Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 13

Subiect: Teapa în comerțul pe Facebook

  1. #1
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29

    Implicit Teapa în comerțul pe Facebook

    O cunostinta de-a mea a cumparat de la o persoana de pe Facebook un costum national vechi, care s-a dovedit a fi si rupt si neconform cu cerintele - marime. A convenit sa-l ramburseze si sa primeasca banii inapoi, doar ca vanzatorul si- lut marfa si .. a disparut. Stiu ca unii dintre voi ati mai dat la procuratura pentru inselatorie, unde anume trebuie depusa plangerea penala ( localitatea - domiciliul pagubitului, paratului sau oriunde - reclamantul nu are domiciliul in tara ) ? Discutiile de pe Facebook sunt dovezi? Daca prejudiciul este de ( doar ) 300 de lei e prea putin?
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  2. #2
    Avatarul lui AntonioTony
    AntonioTony este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    9th February 2011
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    41
    Posturi
    1.078
    Putere Rep
    61

    Implicit

    Plangerea o depui la parchetul judetului paratului.
    Orice discutie repezinta dovada.
    Daca pentru tine merita sa pierzi timp si bani cu drumuri (minim 3) pentru 300 lei, atunci da-i bataie
    Ultima modificare făcută de AntonioTony; 6th September 2017 la 01:47.
    Ma gasiti pe www.SeoPower.ro.

  3. #3
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29

    Implicit

    Tony - mersi. Am spus ca nu e pentru mine "O cunostinta de-a mea a cumparat de la o persoana de pe Facebook", decide ea ce face. Am gasit undeva ca poti depune la orice parchet, trimit ei la organul competent.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  4. #4
    Avatarul lui AntonioTony
    AntonioTony este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    9th February 2011
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    41
    Posturi
    1.078
    Putere Rep
    61

    Implicit

    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Tony - mersi. Am spus ca nu e pentru mine "O cunostinta de-a mea a cumparat de la o persoana de pe Facebook", decide ea ce face. Am gasit undeva ca poti depune la orice parchet, trimit ei la organul competent.
    Poti depune la orice parchet, insa ia fa diferenta:

    Depui la parchet la tine, da?

    - ce interes au astia ai tai sa dea de o persoana de la x sute de km?

    - ce poti face daca paratul nu vine la tine in judet sa depuna declaratie?
    Ma gasiti pe www.SeoPower.ro.

  5. #5
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29

    Implicit

    Tony ai inteles gresit, daca depui la tine, ei trimit ( obligati de lege ) la parchetul din judetul lui. Ca-i drept banuiesc ca si tu si matorii trebuie sa mergi acolo, daca nu cumva ala de frica ( sau alte considerente ) plateste.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  6. #6
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.415
    Putere Rep
    90

    Implicit

    Citat Postat în original de AntonioTony Vezi Post
    Daca pentru tine merita sa pierzi timp si bani cu drumuri (minim 3) pentru 300 lei, atunci da-i bataie
    Pe asta se si bazeaza teparii. Pe faptul ca ei cred ca nu o sa isi bata nimeni capul ca sa dea de ei.

    Eu l-as aborda cu alt cont, pentru a cumpara respectivul produs. I-as solicita si o intalnire, pentru a face schimbul.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  7. #7
    Avatarul lui crystalzone
    crystalzone este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    15th July 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    33
    Posturi
    113
    Putere Rep
    24

    Implicit

    Eu am patit cu un tip din Ploiesti. Am cumparat de pe OLX o placa de baza pentru un iphone 5 de 250 lei. A venit curierul, am platit iar cand am desfacut coletul era o cheie de Ford. Am tot incercat sa-l sun, nu mai raspundea. Am facut plangere la politie cu printscreen-uri la ce am cumparat de pe olx si mesajele de pe telefon care i le-am trimis iar in 3 saptamani m-a sunat de la politie sa ma intrebe daca imi vrea banii inapoi si sa renunt la plangere, sau sa imi dea si banii inapoi si sa mearga mai departe cu plangerea si sa fie trimis in judecata pentru inselatorie. Omul m-a sunat si mai avea putin si plangea la telefon numai sa renunt la plangere. Am renuntat intr-un final la plangere si mi-am primit banii. Nu ma asteptam sa se rezolve ceva cu politia dar se pare ca baietii de la politie chiar si-au facut treaba avand in vedere ca suntem si din localitati diferite.
    RankySEO - Baza de date backlinks, Nexyo - Gaseste cel mai bun psiholog online, OneBlog

  8. #8
    Avatarul lui CoSticla
    CoSticla este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    14th November 2016
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Exact asta trebuie sa facem toti in astfel de situatii. Sa nu renuntam chiar daca e vorba de timp si niste bani cheltuiti pe drumuri. Altfel ne mananca toti escrocii de fund.

    Eu de exemplu am observat si ca ANPC-ul isi face treaba cand e vorba bineinteles de vanzatori persoane juridice.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #9
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29

    Implicit

    Deci niciun rezultat pe cale amiabila, in schimb am mai strans conversatii care dovedesc inselatoria - gen maine iti platesc, am primit coletul retur, etc. Cum ajung in Romania merg sa depun plangere penala - sper sa mai conving cativa tepuiti sa se alature. Nu e mult 300 de lei, sper sa se sperie si sa plateasca la prima chemare la parchet, daca nu .. sper sa-mi obtin si alte cheltuieli de judecata, oricum teparii trebuie dati pe mana justitiei, ca altfel o sa ajungem ca in jungla. Daca e cineva din Almasu - Salaj pe aici sa-mi dea un semn.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  10. #10
    Avatarul lui Catalin Cerga
    Catalin Cerga este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    5th April 2013
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    41

    Implicit

    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    O cunostinta de-a mea a cumparat de la o persoana de pe Facebook un costum national vechi, care s-a dovedit a fi si rupt si neconform cu cerintele - marime. A convenit sa-l ramburseze si sa primeasca banii inapoi, doar ca vanzatorul si- lut marfa si .. a disparut. Stiu ca unii dintre voi ati mai dat la procuratura pentru inselatorie, unde anume trebuie depusa plangerea penala ( localitatea - domiciliul pagubitului, paratului sau oriunde - reclamantul nu are domiciliul in tara ) ? Discutiile de pe Facebook sunt dovezi? Daca prejudiciul este de ( doar ) 300 de lei e prea putin?
    Citat Postat în original de AntonioTony Vezi Post
    Plangerea o depui la parchetul judetului paratului.
    Orice discutie repezinta dovada.
    Daca pentru tine merita sa pierzi timp si bani cu drumuri (minim 3) pentru 300 lei, atunci da-i bataie
    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Tony - mersi. Am spus ca nu e pentru mine "O cunostinta de-a mea a cumparat de la o persoana de pe Facebook", decide ea ce face. Am gasit undeva ca poti depune la orice parchet, trimit ei la organul competent.

    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Deci niciun rezultat pe cale amiabila, in schimb am mai strans conversatii care dovedesc inselatoria - gen maine iti platesc, am primit coletul retur, etc. Cum ajung in Romania merg sa depun plangere penala - sper sa mai conving cativa tepuiti sa se alature. Nu e mult 300 de lei, sper sa se sperie si sa plateasca la prima chemare la parchet, daca nu .. sper sa-mi obtin si alte cheltuieli de judecata, oricum teparii trebuie dati pe mana justitiei, ca altfel o sa ajungem ca in jungla. Daca e cineva din Almasu - Salaj pe aici sa-mi dea un semn.

    Parca nu era pentru tine... Ma mir de ce nu te ia lumea-n serios pe forum.
    Albert Einstein. Sa am si eu ceva inteligent in semnatura.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Ordonanță privind drepturile consumatorilor: modificări privind comerțul electronic
    De Olivian Breda în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 23rd June 2014, 22:14
  2. Am luat teapa
    De piciu1993 în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 4th October 2011, 07:48
  3. profitsigur.ro, teapa sau nu?
    De Popescu Marian în forumul Affiliate Marketing
    Răspunsuri: 30
    Ultimul Post: 6th September 2011, 14:29
  4. TEapa de la BRD
    De florin în forumul Raportari Phishing - Banci/Servicii etc.
    Răspunsuri: 25
    Ultimul Post: 13th September 2006, 11:19

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •