega77
    wega77 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    17th January 2014
    Vârstă
    46
    Posturi
    314
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Citat Postat în original de Floki Vezi Post
    Tool pentru verificare daca sunteti ok cu cookies: https://www.cookiebot.com/en/
    (acum e destul de solicitat, puteti primi rezultatul si dupa cateva ore)


    Pentru cei care au probleme si sunt pe WP, au aparut cateva plugin-uri:

    GDPR Cookie Compliance
    Cookie Law / GDPR Info
    GDPR

    Si multe altele

  6. #116
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    E ok abordarea celor de la adevarul? Adica ori dai de acord, ori ciuciu?

    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  7. #117
    Avatarul lui Floki
    Floki este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    15th March 2015
    Vârstă
    55
    Posturi
    301
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    E ok abordarea celor de la adevarul? Adica ori dai de acord, ori ciuciu?
    Nu numai ca e ciuciu, dar deja cookie-urile sunt plasate.

    Am avut mai multe discutii cu administratori de site-uri importante, n-am gasit unul care sa implementeze corect (majoritatea n-au modificat decat tos si privacy, nici alea ok).

  8. #118
    Avatarul lui Floki
    Floki este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    15th March 2015
    Vârstă
    55
    Posturi
    301
    Putere Rep
    20


    Implicit

    La gsp.ro trebuie sa dai accept (singurul buton) ca sa citesti tos si privacy.

  9. #119
    Avatarul lui catalinux19
    catalinux19 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    7th October 2013
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    35
    Posturi
    475
    Putere Rep
    23


    Implicit

    Citat Postat în original de Floki Vezi Post
    La gsp.ro trebuie sa dai accept (singurul buton) ca sa citesti tos si privacy.
    merge si X.

    Oricum o tampenie mare cu GDPR-u asta mi se pare mail-urile primite ca sa reconfirmi inscrierea la newsletter.

  10. #120
    Avatarul lui wega77
    wega77 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    17th January 2014
    Vârstă
    46
    Posturi
    314
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Pentru cei care inca se mai intreaba cum sa facem....am solutia


Pagina 12 din 18 PrimulPrimul ... 21011121314 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 28
    Ultimul Post: 14th September 2012, 11:05
  2. Castiguri potentiale? colinde
    De edy12006 în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 18th November 2009, 21:06
  3. Noile reguli legate de domeniile de internet
    De romania inedit în forumul Domenii web
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 28th June 2008, 18:37
  4. Reguli de transliteratie
    De alecs în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 29th September 2007, 00:33

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •