Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 15

Subiect: TVA Adwords firma neplatitoare de TVA

No_name este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    19th February 2007
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    32
    Posturi
    707
    Putere Rep
    33

Implicit TVA Adwords firma neplatitoare de TVA

Salut,

Am fost acum cateva zile la contabila cu actele printre care si 3 facturi de la AdWords.
    Am ceva nelamuriri in ceea ce priveste facturile emise de Adwords si inregistrarea lor.
    Contul l-am facut business dar firma este neplatitoare de TVA.
    In Adwords este optiunea de a nu baga VAT number link insa pe factura imi apare * Services subject to the reverse charge - VAT to be accounted for by the recipient as per Article 196 of Council Directive 2006/112/EC DIn cate am inteles de la contabila pentru taxarea inversa a TVA-ului trebuie sa fiu platitor de TVA ... as dori cateva lamuriri daca se poate.
    Am gasit ceva aici link insa tot sunt in ceata.

La fel am primit un raspuns de la cineva: Dacă te înscrii în Registrul Operatorilor Intracomunitari vei primi de la ANAF un "Certificat de înregistrare în scopuri TVA" cu nou cod de înregistrare fiscală prin care vei deveni plătitor de TVA 0%
    sau Persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile care efectueaza achizitii intracomunitare ce nu depasesc plafonul de 10.000 euro la cursul din data aderarii nu au obligatia inregistrarii in scopuri de TVA conform art. 153 indice 1 din CF si nici in Registrul Operatorilor Intracomunitari.
    Deci daca nu depasesc 10.000¤ pe an la adwords nu sunt nevoit sa ma inscriu?

A mai trecut cineva prin asta? Daca da care ar fi solutia sau solutiile?
    Multumesc.

Catalin Cerga este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    5th April 2013
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    1.027
    Putere Rep
    32

Implicit

Daca nu depasesti palfonul de achizitii de 10k/an din toate sursele intracomunitare, nu se refera strict la adwrods. Din ce stiu plafonul se refera la achizitii, adwords intra la achizitii?

Eu as plati o ora consultatie unui contabil care lucreaza cu asa ceva.
    Albert Einstein. Sa am si eu ceva inteligent in semnatura.

attempt este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    12th February 2007
    Locaţie
    Satu Mare
    Vârstă
    37
    Posturi
    490
    Putere Rep
    25

Implicit

Din ce stiu eu:

plafonul se refera la achizitia de marfuri.
    Pentru servicii trebuie sa fii inregistrat pt. TVA si pt 1 euro achizitie de servicii intracomunitare.

Confrunta aceste informatii cu un contabil.

samdan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    12th June 2013
    Posturi
    48
    Putere Rep
    12

Implicit

Inscrierea in Registrul operatorilor Intracomunitari este obligatorie pentru orice operatiune intracomunitara.
    In ceea ce priveste taxarea inversa, intradevar trebuie sa fii platitor de TVA ca sa se aplice, altfel Google ar trebui sa-ti factureze cu tot cu TVA-ul irlandez (unde este inregistrat Google), ceea ce s-a si intamplat probabil, odata ce ai bifat optiunea de a nu introduce VAT ID.
    Daca totusi factura este fara TVA, desi nu prea are cum, trebuie sa mai ceri de la Google si un certificat de rezidenta fiscala, altfel trebuie sa mai platesti 16% din sumele achitate la google, impozit pentru persoanele juridice nerezidente.

Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    19th February 2007
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    32
    Posturi
    707
    Putere Rep
    33

Implicit

1. Deci sa inteleg daca continui sa fac Adwords trebuie sa ma inscriu in ROI? Ca sa ma inscriu trebuie sa fiu platitor de TVA sau se poate fara sa fiu platitor de TVA cum e si cazul meu?
    2. Aici este un printscreen de la una din facturi: Screenshot on 2.10.2014 at 5.47.44 PM.png • Droplr la fel aici este un printscreen din contul meu de Adwords Screenshot on 2.10.2014 at 5.50.08 PM.png • Droplr deci am trecut pe ele mesajul * Services subject to the reverse charge - VAT to be accounted for by the recipient as per Article 196 of Council Directive 2006/112/EC si din cate am inteles de la contabila taxarea inversa nu se face decat daca daca esti platitor de TVA.
    3. Daca nu depasesc 10.000¤ pe an la AdWords sunt sau nu nevoit sa ma inscriu?
    4. Ca sa nu mai platesc impozit am nevoie de asa ceva Certificat de rezidenta fiscala Google, Facebook (actualizat) | iMunteanu.Com la asta te refereai cand ai spus certificat de rezidenta fiscala?

Nu este nimeni pe aici care are firma neplatitoare de TVA si sa faca Adwords?

Citat Postat în original de samdan Vezi Post
    Inscrierea in Registrul operatorilor Intracomunitari este obligatorie pentru orice operatiune intracomunitara.
    In ceea ce priveste taxarea inversa, intradevar trebuie sa fii platitor de TVA ca sa se aplice, altfel Google ar trebui sa-ti factureze cu tot cu TVA-ul irlandez (unde este inregistrat Google), ceea ce s-a si intamplat probabil, odata ce ai bifat optiunea de a nu introduce VAT ID.
    Daca totusi factura este fara TVA, desi nu prea are cum, trebuie sa mai ceri de la Google si un certificat de rezidenta fiscala, altfel trebuie sa mai platesti 16% din sumele achitate la google, impozit pentru persoanele juridice nerezidente.

astterx este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    21st May 2013
    Locaţie
    craiova
    Posturi
    127
    Putere Rep
    14

Implicit

inscrierea in ROI este necesara pentru operatiunile intracomunitare (atat achizitii cat si vanzari de bunuri sau servicii). cat timp nu depasesti plafonul de 10.000euro/an nu este necesar sa te inscrii in ROI.

Nic
    Nic este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    14th May 2007
    Posturi
    986
    Putere Rep
    41

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

Opinia mea (nu sunt contabil sau avocat, evident ar trebui sa consulti unul, insa sunt actionar la cateva firme, printre care si la una neplatitoare de TVA in tara insa inscrisa in ROI). Asta mi-a zis mie contabila cand am vb cu ea.

Daca te inscrii in ROI, o sa iti fie emis un nou cod de TVA. O sa fii platitor de TVA in spatiul intracomunitar, insa ramai neplatitor de TVA in tara.

-Pentru toate tranzactiile din tara o sa fii neplatitor de TVA, si o sa folosesti CIF vechi (codul ala de identificare fiscala de il ai de la creearea firmei) pe factura.

-Pentru toate tranzactiile din spatiul UE (si achizitii si emiteri factura), o sa folosesti codul de TVA care ti-l dau ca urmare a inscrierii in ROI. Il introduci unde ti-l cer firmele respective si ei o sa iti poata sa emita facturi fara TVA/ TVA 0% (o sa apari in baza de date VIES VIES de acolo te verifica ei).

Tu aici in tara nu o sa platesti insa TVA pt facturile din UE, contabila trebuie sa depuna insa o derogare cand depune bilantul contabil, deci trebuie sa o informezi de facturile emise in care ai folosit codul VAT din UE (ma refer la incasari, la cheltuieli nu ai treaba).

Vb cu o contabila, insa inscrierea in ROI e chestie de doar cateva milioane de lei vechi, si ai doar beneficii de pe urma ei (poti sa ramai neplatitor de tva in tara, insa sa ai cod VAT cu toate beneficiile aferente pt tranzactiile intra-comunitare).

Success

Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    19th February 2007
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    32
    Posturi
    707
    Putere Rep
    33

Implicit

M-am mai documentat si am ajuns la concluzia asta: Screenshot on 2.10.2014 at 11.21.52 PM.png • Droplr . @nic multumesc chiar facusem research intre timp si gasisem asta Ce trebuie sa sti inainte de a deschide un cont in Google Adwords? si oarecum am o confirmare acum ca asa trebuie sa procedez, insa momentan daca este valabila faza cu plafonul de 10.000 euro voi profita de ea. Achizitii fac din America si am EORI.
    @astterx - imi notasem asta cu 10.000 de euro insa nu eram si inca nu sunt sigur insa maine ma voi lamuri.

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    42
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    90

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de No_name Vezi Post
    M-am mai documentat si am ajuns la concluzia asta: Screenshot on 2.10.2014 at 11.21.52 PM.png • Droplr . @nic multumesc chiar facusem research intre timp si gasisem asta Ce trebuie sa sti inainte de a deschide un cont in Google Adwords? si oarecum am o confirmare acum ca asa trebuie sa procedez, insa momentan daca este valabila faza cu plafonul de 10.000 euro voi profita de ea. Achizitii fac din America si am EORI.
    @astterx - imi notasem asta cu 10.000 de euro insa nu eram si inca nu sunt sigur insa maine ma voi lamuri.
    Acum un an m-am revazut si eu in situatia ta cu o firma neplatitoare, dupa ce am consultat economisti si inspectori ANAF (multi nu cunosc bine legea) am inteles ca este musai sa fiu inscris in registrul intracomunitar altfel te pot rupe astia cu amenzile, mi-a povesti un amic un caz in care a cumparat un CD din afara si a bagat bonul pe firma si au venit de la finante cu amenda uriasa (in jur de 2000 euro)
    Daca alegi sa fii platitor de TVA intracomunitar si in tara nu apar o multime de complicatii in contabilitate, riscuri de greseli si posibilitatea de a primi amenzi creste (ai doua coduri diferite pentru tara si UE)
    Asa ca am ales sa fiu platitor de TVA si in tara, asa imi deduc si TVA din chletuieli, mai recuperez ceva bani si platesc mai putin pe total la stat, asta este aplicabil pentru faptul ca lucrez preponderent cu persoane juridice

Daca prestezi multe servicii catre persoane fizice nu este rentabil sa fii platitor de TVA si in tara
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

prodan_13 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    23rd December 2006
    Locaţie
    constanta
    Vârstă
    36
    Posturi
    545
    Putere Rep
    25

Implicit

Am societate naplatitoare de TVA, sunt inscris in registrul intracomunitar. In prezent contabila ma pune sa platesc lunar TVA in tara la toate facturile emise de google.

Din ultimul link postat de @No_name plus alte cautari pe internet, inteleg ca asa este corect. Din ce zice @Nic si ce am citit aici inteleg ca nu trebuie sa mai platesc niciun TVA in tara la facturile adwords.

Pana la urma cum este?
    Echipamente de protectia muncii www.safetyone.ro.
    Ai nevoie de un traducator autorizat sau de Traduceri Autorizate ?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Site firma
    De alex.web în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 15th July 2013, 21:14
  2. Recomandare firma SEO
    De imagini în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 24
    Ultimul Post: 14th June 2013, 01:56
  3. Adsense pe firma
    De kmedia în forumul Adsense
    Răspunsuri: 3