Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 44

Subiect: Puterea linkului vs numarul de pagini al unui site

  1. #11
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de dascalescu Vezi Post
    Nu se pune problema sa chelesc site-uri existente ci doar abordarea pe care trebuie sa o am in setarea noilor site-uri din cadrul PBN-ului.
    Am un money-site pe un cuvant competitiv pe care ma chinui de cateva luni bune sa-l urc si acum m-am mobilizat in asaltul final.
    Asaltul va consta in 50 de site-uri noi, fiecare cu articole nou create si apoi cu inca un articol legat de keywordul meu, articol ce va contine un singur OBL catre money-site-ul meu. Daca nici asa nu reusesc sa-l imping pe #1 ma impusc
    Intrebarea mea initiala era legata de o nelamurire daca sa le fac html statice sau sa le fac pe wordpress care genereaza multe pagini aditionale care ar putea scadea teoretic puterea unicului OBL catre moneysite.
    In urma sugestiilor voastre am hotarat sa le fac html static, oricum nu vreau sa mai pun nimic pe ele in viitor asa ca se justifica sa le fac statice de-abia scap de hackeri si de alte porcarii cu update-urile wp-ului..
    1. cele 50 de impingatoare nu-ti garanteaza ca-l urci (money-site). Iar daca "te impusti" el tot nu urca. Ai nevoie in primul rand sa stii exact "de ce ai nevoie", sa nu mergi la ghici. Sunt sanse mari ca doar 5 sa fie utile, sau sa ai nevoie de 500.

    - decide ce ai nevoie
    - decide ce te ajuta mai mult. E posibil sa ai nevoie de doar 10 links, pe care le poti cumpara din alta parte, la costuri mai mici sau mai mari, dar castigi TIMP!

    2. daca te decizi sa le faci impingatoare= html 100%. Wp sau joomla o sa te umple de "costuri" pe viitor. Dar daca decizi la punctul 1 sa le cumperi, nu mai ai nici o problema cu platformele.

    off: stiu ca aveai cateva posturi in care incercai sa dezvolti o retea. E foarte probabil ca "calculele" tale sa nu fie reale si sa ai surprize mari atat cu costurile cat si cu rezultatele. (Vorbeste cineva care are peste 100 site-uri in retea si peste 60 ip unice clasa C).

    Eu ofer servicii de promovare, iar asta ma obliga la anumite costuri (destul de mari). Tu daca vrei sa ridici un site pe o nisa, reteaua este cea mai "costisitoare" alegere. Cere timp, investitie, timp, investitie, etc. Iar timpul este cel mai pretios.

    Eu cumpar tot timpul links, indiferent ca am deja resurse de links, dar castig timp si diversific destul de mult.

    Ar trebui sa iei in calcul si astfel de aspecte. 50 de domenii vs 50 de articole cumparate. O sa ai o surpriza, atat dpdv costuri cat si timp. Timpul pentru dezvoltarea celor 50 de domenii il castigi = timp = bani. Iar rezultatele sunt intotdeauna altele, cele 50 de articole cumparate sunt mult mai bune in comparatie cu 50 site-uri html de 1-2 articole.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  2. #12
    Avatarul lui dascalescu
    dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    364
    Putere Rep
    37


    Implicit

    Asa-i , e costisitoare insa merg pe ideea de a detine linkurile si controla linkurile 100%.
    Experienta anterioara cu cumparatul de la altii si apoi luat penalty ca a pus acela porcarii pe site-ul lui m-a facut sa nu ma mai bazez decat exclusiv pe reteaua proprie. E scump dar macar poti controla intreg procesul.
    Constructia 100% html a "impingatoarelor" ma va feri in viitor de probleme pentru ca o sa vina o data si-o data ziua in care PBN-urile nu vor mai fi eficiente. As fi naiv sa cred ca vor merge pentru totdeauna insa deocamdata sunt o solutie foarte eficienta asa ca nu mai conteaza costurile. Sunt convins ca un criteriu de identificare si penalizare va fi daca are wordpress/drupal etc pe site asa ca daca sunt "plain html" o sa scape de probleme.

    off: si eu fix 60 de conturi de shared hosting distincte am in acest moment deci stiu exact cat costa

    PS: Tom, crezi ca ai timp sa ne vedem candva saptamana asta ? Iti las pe PM date de contact.

  3. #13
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Citat Postat în original de dascalescu Vezi Post
    Asa-i , e costisitoare insa merg pe ideea de a detine linkurile si controla linkurile 100%.
    Experienta anterioara cu cumparatul de la altii si apoi luat penalty ca a pus acela porcarii pe site-ul lui m-a facut sa nu ma mai bazez decat exclusiv pe reteaua proprie. E scump dar macar poti controla intreg procesul.
    Constructia 100% html a "impingatoarelor" ma va feri in viitor de probleme pentru ca o sa vina o data si-o data ziua in care PBN-urile nu vor mai fi eficiente. As fi naiv sa cred ca vor merge pentru totdeauna insa deocamdata sunt o solutie foarte eficienta asa ca nu mai conteaza costurile. Sunt convins ca un criteriu de identificare si penalizare va fi daca are wordpress/drupal etc pe site asa ca daca sunt "plain html" o sa scape de probleme.

    off: si eu fix 60 de conturi de shared hosting distincte am in acest moment deci stiu exact cat costa

    PS: Tom, crezi ca ai timp sa ne vedem candva saptamana asta ? Iti las pe PM date de contact.
    1. Da, e foarte costisitoare daca nu "produce". Eu am un avantaj major, pentru ca ma folosesc de ele pentru mai multe proiecte, iar aici costuri scad in timp si pot estima si un profit in viitorul apropiat.

    2. Detin linkuri = fara valoarea daca sunt doar pt tine. Control =da, asta este un avantaj.

    -----------

    Putin offtopic:

    Dupa discutiile cu amicii de skype (matt cutts, zuckerberg, bill gates, tim cook si altii ), am decis sa incerc un proiect nou, gen: https://buysellads.com/ pentru romania, cu servicii diversificate. Ideea e simpla, daca cumperi "publicitate" prin el, ai control 100%! Iar asta este un avantaj enorm.

    Daca Gigel, iti posteaza un banner, advertorial, etc si dupa 5 luni il elimina, gigel paraseste platforma si ramane sa-si vanda "publicitate" pe unde apuca. Tu iti primesti banii inapoi si iti cumperi alta resursa de publicitate. Platforma monitorizeaza ce ai cumparat si iti trimite warning in caz de "disparitie", atat tie cat si platformei.

    Cand am site-ul facut o sa-l adaug la review, sa vedem ce iese

    ---------

    3. Reteaua ta cat timp este curata, o sa mearga, indiferent de platforma cms. Nu exista ca criteriu de "selectie" platforma, e absurd. Cate platforme cunosti pe langa "html clasic"? 10-20-50? hai 100. Imparte 100 milioane de site-uri la 100 de platforme (sa presupunem), asta inseamna 1.000.000 site-uri pe prestashop = retea? (e un ex generalist, ca sa intelegi ca nu se poate separare de platforme).

    Google identifica reteaua altfel, chiar explica negru pe alb algoritmul. Tu daca pui 50 html, nu mai sunt retea? Trebuie sa fii naiv sa crezi ca cineva isi face un portal autoritar pe html in 2014. Html e util pentru ca te scapa de update si mai ales de "hacking".

    4. Da costa, de aceea consider ca atat timp cat nu oferi servicii de promovare, e un cost mult prea mare.

    Timp nu am, dar daca imi gasesti manager, imi fac Dar ne puteam vedea oricand seara (dupa 18) sau in weekend. Vb pe PM.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  4. #14
    Avatarul lui diasomie
    diasomie este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    5th October 2010
    Locaţie
    Iasi , near Bahlui
    Vârstă
    46
    Posturi
    417
    Putere Rep
    26


    Implicit

    Am incercat cu app 20 impingatoare wp, ip uri diferite , cu art nou odata la 3-6 zile pe fiecare. Articole unice, cumparate. Situri bibilite.
    Nimic, nici o pozitie crescuta in 12 luni. nisa slaba ..5000 cautari.

    Mai mult am ajuns la o problema pe care nu o pot trece. Avand proiectul acesta cu min 20 de T1 , dar si alte proiecte care au sateliti de calitate de intretinut, nu fac fata sa sustin atatia sateliti cu linkuri. Asa incat fiecare blog individual, strict luat dupa criteriile moz..este foarte slab, cu putine linkuri, chiar daca au peste 2-3 ani.
    Pur si simplu nu pot face linkuri la 80 de bloguri sateliti. ( Doar spam automatizat ar mai sustine atata turma de sateliti, dar ma feresc)

    Pe proiecte mai mici cu sub 1000 de cautari am si cumparat articole si linkuri In plus la satelitii lor, ceva mai putini la numar am reusit sa le cresc si un page authority..DEGEABA..parca sunt banat , ca nu prind nici pagina a 5 -a .

    NU am de gand sa ma impusc dar ma apuca disperarea cu peste 1000 EURo bagati in linkuri cumparate pe un proiect cu stagnare pe pagina a doua de 1 an.
    vand ace acupunctura SuJok si ace acupunctura argint, in Bucuresti si in tara

  5. #15
    Avatarul lui alias74
    alias74 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    28th November 2010
    Locaţie
    Rome
    Vârstă
    50
    Posturi
    616
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Cele 20 impingatoare ce caracteristici au?, autoritatea lor?, vechime? eu sunt mai paranoic dar gandestete si la acoperirea foot-printului

  6. #16
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Citat Postat în original de diasomie Vezi Post
    Am incercat cu app 20 impingatoare wp, ip uri diferite , cu art nou odata la 3-6 zile pe fiecare. Articole unice, cumparate. Situri bibilite.
    Nimic, nici o pozitie crescuta in 12 luni. nisa slaba ..5000 cautari.

    Mai mult am ajuns la o problema pe care nu o pot trece. Avand proiectul acesta cu min 20 de T1 , dar si alte proiecte care au sateliti de calitate de intretinut, nu fac fata sa sustin atatia sateliti cu linkuri. Asa incat fiecare blog individual, strict luat dupa criteriile moz..este foarte slab, cu putine linkuri, chiar daca au peste 2-3 ani.
    Pur si simplu nu pot face linkuri la 80 de bloguri sateliti. ( Doar spam automatizat ar mai sustine atata turma de sateliti, dar ma feresc)

    Pe proiecte mai mici cu sub 1000 de cautari am si cumparat articole si linkuri In plus la satelitii lor, ceva mai putini la numar am reusit sa le cresc si un page authority..DEGEABA..parca sunt banat , ca nu prind nici pagina a 5 -a .

    NU am de gand sa ma impusc dar ma apuca disperarea cu peste 1000 EURo bagati in linkuri cumparate pe un proiect cu stagnare pe pagina a doua de 1 an.
    Bun, acum realizezi ca ai pierdut bani si timp, iar asta se numeste : experienta!

    E vremea sa apelezi la servicii oferite de "altii" si tu sa-ti ocupi timpul cu ceva mai productiv. Castigi timp si bani!

    Nu esti nici primul si nici ultimul. Eu m-am apucat de invatat dupa o "gaura" de 40k euro si 2 ani pierduti. Dar acum ofer servicii seo, deci nu am invatat de "hobby".

    Daca traiesti din site-urile astea, iti propun un deal: (iti fac o oferta unica - suna acum!), platesti dupa ce rankezi! Nu sunt cel mai scump, dar nici ieftin. Daca NU rankezi, postezi pe forum la fel ca si altii care lucreaza cu mine (e forumul plin de plangeri ).

    Doar ca trebuie sa te astepti sa-ti propun sa o iei de la 0 cu domeniile si site-urile (ceea ce doare si mai tare).
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  7. #17
    Avatarul lui diasomie
    diasomie este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    5th October 2010
    Locaţie
    Iasi , near Bahlui
    Vârstă
    46
    Posturi
    417
    Putere Rep
    26


    Implicit

    Tom,
    Tocmai pe proiectul asta am cumparat cele mai multe linkuri si articole. Degeaba.
    Tot pe proiectul asta am platit serviciile unei firme de SEO , locale. Cunoscuta pentru rezultate bune.
    Dupa o luna ( platita) nu s-a urcat nici macar o pozitie. La a doua luna deja am renuntat, plateam banii degeaba.

    Bun, esti cunoscut pentru calitatea serviciilor si rezultate. Vreau insa sa epuizez tot ce stiu , cunostinte + efort) mai strang ceva capital si daca nu merge...mai apelez la cineva, adica la tine.
    vand ace acupunctura SuJok si ace acupunctura argint, in Bucuresti si in tara

  8. #18
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Citat Postat în original de diasomie Vezi Post
    Tom,
    Tocmai pe proiectul asta am cumparat cele mai multe linkuri si articole. Degeaba.
    Tot pe proiectul asta am platit serviciile unei firme de SEO , locale. Cunoscuta pentru rezultate bune.
    Dupa o luna ( platita) nu s-a urcat nici macar o pozitie. La a doua luna deja am renuntat, plateam banii degeaba.

    Bun, esti cunoscut pentru calitatea serviciilor si rezultate. Vreau insa sa epuizez tot ce stiu , cunostinte + efort) mai strang ceva capital si daca nu merge...mai apelez la cineva, adica la tine.
    Daca ai lucrat cu o firma, atunci e bine ca ai inteles ideea: instalatorul repara toaleta, zugravul zugraveste, mecanicul repara masina. Fiecare trebuie sa se ocupe de ceea ce stie sa faca, nu de teste!

    Poate vrei sa montezi un aragaz si sa te legi la gaze, cat de greu sa fie

    Eu ti-am propus un deal, pentru ca iti stiu site-ul, parca ti-am vandut si link. Cand te plictisesti de pierdut vremea, sunt aici.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  9. #19
    Avatarul lui diasomie
    diasomie este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    5th October 2010
    Locaţie
    Iasi , near Bahlui
    Vârstă
    46
    Posturi
    417
    Putere Rep
    26


    Implicit

    Te-as vota presedinte Tom,
    Mai sa fie, ai ...dilectica, persuasiune,elocventa sau de alea ...cum se zice pe la cei cu scoala multa..
    Eu cu "limbivistica" sunt strein.

    Da, am luat si link si advertorial si as mai lua ca sunt bune, crema fata de ce am mai luat pana acum. Dar stau rau cu finantele acum, dupa vara.
    vand ace acupunctura SuJok si ace acupunctura argint, in Bucuresti si in tara

  10. #20
    Avatarul lui Alex M
    Alex M este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    5th September 2014
    Vârstă
    43
    Posturi
    138
    Putere Rep
    18


    Implicit

    50 de site-uri mi se pare foarte mult, iar un singur link extern pe site este un footprint urias pentru Google. In cel mai bun caz, va devaloriza linkurile, in cel mai rau, vei fi penalizat. Daca linkurile care le-ai folosit pana acum au urcat site-ul, insa nu suficient, poate ar trebui sa le mai intaresti cu alte linkuri si apoi sa vezi ce se intampla.

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 9th March 2013, 22:00
  2. Puterea textului ancora in google.ro
    De Andrei S în forumul Google
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 15th January 2011, 13:12
  3. Numarul de pagini indexate scade vertiginos
    De resahc în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 2nd December 2008, 15:54
  4. Puterea forumului seopedia
    De romania inedit în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 17
    Ultimul Post: 21st November 2008, 15:31
  5. Puterea sitului vechi catre un site nou
    De Marius Savin în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 25th September 2008, 09:47

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •