Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 20 din 20

Subiect: Recomandare antivirus care sa consume putine resurse

Empire este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    14th December 2010
    Locaţie
    BM
    Vârstă
    33
    Posturi
    251
    Putere Rep
    13

Implicit

Cine e mai sensibil sa nu citeasca mai departe, sau macar sa se aseze pe ceva.

Nu mai folosesc antivirus sau firewall de vreo 15 ani, de pe vremea Windows XP. Aveam pe atunci un Celeron care ma chinuia rau de tot, si antivirusurile nu ajutau cand asteptam 2-3 secunde sa deschid un folder.

Folosesc imunizarea din Spybot si scanez ocazional cu Malwarebytes ca sa vad daca nu mi-a scapat ceva. Acum pe Windows 10 am inteles ca e destul de eficient Windows Defender, asa ca l-am lasat activ.
    Nu mai am probleme de performanta deoarece de la acel Celeron am evoluat la i7 si 32GB RAM, dar nu vad de ce as instala un program inutil. Cand foloseam antivirus ma infectam mai des decat acum, iar acum nu ma infectez niciodata.

Sa luam spre exemplu ransomwareul WannaCry, cu ce te ajuta ca ai antivirus in primele zile? Absolut cu nimic, insa Windows eliberase patch pentru acea vulnerabilitate cu luni inainte, deci tot ce trebuia ca sa te protejezi era sa faci update atunci cand a aparut, iar Windows 10 nu duce lipsa de updateuri.

Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    45
    Posturi
    3.884
    Putere Rep
    50

Implicit

Relax, nu e o discutie pro cumparare antivirus x sau nu
    Parca mai linistit dormi cu unul cunoscut, care se actualizeaza zilnic.
    "Cand foloseam antivirus..." care era si ce versiune? Macar sa avem idee de ce ar trebui evitat.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    14th December 2010
    Locaţie
    BM
    Vârstă
    33
    Posturi
    251
    Putere Rep
    13

Implicit

Am incercat de toata la vremea aia, eram fanul celui care consuma mai putine resurse in acel moment. Stii cum e, te rupe un virus si iti pierzi incredea in antivirusul folosit, il schimbi cu altul. Apoi te rupe din nou un virus si iti pierzi increderea si in asta, il schimbi cu altul. Pana la urma le iei la rand intr-un cerc vicios al zadarniciei.
    Oricum nu le prea poti diferentia, n-ai cum sa le compari corect eficienta.

Ai vreo 10 antivirusuri mai folosite, insa toata functioneaza la fel. Ca sa poata detecta un virus, trebuie mai intai ca niste calculatoare sa fie infectate. In functie de virulenta virusului, acest numar de calculatoare poate ajunge foarte mare. Spre exemplu WannaCry a infectat 400.000 de calculatoare, unde era Kaspersky atunci? Sau Bitdefender?

Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    48
    Posturi
    1.170
    Putere Rep
    15

Implicit

Citat Postat în original de Sorin Frumuseanu Vezi Post
    ...Cert e ca bitdefender piuie inclusiv cand scanez site-uri cu xenu si gaseste si gaseste site-uri virusate.
    Bitdefender e singurul antivirus care mi-a detectat un site propriu infectat scanand backup-ul.
    ZoneAlarm nu mai e ce era, am mai folosit totusi firewall-ul lor combinat cu versiuni AV gratuite.
    Intre Kaspersky si Bitdefender mie mi s-a parut ca mai putine resurse consuma Kaspersky dar Bitdefender are detectie mai buna.
    Am mai spus, pentru a fi mai protejat nu folosi contul de administrator.

@Empire,
    Spybot ne tot un antivirus? Intreb, nu stiu nimic despre el...
    Eu nu recomand nimaniu sa foloseasca un sistem fara antivirus. Daca unii au stiut sa fie suficient de prudenti incat sa nu se infecteze (sau poate au avut noroc?), nu inseamna ca asta e valabil pt toti. Si oricat de prudent ai fi, poate mai au si alte persoane acces la pc-ul tau si nu vor fi la fel de prudente (copii, prieteni, colegi, etc). Ok, faci scanari periodice, dar uneori se intampla sa fie prea tarziu...
    WannaCry nu era tocmai un virus tipic. Sa nu uitam ca folosea o vulnerabilitate lasata tocmai pentru a nu putea fi detectata...

Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    95
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.266
    Putere Rep
    95

Implicit

Si eu sunt de acord ca in cele mai multe cazuri un antivirus este inutil. Vorbim aici de oameni care lucreaza cu calculatorul, nu de mama care isi verifica emailul si se joaca solitaire.
    De asemenea, la calculatorul cu care lucrezi nu are nimeni acces, mai ales ca administrator, sa instaleze chestii. Never ever (vorba francezului).
    Nu am nimic impotriva antivirusilor, iti poti scana sistemul o data pe saptamana, dar sa il tii activ sa scaneze fiecare fisier la fiecare accesare... mi se pare o aberatie. E de 100 de ori mai important sa ai backup, sa ai un sistem de lucru care sa te fereasca de probleme de orice fel.

Argumente? Daca lucrezi cu calculatorul esti suficient de intelept incat sa nu dai click pe toate porcariile, sa nu descarci fisiere de la printi din nigeria si altii asemenea. De alea te protejeaza antivirusii. De chestiile absolut noi nu te protejeaza niciun antivirus. Nici de vulnerabilitati 0day, nici de puterile tale de administrator cand vrei sa pui neaparat un crack la ultimul fifa.

Sfatul meu, daca ar fi sa ma intrebe cineva (exceptand sfatul MacOS sau Ubuntu) este sa ai firewall, sa ai backup zilnic la ce lucrezi (undeva in afara calculatorului) si daca vrei maine sa reinstalezi tot, sa fii sigur ca o poti face fara sa pierzi nici vremea nici munca de pana acum. Saptamanal, scaneaza-ti calculatorul cu tooluri noi si interesante. Nu numai de virusi ci de tot felul de alte probleme. Din pacate nu ma inteleg cu wndowsul, dar sunt convins ca se gasesc chestii (de exemplu asa cevaȘ https://objective-see.com/products/knockknock.html )
    Trust, but verify.

catalinux19 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    10
    Data înscrierii
    7th October 2013
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    28
    Posturi
    368
    Putere Rep
    10

Implicit

Nici eu vreo 4 ani n-am avut antivirus. Cea mai buna solutie pe care am folosit-o pana acum a fost folosind un ad-blocker, practic nu mai puteam ajunge pe tot felul de site-uri, n-au mai existat popup-uri sau popunder-e care te trimiteau pe site-uri dubioase si unde era posibil sa mai primesti un virus/malaware sau ce se mai poarta.

In trecut stiu ca foloseam kaspersy insa incetinea foarte mult PC-ul, astfel ca il tineam mai mult dezactivat si scanam cand credeam ca sunt probleme.

Voi testa insa bitdefender sa vedem cum se descurca

Ethos este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    3
    Data înscrierii
    14th June 2016
    Locaţie
    Bistrita-Nasaud
    Posturi
    29
    Putere Rep
    3

Implicit

Iar pentru cazurile când vrei neapărat să intri pe un site dubios sau să testezi un crack, există soluția de virtualizare Sandboxie. Gratuită.

Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    48
    Posturi
    1.170
    Putere Rep
    15

Implicit

Inca ma intreb daca vorbiti serios sau ati dat-o pe caterinca...
    De cand trebuie sa instalezi ceva pentru a te virusa? Voi lucrati doar cu documente text? Nu cred...
    Eu inca nu stiu o metoda prin care sa te protejezi de un worm sau un macro virus. Ce faci, nu mai deschizi atasamentele de la parteneri? Nu mai tii PC-urile in retea?
    Stiu ca aici sunt majoritatea baieti destepti care stiu bine cu PC-ul dar totusi sa nu exageram!

Da, pot sa spun ca Dan are dreptate dar in sensul ca in cele mai multe cazuri antivirusul este inutil deoarece consuma resurse pentru a scana fisiere neinfectate. De acord, dar in momentul in care va veni unul infectat isi va face treaba inainte de a-ti infecta toate fisierele, inainte de a-ti bate partenerii obrazul!
    Eu cred ca antivirusul este foarte important, mai ales pentru cei care lucreaza cu calculatorul. Nu esti smecher daca nu folosesti antivirus!

Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    14th December 2010
    Locaţie
    BM
    Vârstă
    33
    Posturi
    251
    Putere Rep
    13

Implicit

Eu folosesc Thunderbird si pana si ei zic "Despite talk of "heuristics", most antivirus programs do not provide protection against rapidly spreading new malware infections before the antivirus companies manage to provide appropriate updates.".

Poti citi tot de acolo, e interesant. "Many experts recommend turning off email scanning in antivirus software since it provides no added protection and corrupts and destructs email folders much more often than viruses and other malware do."

Nu stiu cate atasamente infectate ai primit tu, eu si daca am primit, nu le-am deschis deoarece sunt evidente.

Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    95
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.266
    Putere Rep
    95

Implicit

Citat Postat în original de Mishu Vezi Post
    Nu esti smecher daca nu folosesti antivirus!
    Nici daca il folosesti nu esti. Pentru ca pur si simplu nu prea te apara de virusi. Adica te apara doar de virusii pe care i-ai lua daca ai fi complet incepator. De restul nu.
    Si da, nu stiu pe nimeni care sa se fi infectat fara sa fi avut antivirus activ. Toti infectatii aveau la momentul respectiv un antivirus. Pe care fireste, l-au schimbat cu altul sperand ca nu se va mai intampla, ca ala vechi era nasol. Amuzant.
    Trust, but verify.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Câtă memorie ar trebui să consume WordPress
    De Popa Mihai în forumul WordPress
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 22nd December 2015, 15:29
  2. Cum rankeaza Google paginile noi care au putine backlink-uri
    De Pami în forumul Noutati de la Google (Stiri)
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 18th June 2014, 10:58
  3. Probleme cu un laptop / recomandare antivirus
    De Marcous în forumul Comunitatea Seopedia
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 25th April 2014, 13:02
  4. Clickuri putine ...
    De StarNET în forumul Adsense
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 4th May 2012, 15:40
  5. voi ce antivirus aveti? care il recomandati?
    De Krm în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 22
    Ultimul Post: 5th October 2010, 15:41

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •