Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Versiuni lingvistice in subfoldere pe domeniu .com

  1. #1
    Avatarul lui matrimo
    matrimo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    26th January 2011
    Locaţie
    Bruxelles
    Vârstă
    44
    Posturi
    142
    Putere Rep
    25


    Lightbulb Versiuni lingvistice in subfoldere pe domeniu .com

    Buna ziua,

    De cativa ani folosim cate un domeniu pentru fiecare versiune lingvistica : domeniu.fr .com .ro .it etc. Pe termen lung este mult de munca sa promovezi un brand/serviciu cand folosesti cate un nume de domeniu pentru fiecare tara deservita. Avantaje geolocalizarii si folosirii unui cctld pentru fiecare tara, le cunoastem, insa, in lipsa timpului, a unei promovari constante a fiecarui nume de domeniu in parte, competitia o ia inainte. Intentionam sa facem niste schimbari. Asemeni procedeului folosit de ikea.com am dori si noi sa mutam toate versiunile lingvistice pe domeniu.com, in subfoldere. Pe homepage-ul domeniu.com utilizatorul va trebui sa aleaga limba dorita sau vom detecta limba utilizatorului directionandu-l catre subfolderul potrivit.

    Din cate observ, keywordurile din linkuri sunt foarte importante, acestea fiind afisate in Bold in rezultatele de cautare. Aici apar si intrebarile topicului :

    1. Ar fi util sa folosim forma domeniu.com/ro/ ptr versiunea in romana, domeniu.ro/fr/ ptr versiunea in franceza, domeniu.com/en/ ptr versiunea in engleza SAU mai degraba...ne sfatuiti sa inlocuim /ro, /fr, /en cu keyword-uri din limbile respective, (exemplu domeniu.com/matchmaking/ in loc de domeniu.com/en/ pentru versiunea in limba engleza ) ?

    2. Daca folosim keyworduri (in loc de /en/ ) ca nume ale subfolderelor, nu va fi o problema in plus cand vom folosi : rel="alternate" hreflang="x-x" ?
    Va trebui sa urmez modelul ikea.com folosind doar keyworduri in engleza exemplu ikea. com/fr/catalog/categories/departments/kitchen/ versiune in franceza si respectiv ikea.com/ro/catalog/categories/departments/kitchen/ versiune in limba romana ? Sua mai degraba nu folosim rel="alternate" hreflang="x-x" si concepem pagini folosing keyworduri locale, cu continut disponibil intr-o singura limba de genul domeniu.com/ro/despre-noi/ si domeniu.com/en/about-us/ etc.

    3. Versiunea in engleza ar fi bine sa o instalam tot in subfolder pe domeniu.com/en/ sau pe root in domeniu.com ?

    PS: Nu intentionam sa folosim subdomenii deoacere, dpdv al promovarii, ar fi aceeasi bataie de cap ca si cu domeniile ccTld iar pe o carte de vizita (de ex.), nu mi se pare Profesional

    Va multumesc anticipat pentru opinii.

  2. #2
    Avatarul lui PhoeniXman
    PhoeniXman este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    8th October 2010
    Locaţie
    Cluj
    Vârstă
    37
    Posturi
    1.814
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Depinde si ce domeniu ai, eu de ex la frowz folosesc cuvinte cheie pentru fiecare limba pentru ca nu am cuvintele cheie in denumirea domeniului (ex. jocurionline.ro), ajuta cat de cat la seo.

  3. #3
    Avatarul lui matrimo
    matrimo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    26th January 2011
    Locaţie
    Bruxelles
    Vârstă
    44
    Posturi
    142
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Domeniul, deja marca inregistrata in 28 de tari, ar trebui sa devina un brand in aceasta nisa si are origini in limba latina: matrimo.com

  4. #4
    Avatarul lui gmc
    gmc
    gmc este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    4th December 2013
    Posturi
    148
    Putere Rep
    19


    Implicit

    off topic daca se permite:

    De mult timp prezinti site ul/site urile afiliate aici pt parerile colegilor. Am intrat pt aspect site, si pare "nefinisat", nu are plata online cu card/paypal...destul de putine poze/profiluri...text in pagini cam putin...

    Daca vrei sa faci un brand, nu te arunca pe multe tari simultan. Incerca sa faci in RO mai intai ceva "wow" si apoi te extinzi...altfel pe viitor, cam tot la acelasi nivel ai putea ramane...

    ...doar 2 tipuri de taxe: 135/400lei, prin posta sau transfer...poate unii vor in secunda aia sa dea un mesaj, sa plateasca o taxa pe mesaj online si asta e tot...ar trebui sa oferi orice posibilitate de plata si activare/trimitere mesaj...

    ...sistemul actual...face transfer bancar...apoi da sms la nr de mobil...apoi se aciveaza contul...era valabil acum 5-10ani...in ziua de azi cam totul se desfasoara mai rapid si prompt...daca te uiti la site urile de succes din alte nise/domenii...

    SPOR LA TREABA...ca mai ai multe de facut!
    Succesul este ca si sarcina. Toata lumea te felicita, dar nimeni nu stie de cate ori ai fost f....

  5. #5
    Avatarul lui matrimo
    matrimo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    26th January 2011
    Locaţie
    Bruxelles
    Vârstă
    44
    Posturi
    142
    Putere Rep
    25


    Implicit

    @GMC
    Multumesc pentru parera ta de care cu siguranta tinem cont. Tot offtopic - Va fi un efect "wow", pentru unii "aoleu".... in sensul ca abordarea va fi diferita iar serviciile accesibile exclusiv persoanelor de succes din clasa bussiness care nu doresc sa fie contactate de persoane care nu corespund preferintelor lor. Vom elimina asadar serviciile de corecpondenta existente prin care oricine, oricand poate contacta pe oricine. Accesul la serviciile noastre va fi posibil doar in urma unui interviu, a unei verificari stricte a fiecarui membru, respectiv in urma semanarii unui contract de servicii de curtaj matrimonial. Site-ul va fi doar un suport informatic / catalog cu acces restrictionat iar de facilitarea contactelor / organizarea intalnirilor intre membri ne vom ocupa noi pentru fiecare membru in parte. Asupra activitatii de matchmaking, poate s-au exprimat mai clar decat noi cei de la berkeley-international .com sau umbrellafortwo .ro Inchei offtopic-ul.

    Ne vom limita la versiunea in romana, franceza si engleza.

  6. #6
    Avatarul lui matrimo
    matrimo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    26th January 2011
    Locaţie
    Bruxelles
    Vârstă
    44
    Posturi
    142
    Putere Rep
    25


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    M-am documentat temeinic si pot sa adaug cateva concluzii care eventual ar putea ajuta pe altii aflati intr-o situatie asemanatoare.

    Conform Google, inclusiv linkurile trebuie sa ofere utilisatorilor o idee despre continutul paginii, implicit despre limba in care este redacatata acea pagina (in cazul unui site cu multiple versiuni lingvistice)


    "Carefully consider your choice of URL
    Google uses the content of the page to determine its language, but the URL itself provides human users with useful clues about the page’s content. For example, the following .ca URLs use fr as a subdirectory to clearly indicate French content: http :// example .ca/fr/vélo-de-montagne.html and http:// fr.example .ca/vélo-de-montagne.html. "
    Sursa aici

    Cand instalam o versiune in alta limba intr-un dosar, este indicat sa folosim forma urmatoare exemple.com/ro/ sau exemple.com/en/ in loc de exemple.com/romaniankeyword/ sau exemple.com/englishkeyword/, desi la prima vedere avem impresia ca versiunea recomanadata de Google sub forma .com/ro/ , .com/en/, nu ar prezenta un avantaj din punct de vedere SEO. Sa nu uitam ca noi trebuie sa construim site-uri pentru oameni, nicidecum pentru motoarele de cautare. Adaugare indicelui lingvistic /ro/ , /fr/, nu influienteaza pozitionarea in SERPS asa cum spune Matt Cuts aici ci din contra, poate ajuta ulilizatorul sa inteleaga structura (si limba) site-ului vizitat.

    In consecinta voi opta pentru forma /ro/, /fr/ pentru URL-urile fiecarei versiuni limgvistice instalate, in loc de cuvinte cheie.


    PS: Presimt dupa acest raspuns util, reputatia mea pe seopedia va face un salt de la cifra 0 la cifra 1 ca ma tot intreb retoric: ori sunt ghinionist ori sunt prost ?
    Ultima modificare făcută de matrimo; 12th August 2016 la 12:20.

  7. #7
    Avatarul lui matrimo
    matrimo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    26th January 2011
    Locaţie
    Bruxelles
    Vârstă
    44
    Posturi
    142
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Revin cu cateva detalii "surpriza", rezultate din aceasta mutare a tuturor versiunilor lingvistice de pe ccTLD catre gTLD/subfolder/. De aproximativ 3 saptamani am transferat versiunile lingvistice din domeniu .ro, si domeniu .fr catre domeniu .com/ro/ , respectiv domeniu .com/fr/ . Limba engleza a ramas instalata pe domeniu .com.

    In .htaccess am pus redirect 301 de pe domeniu .ro catre domeniu .com/ro/

    In WMT exista posibilitate targetarii lingvitice pentru un folder si am setat-o.

    La optiunea de mutare a site-ului in WMT exista doar possibilitatea de mutarea a unui domeniu .ro catre alt domeniu .com (de la root la root) insa nu exista posibilitatea mutarii unui domeniu .ro catre subfolder-ul unui alt nume de domeniu, de forma domeniu .ro catre domeniu .com/ro/

    Ce am facut ? Nu stiu daca am procedat corect si aici as ruga cunoscatorii sa ma lumineze si pe mine.

    Am sistat redirectionarea de pe domeniul vechi domeniu .ro catre subfolderul domeniului nou domeniu .com/ro/ si am pus timp de o ora redirect 301 in .htaccess pe vechiul domeniu catre domeniu .com, asa cum accepta WMP. Apoi dupa ce a aparut confirmare inregistrarii mutarii in WMT de la domeniu A la domeniu B, am fixat redirect 301 in htaccess de pe domeniu .ro catre domeniu .rom/ro/

    Am pus "alternate href lang " doar pe Homepage-urile principale , adica pe domeniu .com , domeniu .com/ro/ i domeniu .com/fr/ intrucat in restul paginilor ... unele nu au echivalent in alta limba. Ele par corecte.

    Problema : Paginile site-ului si subfolderele au fost indexate (>20.000) de mai bine de o saptamana in Google. Redirectionarea de genul: domeniu .ro/pagina123/ se realizeaza corect catre domeniu .com/ro/pagina123/ insa, in SERP am cazut de pe pagina 1, undeva pe pagina 7-8-9.

    Daca va continua astfel ... voi fi nevoit a revin la ccTLD.

    Am gresit ceva ? Sau credeti ca este doar o chestiune de timp pana la recastigarea pozitiilor initiale ?

    Multumesc celor care au bunavointa sa-mi raspunda la subiect.

  8. #8
    Avatarul lui matrimo
    matrimo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    26th January 2011
    Locaţie
    Bruxelles
    Vârstă
    44
    Posturi
    142
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Pentru a concluziona topicul si ptr a partaja experienta mutarii site-ului, adaug urmatoarele: Totul revenit la normal in prezent, inclusiv numarul de vizitatori pe care le aveau vechile nume de domenii pe care s-a pus desigur RedirectPermanent. Backlinkurile catre vechile nume de domenii sunt contabilizate pentru noul nume de domeniu in Google - (webmasters/tools). A fost doar o chestiune de timp.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Dezactiveaza verificarea automata a noilor versiuni de plugin-uri
    De Bogdan Calin în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 13th May 2012, 23:18
  2. Link Exchange 3 way domeniu AUTO pot oferi PR3,4 din orice domeniu
    De Iskander în forumul Link/banner exchange
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 16th October 2008, 13:58
  3. Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 9th July 2008, 20:49
  4. Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 15th February 2007, 17:01
  5. Versiuni php, mysql, phpmyadmin
    De Diana în forumul Server side
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 17th October 2006, 09:16

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •